Oy Rosaco Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1988. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 580 t€ ja liikevoitto 564 t€; omavaraisuusaste 79,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 95 t€ ja tuloverot 2 506 €.
Helsinki: 341 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 580 t€ | 768 t€ | 643 t€ | 614 t€ | 953 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -24,4 % | 19,4 % | 4,7 % | -35,6 % | – |
| Käyttökate | 470 t€ | 697 t€ | 424 t€ | 398 t€ | 249 t€ |
| Käyttökate-% | 81,0 % | 90,8 % | 65,9 % | 64,9 % | 26,1 % |
| Liikevoitto | 564 t€ | 593 t€ | 306 t€ | 253 t€ | 102 t€ |
| Liikevoitto-% | 97,2 % | 77,3 % | 47,6 % | 41,2 % | 10,7 % |
| Tilikauden tulos | 355 t€ | 367 t€ | 129 t€ | 211 t€ | 12 t€ |
| Henkilöstökulut | -14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 0 € | – |
| Omavaraisuusaste | 79,3 % | 79,3 % | 77,9 % | 76,3 % | 74,3 % |
| Quick ratio | 1,32 | 1,11 | 0,73 | 0,58 | 0,42 |
| Current ratio | 19,96 | 14,24 | 9,76 | 7,07 | 5,27 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 630,3 % | 470,5 % | 601,2 % | 683,5 % | 482,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,5 % | 2,7 % | 0,9 % | 1,6 % | 0,1 % |
| Taseen loppusumma | 17,7 M€ | 17,4 M€ | 17,5 M€ | 17,7 M€ | 17,9 M€ |
| Oma pääoma | 14,0 M€ | 13,8 M€ | 13,6 M€ | 13,5 M€ | 13,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 217 t€ | 158 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 152 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 580 t€ | 768 t€ | 643 t€ | 614 t€ | 953 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 218 t€ | 223 t€ | 224 t€ | 220 t€ | 216 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -53 t€ | -114 t€ | -283 t€ | -303 t€ | -768 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | 0 € | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 94 t€ | -103 t€ | -118 t€ | -146 t€ | -147 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 179 t€ | -166 t€ | -144 t€ | -132 t€ | -151 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 564 t€ | 593 t€ | 306 t€ | 253 t€ | 102 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 127 t€ | -160 t€ | -149 t€ | -83 t€ | -56 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 437 t€ | 433 t€ | 157 t€ | 170 t€ | 46 t€ |
| Tuloverot | 82 t€ | -66 t€ | -28 t€ | 41 t€ | -34 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 355 t€ | 367 t€ | 129 t€ | 211 t€ | 12 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,5 M€ | 9,6 M€ | 9,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 7,8 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,5 M€ |
| Saamiset | 335 t€ | 468 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 502 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 217 t€ | 158 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 152 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 8,3 M€ | 8,0 M€ | 8,0 M€ | 8,1 M€ | 8,1 M€ |
| Vastaavaa | 17,7 M€ | 17,4 M€ | 17,5 M€ | 17,7 M€ | 17,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Oma pääoma | 14,0 M€ | 13,8 M€ | 13,6 M€ | 13,5 M€ | 13,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 416 t€ | 562 t€ | 815 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ |
| Vieras pääoma | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,9 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 580 t€ | 768 t€ | 643 t€ | 614 t€ | 953 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 218 t€ | 223 t€ | 224 t€ | 220 t€ | 216 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -53 t€ | -114 t€ | -283 t€ | -303 t€ | -768 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | 0 € | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 94 t€ | -103 t€ | -118 t€ | -146 t€ | -147 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 179 t€ | -166 t€ | -144 t€ | -132 t€ | -151 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 564 t€ | 593 t€ | 306 t€ | 253 t€ | 102 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 127 t€ | -160 t€ | -149 t€ | -83 t€ | -56 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 437 t€ | 433 t€ | 157 t€ | 170 t€ | 46 t€ |
| Tuloverot | 82 t€ | -66 t€ | -28 t€ | 41 t€ | -34 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 355 t€ | 367 t€ | 129 t€ | 211 t€ | 12 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,5 M€ | 9,6 M€ | 9,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 7,8 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,5 M€ |
| Saamiset | 335 t€ | 468 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 502 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 217 t€ | 158 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 152 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 8,3 M€ | 8,0 M€ | 8,0 M€ | 8,1 M€ | 8,1 M€ |
| Vastaavaa | 17,7 M€ | 17,4 M€ | 17,5 M€ | 17,7 M€ | 17,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Oma pääoma | 14,0 M€ | 13,8 M€ | 13,6 M€ | 13,5 M€ | 13,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 416 t€ | 562 t€ | 815 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ |
| Vieras pääoma | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,9 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 686 € | 2 021 € | 3 402 € | 1 335 € | 2 658 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 270 € | 7 977 € | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 94 t€ | -103 t€ | -118 t€ | -146 t€ | -147 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 93 t€ | 119 t€ | 233 t€ | 336 t€ | 501 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 99 t€ | 227 t€ | 297 t€ | 317 t€ | 317 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 48 t€ | 60 t€ | 75 t€ | 94 t€ | 117 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 723 € | 0 € | 597 € | 0 € | 597 € |
| Sijoitukset | 6,3 M€ | 6,2 M€ | 6,2 M€ | 6,2 M€ | 6,2 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 278 € | 7 777 € | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 11,6 M€ | 11,4 M€ | 11,5 M€ | 11,3 M€ | 11,3 M€ |
| Vastattavaa | 17,7 M€ | 17,4 M€ | 17,5 M€ | 17,7 M€ | 17,9 M€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 20 € | 18 € | 35 € | 1 413 € | 26 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 331 t€ | 460 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 502 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 122 t€ | 122 t€ | 118 t€ | 51 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 205 t€ | 205 t€ | 190 t€ | 177 t€ | 168 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 329 t€ | -136 t€ | -206 t€ | -243 t€ | -578 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 23 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 0 € | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -381 t€ | 23 t€ | -77 t€ | -60 t€ | -190 t€ |
| Eläkekulut | 1 916 € | -2 625 € | -2 100 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | – | 0 € | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 7,8 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,5 M€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 199 t€ | 319 t€ | 460 t€ | 757 t€ | 1,0 M€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 3 278 € | 7 777 € | 0 € | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 3,1 M€ | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,5 M€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 313 € | 198 € | -900 € | 0 € | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 12 t€ | -12 t€ | -12 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 5 241 € | 5 650 € | 4 800 € | 2 351 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 4,8 M€ | 4,8 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 355 t€ | 367 t€ | 129 t€ | 211 t€ | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 127 t€ | -160 t€ | -149 t€ | -84 t€ | -56 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Rosaco Ab kuuluu toimialaluokassa holdingyhtiöiden toiminta suurempaan puoliskoon (704 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 4,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.