Oy Rosaco Ab är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 580 t€ och rörelseresultatet 564 t€; soliditet 79,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 95 t€ och inkomstskatterna 2 506 €.
Helsingfors: 341 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 580 t€ | 768 t€ | 643 t€ | 614 t€ | 953 t€ |
| Förändring i omsättning | -24,4 % | 19,4 % | 4,7 % | -35,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 470 t€ | 697 t€ | 424 t€ | 398 t€ | 249 t€ |
| Rörelsebidrag % | 81,0 % | 90,8 % | 65,9 % | 64,9 % | 26,1 % |
| Rörelseresultat | 564 t€ | 593 t€ | 306 t€ | 253 t€ | 102 t€ |
| Rörelsemarginal | 97,2 % | 77,3 % | 47,6 % | 41,2 % | 10,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 355 t€ | 367 t€ | 129 t€ | 211 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | -14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 0 € | – |
| Soliditet | 79,3 % | 79,3 % | 77,9 % | 76,3 % | 74,3 % |
| Kassalikviditet | 1,32 | 1,11 | 0,73 | 0,58 | 0,42 |
| Current ratio | 19,96 | 14,24 | 9,76 | 7,07 | 5,27 |
| Relativ skuldsättning | 630,3 % | 470,5 % | 601,2 % | 683,5 % | 482,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 2,7 % | 0,9 % | 1,6 % | 0,1 % |
| Balansomslutning | 17,7 M€ | 17,4 M€ | 17,5 M€ | 17,7 M€ | 17,9 M€ |
| Eget kapital | 14,0 M€ | 13,8 M€ | 13,6 M€ | 13,5 M€ | 13,3 M€ |
| Kassa och bank | 217 t€ | 158 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 152 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 580 t€ | 768 t€ | 643 t€ | 614 t€ | 953 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 218 t€ | 223 t€ | 224 t€ | 220 t€ | 216 t€ |
| Material och tjänster | -53 t€ | -114 t€ | -283 t€ | -303 t€ | -768 t€ |
| Personalkostnader | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 94 t€ | -103 t€ | -118 t€ | -146 t€ | -147 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 179 t€ | -166 t€ | -144 t€ | -132 t€ | -151 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 564 t€ | 593 t€ | 306 t€ | 253 t€ | 102 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 127 t€ | -160 t€ | -149 t€ | -83 t€ | -56 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 437 t€ | 433 t€ | 157 t€ | 170 t€ | 46 t€ |
| Inkomstskatt | 82 t€ | -66 t€ | -28 t€ | 41 t€ | -34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 355 t€ | 367 t€ | 129 t€ | 211 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,5 M€ | 9,6 M€ | 9,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 7,8 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,5 M€ |
| Fordringar | 335 t€ | 468 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 502 t€ |
| Kassa och bank | 217 t€ | 158 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 152 t€ |
| Rörliga aktiva | 8,3 M€ | 8,0 M€ | 8,0 M€ | 8,1 M€ | 8,1 M€ |
| Aktiva | 17,7 M€ | 17,4 M€ | 17,5 M€ | 17,7 M€ | 17,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 14,0 M€ | 13,8 M€ | 13,6 M€ | 13,5 M€ | 13,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 416 t€ | 562 t€ | 815 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ |
| Främmande kapital | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,9 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 580 t€ | 768 t€ | 643 t€ | 614 t€ | 953 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 218 t€ | 223 t€ | 224 t€ | 220 t€ | 216 t€ |
| Material och tjänster | -53 t€ | -114 t€ | -283 t€ | -303 t€ | -768 t€ |
| Personalkostnader | 14 t€ | -14 t€ | -15 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 94 t€ | -103 t€ | -118 t€ | -146 t€ | -147 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 179 t€ | -166 t€ | -144 t€ | -132 t€ | -151 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 564 t€ | 593 t€ | 306 t€ | 253 t€ | 102 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 127 t€ | -160 t€ | -149 t€ | -83 t€ | -56 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 437 t€ | 433 t€ | 157 t€ | 170 t€ | 46 t€ |
| Inkomstskatt | 82 t€ | -66 t€ | -28 t€ | 41 t€ | -34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 355 t€ | 367 t€ | 129 t€ | 211 t€ | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 9,4 M€ | 9,4 M€ | 9,5 M€ | 9,6 M€ | 9,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 7,8 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,5 M€ |
| Fordringar | 335 t€ | 468 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 502 t€ |
| Kassa och bank | 217 t€ | 158 t€ | 80 t€ | 146 t€ | 152 t€ |
| Rörliga aktiva | 8,3 M€ | 8,0 M€ | 8,0 M€ | 8,1 M€ | 8,1 M€ |
| Aktiva | 17,7 M€ | 17,4 M€ | 17,5 M€ | 17,7 M€ | 17,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 14,0 M€ | 13,8 M€ | 13,6 M€ | 13,5 M€ | 13,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 416 t€ | 562 t€ | 815 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ |
| Främmande kapital | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,9 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ |
| Övriga materiella tillgångar | 48 t€ | 60 t€ | 75 t€ | 94 t€ | 117 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 99 t€ | 227 t€ | 297 t€ | 317 t€ | 317 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 11,6 M€ | 11,4 M€ | 11,5 M€ | 11,3 M€ | 11,3 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 199 t€ | 319 t€ | 460 t€ | 757 t€ | 1,0 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 355 t€ | 367 t€ | 129 t€ | 211 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 5 241 € | 5 650 € | 4 800 € | 2 351 € |
| Avskrivningar enligt plan | 94 t€ | -103 t€ | -118 t€ | -146 t€ | -147 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 686 € | 2 021 € | 3 402 € | 1 335 € | 2 658 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 329 t€ | -136 t€ | -206 t€ | -243 t€ | -578 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Löner och arvoden | 12 t€ | -12 t€ | -12 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 23 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 0 € | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -381 t€ | 23 t€ | -77 t€ | -60 t€ | -190 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 127 t€ | -160 t€ | -149 t€ | -84 t€ | -56 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 € | 18 € | 35 € | 1 413 € | 26 € |
| Övriga lönebikostnader | 313 € | 198 € | -900 € | 0 € | – |
| Övriga omsättningstillgångar | 7,8 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,4 M€ | 7,5 M€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Materiella tillgångar | 3,1 M€ | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,5 M€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 3 278 € | 7 777 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga erhållna förskott | 723 € | 0 € | 597 € | 0 € | 597 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 122 t€ | 122 t€ | 118 t€ | 51 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 331 t€ | 460 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 502 t€ |
| Pensionskostnader | 1 916 € | -2 625 € | -2 100 € | 0 € | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 3,2 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Maskiner och inventarier | – | 0 € | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 205 t€ | 205 t€ | 190 t€ | 177 t€ | 168 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 4,8 M€ | 4,8 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ |
| Långfristiga fordringar | 3 278 € | 7 777 € | 0 € | – | – |
| Andelar i ägarintresseföretag | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 14 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 93 t€ | 119 t€ | 233 t€ | 336 t€ | 501 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 270 € | 7 977 € | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Placeringar | 6,3 M€ | 6,2 M€ | 6,2 M€ | 6,2 M€ | 6,2 M€ |
| Passiva | 17,7 M€ | 17,4 M€ | 17,5 M€ | 17,7 M€ | 17,9 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Rosaco Ab till den övre halvan inom näringsgrenen holdingverksamhet (704 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 4,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.