Tössä Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 350 t€ och rörelseresultatet 125 t€; soliditet 91,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 181 t€ och inkomstskatterna 37 t€.
Tavastehus: 20 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 350 t€ | 405 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 112 t€ | 156 t€ |
| Rörelsebidrag % | 32,0 % | 38,6 % |
| Rörelseresultat | 125 t€ | 177 t€ |
| Rörelsemarginal | 35,7 % | 43,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 101 t€ | 147 t€ |
| Personalkostnader | -51 t€ | -49 t€ |
| Soliditet | 91,7 % | 92,1 % |
| Kassalikviditet | 5,84 | 8,41 |
| Current ratio | 5,86 | 8,44 |
| Relativ skuldsättning | 14,1 % | 10,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,7 % | 30,8 % |
| Balansomslutning | 590 t€ | 519 t€ |
| Eget kapital | 541 t€ | 478 t€ |
| Kassa och bank | 260 t€ | 285 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 350 t€ | 405 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 18 t€ |
| Material och tjänster | 128 t€ | 121 t€ |
| Personalkostnader | 51 t€ | 49 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | 21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | 55 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 125 t€ | 177 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 644 € | -4 305 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 127 t€ | 181 t€ |
| Inkomstskatt | 26 t€ | 34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 101 t€ | 147 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 302 t€ | 175 t€ |
| Omsättningstillgångar | 885 € | 1 100 € |
| Fordringar | 27 t€ | 58 t€ |
| Kassa och bank | 260 t€ | 285 t€ |
| Rörliga aktiva | 289 t€ | 344 t€ |
| Aktiva | 590 t€ | 519 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 541 t€ | 478 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 41 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 41 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 350 t€ | 405 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 18 t€ |
| Material och tjänster | 128 t€ | 121 t€ |
| Personalkostnader | 51 t€ | 49 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | 21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | 55 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 125 t€ | 177 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 644 € | -4 305 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 127 t€ | 181 t€ |
| Inkomstskatt | 26 t€ | 34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 101 t€ | 147 t€ |
| Bestående aktiva | 302 t€ | 175 t€ |
| Omsättningstillgångar | 885 € | 1 100 € |
| Fordringar | 27 t€ | 58 t€ |
| Kassa och bank | 260 t€ | 285 t€ |
| Rörliga aktiva | 289 t€ | 344 t€ |
| Aktiva | 590 t€ | 519 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 541 t€ | 478 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 41 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 41 t€ |
| Köp av tjänster | 50 t€ | 68 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 437 t€ | 328 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 21 t€ | 1 862 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 101 t€ | 147 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 9 071 € |
| Avskrivningar enligt plan | 13 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 17 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 78 t€ | 53 t€ |
| Löner och arvoden | 43 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 14 t€ | 47 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 215 € | -295 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 372 € | 164 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 016 € | 4 469 € |
| Övriga lönebikostnader | 625 € | 2 409 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 885 € | 1 100 € |
| Materiella tillgångar | 37 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 15 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 27 t€ | 58 t€ |
| Pensionskostnader | 7 639 € | 7 470 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 22 t€ | 30 t€ |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 20 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 265 t€ | 125 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 653 € | 2 004 € |
| Placeringar | 265 t€ | 125 t€ |
| Passiva | 590 t€ | 519 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tössä Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen uppfödning av hästar och andra hästdjur (37 företag med beskattningsbar inkomst; median 15 t€, 12 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.