Tössä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 350 t€ ja liikevoitto 125 t€; omavaraisuusaste 91,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 181 t€ ja tuloverot 37 t€.
Hämeenlinna: 20 uutta yritystä 30 päivässä
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 350 t€ | 405 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,4 % | – |
| Käyttökate | 112 t€ | 156 t€ |
| Käyttökate-% | 32,0 % | 38,6 % |
| Liikevoitto | 125 t€ | 177 t€ |
| Liikevoitto-% | 35,7 % | 43,8 % |
| Tilikauden tulos | 101 t€ | 147 t€ |
| Henkilöstökulut | -51 t€ | -49 t€ |
| Omavaraisuusaste | 91,7 % | 92,1 % |
| Quick ratio | 5,84 | 8,41 |
| Current ratio | 5,86 | 8,44 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,1 % | 10,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,7 % | 30,8 % |
| Taseen loppusumma | 590 t€ | 519 t€ |
| Oma pääoma | 541 t€ | 478 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 260 t€ | 285 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 350 t€ | 405 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 20 t€ | 18 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 128 t€ | 121 t€ |
| Henkilöstökulut | 51 t€ | 49 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | 21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 53 t€ | 55 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 125 t€ | 177 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 644 € | -4 305 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 127 t€ | 181 t€ |
| Tuloverot | 26 t€ | 34 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 101 t€ | 147 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 302 t€ | 175 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 885 € | 1 100 € |
| Saamiset | 27 t€ | 58 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 260 t€ | 285 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 289 t€ | 344 t€ |
| Vastaavaa | 590 t€ | 519 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 541 t€ | 478 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 41 t€ |
| Vieras pääoma | 49 t€ | 41 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 350 t€ | 405 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 20 t€ | 18 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 128 t€ | 121 t€ |
| Henkilöstökulut | 51 t€ | 49 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | 21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 53 t€ | 55 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 125 t€ | 177 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 644 € | -4 305 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 127 t€ | 181 t€ |
| Tuloverot | 26 t€ | 34 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 101 t€ | 147 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 302 t€ | 175 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 885 € | 1 100 € |
| Saamiset | 27 t€ | 58 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 260 t€ | 285 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 289 t€ | 344 t€ |
| Vastaavaa | 590 t€ | 519 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 541 t€ | 478 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 41 t€ |
| Vieras pääoma | 49 t€ | 41 t€ |
| Palvelujen ostot | 50 t€ | 68 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 437 t€ | 328 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 21 t€ | 1 862 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 101 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 9 071 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 13 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 13 t€ | 17 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 78 t€ | 53 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 43 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 47 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 215 € | -295 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 372 € | 164 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 016 € | 4 469 € |
| Muut henkilösivukulut | 625 € | 2 409 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 885 € | 1 100 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 37 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 15 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 27 t€ | 58 t€ |
| Eläkekulut | 7 639 € | 7 470 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 22 t€ | 30 t€ |
| Koneet ja kalusto | 15 t€ | 20 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 265 t€ | 125 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 653 € | 2 004 € |
| Sijoitukset | 265 t€ | 125 t€ |
| Vastattavaa | 590 t€ | 519 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tössä Oy kuuluu toimialaluokassa hevosten ja muiden hevoseläinten kasvatus ylimpään 10 %:iin (37 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 15 t€, 12-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.