Invest Saarelainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 137 t€ och rörelseresultatet -22 t€; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 602 t€ och inkomstskatterna 122 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 137 t€ | 730 t€ | 451 t€ | 78 t€ | 1,0 M€ | 238 t€ |
| Förändring i omsättning | -81,3 % | 62,0 % | 481,3 % | -92,5 % | 331,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -59 t€ | 567 t€ | 215 t€ | 3,3 M€ | 298 t€ | -34 t€ |
| Rörelsebidrag % | -43,0 % | 77,6 % | 47,7 % | 4226,6 % | 29,0 % | -14,1 % |
| Rörelseresultat | -22 t€ | 518 t€ | 137 t€ | 3,1 M€ | 297 t€ | -35 t€ |
| Rörelsemarginal | -16,2 % | 71,0 % | 30,3 % | 4054,1 % | 28,8 % | -14,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 88 t€ | 536 t€ | 225 t€ | 2,8 M€ | 416 t€ | 3,1 M€ |
| Personalkostnader | -21 t€ | 5 214 € | 37 t€ | 8 647 € | 120 € | 80 € |
| Soliditet | 100,0 % | 99,6 % | 99,2 % | 96,7 % | 98,9 % | 99,9 % |
| Kassalikviditet | 145,01 | 19,79 | 9,65 | 6,55 | 12,64 | 431,70 |
| Current ratio | 178,73 | 24,34 | 12,25 | 8,15 | 17,83 | 552,15 |
| Relativ skuldsättning | 7,4 % | 10,3 % | 36,2 % | 914,5 % | 19,5 % | 7,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 2,5 % | 1,1 % | 13,5 % | 2,3 % | 17,0 % |
| Balansomslutning | 21,3 M€ | 21,4 M€ | 21,1 M€ | 21,6 M€ | 18,4 M€ | 17,9 M€ |
| Eget kapital | 21,3 M€ | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,9 M€ | 18,2 M€ | 17,9 M€ |
| Kassa och bank | 163 t€ | 153 t€ | 152 t€ | 1,2 M€ | 246 t€ | 454 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 137 t€ | 730 t€ | 451 t€ | 78 t€ | 1,0 M€ | 238 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 21 t€ | 0 € | 3,5 M€ | 0 € | 8 113 € |
| Material och tjänster | 262 € | 6 827 € | 736 € | 49 t€ | -624 t€ | -173 t€ |
| Personalkostnader | 21 t€ | -5 214 € | -37 t€ | -8 647 € | -120 € | -80 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | -49 t€ | -79 t€ | -134 t€ | -1 364 € | -1 466 € |
| Övriga rörelsekostnader | 101 t€ | -185 t€ | -199 t€ | -341 t€ | -107 t€ | -107 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -22 t€ | 518 t€ | 137 t€ | 3,1 M€ | 297 t€ | -35 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -125 t€ | 136 t€ | 179 t€ | 358 t€ | 194 t€ | 3,1 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 103 t€ | 654 t€ | 315 t€ | 3,5 M€ | 491 t€ | 3,1 M€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -118 t€ | -90 t€ | -682 t€ | -75 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 88 t€ | 536 t€ | 225 t€ | 2,8 M€ | 416 t€ | 3,1 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 19,5 M€ | 19,6 M€ | 19,1 M€ | 15,8 M€ | 14,8 M€ | 7,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 342 t€ | 342 t€ | 424 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 3,4 M€ | 2,3 M€ | 3,4 M€ |
| Kassa och bank | 163 t€ | 153 t€ | 152 t€ | 1,2 M€ | 246 t€ | 454 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 5,8 M€ | 3,6 M€ | 10,6 M€ |
| Aktiva | 21,3 M€ | 21,4 M€ | 21,1 M€ | 21,6 M€ | 18,4 M€ | 17,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 21,3 M€ | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,9 M€ | 18,2 M€ | 17,9 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 1 539 € |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 75 t€ | 163 t€ | 709 t€ | 201 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 10 t€ | 75 t€ | 163 t€ | 709 t€ | 201 t€ | 21 t€ |
Alla poster i bokslutet (63)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 137 t€ | 730 t€ | 451 t€ | 78 t€ | 1,0 M€ | 238 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 21 t€ | 0 € | 3,5 M€ | 0 € | 8 113 € |
| Material och tjänster | 262 € | 6 827 € | 736 € | 49 t€ | -624 t€ | -173 t€ |
| Personalkostnader | 21 t€ | -5 214 € | -37 t€ | -8 647 € | -120 € | -80 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | -49 t€ | -79 t€ | -134 t€ | -1 364 € | -1 466 € |
| Övriga rörelsekostnader | 101 t€ | -185 t€ | -199 t€ | -341 t€ | -107 t€ | -107 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -22 t€ | 518 t€ | 137 t€ | 3,1 M€ | 297 t€ | -35 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -125 t€ | 136 t€ | 179 t€ | 358 t€ | 194 t€ | 3,1 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 103 t€ | 654 t€ | 315 t€ | 3,5 M€ | 491 t€ | 3,1 M€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -118 t€ | -90 t€ | -682 t€ | -75 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 88 t€ | 536 t€ | 225 t€ | 2,8 M€ | 416 t€ | 3,1 M€ |
| Bestående aktiva | 19,5 M€ | 19,6 M€ | 19,1 M€ | 15,8 M€ | 14,8 M€ | 7,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 342 t€ | 342 t€ | 424 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 3,4 M€ | 2,3 M€ | 3,4 M€ |
| Kassa och bank | 163 t€ | 153 t€ | 152 t€ | 1,2 M€ | 246 t€ | 454 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 5,8 M€ | 3,6 M€ | 10,6 M€ |
| Aktiva | 21,3 M€ | 21,4 M€ | 21,1 M€ | 21,6 M€ | 18,4 M€ | 17,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 21,3 M€ | 21,3 M€ | 20,9 M€ | 20,9 M€ | 18,2 M€ | 17,9 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 1 539 € |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 75 t€ | 163 t€ | 709 t€ | 201 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 10 t€ | 75 t€ | 163 t€ | 709 t€ | 201 t€ | 21 t€ |
| Pensionskostnader | 95 € | 6 115 € | -6 033 € | -148 € | 0 € | 40 € |
| Avskrivningar enligt plan | 37 t€ | -49 t€ | -79 t€ | -134 t€ | -1 364 € | -1 466 € |
| Materiella tillgångar | 582 t€ | 619 t€ | 709 t€ | 861 t€ | 410 t€ | 411 t€ |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | – | – | – | 0 € | 22 t€ | 2,8 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 21,2 M€ | 20,8 M€ | 20,7 M€ | 18,0 M€ | 17,8 M€ | 14,9 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 109 t€ | 135 t€ | 225 t€ | 1,2 M€ | 78 t€ | 1,3 M€ |
| Maskiner och inventarier | 107 t€ | 143 t€ | 232 t€ | 398 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 96 € | 2 207 € | 95 t€ | 3 338 € | 123 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 107 t€ | 133 t€ | 143 t€ | 167 t€ | 56 t€ | 101 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 74 t€ | 78 t€ | 84 t€ | 428 t€ | 180 t€ | 280 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 103 € | -2 € | -381 € | -106 € | -24 t€ | -283 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 191 € | 9 043 € | 11 t€ | 5 550 € | 5 512 € | 1 178 € |
| Övriga värdepapper | – | – | – | – | 0 € | 4,5 M€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 271 t€ | 118 t€ | 28 t€ | 7 900 € | 7 900 € | 7 900 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 461 t€ | 461 t€ | 461 t€ | 447 t€ | 392 t€ | 392 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | – | – | 0 € | 1 539 € |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | – | – | – | – | 0 € | 1,2 M€ |
| Långfristiga lånefordringar | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Långfristiga fordringar | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar hos ägarintresseföretag (investeringar) | – | – | – | – | 0 € | 520 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -13 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 862 € | 64 t€ | 57 t€ | 700 t€ | 72 t€ | 0 € |
| Finansiella värdepapper | – | – | – | – | 0 € | 4,5 M€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | 0 € | -102 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 88 t€ | 536 t€ | 225 t€ | 2,8 M€ | 416 t€ | 3,1 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 17 t€ | 17 t€ |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | 1 200 € | 0 € |
| Placeringar | 18,9 M€ | 18,9 M€ | 18,4 M€ | 14,9 M€ | 14,4 M€ | 6,9 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 431 € | -1 116 € | -1 981 € | -1 051 € | -120 € | -120 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | – | – | 0 € | -389 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 719 € | 2 280 € | 82 t€ | 1,1 M€ | 4 612 € | 17 t€ |
| Köp av tjänster | 262 € | 0 € | 0 € | -1 156 € | -889 € | -1 096 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 14 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 19 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 51 t€ | 58 t€ | 108 t€ | 32 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 17 t€ | -10 t€ | -29 t€ | -7 448 € | 0 € | – |
| Passiva | 21,3 M€ | 21,4 M€ | 21,1 M€ | 21,6 M€ | 18,4 M€ | 17,9 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 342 t€ | 342 t€ | 424 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 2,3 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | 6 827 € | 736 € | 50 t€ | -623 t€ | 217 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | – | – | 0 € | 2 500 € |
| Övriga aktier och andelar | 18,6 M€ | 18,8 M€ | 18,4 M€ | 14,9 M€ | 14,4 M€ | 6,4 M€ |
| Överkursfond | 6 819 € | 6 819 € | 6 819 € | 6 819 € | 6 819 € | 6 819 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Invest Saarelainen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen uthyrning av bostäder (1362 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 263 €, 65 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kuopio
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis