Lahden Keskusvalmistus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 206 t€ ja liikevoitto -7 028 €; omavaraisuusaste 97,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 25 t€ ja tuloverot 4 918 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 206 t€ | 238 t€ | 460 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,5 % | -48,1 % | – |
| Käyttökate | -33 t€ | 46 t€ | 2 910 € |
| Käyttökate-% | -15,8 % | 19,4 % | 0,6 % |
| Liikevoitto | -7 028 € | 21 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto-% | -3,4 % | 8,6 % | -4,2 % |
| Tilikauden tulos | 17 t€ | 18 t€ | -9 117 € |
| Henkilöstökulut | -80 t€ | 88 t€ | 205 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,2 % | 97,3 % | 95,7 % |
| Quick ratio | 21,73 | 22,21 | 15,57 |
| Current ratio | 25,93 | 26,69 | 17,72 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,2 % | 8,4 % | 7,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,6 % | 2,5 % | -1,2 % |
| Taseen loppusumma | 688 t€ | 728 t€ | 788 t€ |
| Oma pääoma | 669 t€ | 708 t€ | 754 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 291 t€ | 330 t€ | 414 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 206 t€ | 238 t€ | 460 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 50 t€ | -37 t€ | -139 t€ |
| Henkilöstökulut | 80 t€ | -88 t€ | -205 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 25 t€ | -26 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 57 t€ | -67 t€ | -76 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -7 028 € | 21 t€ | -19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -25 t€ | 2 115 € | 9 966 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | 23 t€ | -9 117 € |
| Tuloverot | 1 248 € | -4 918 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 18 t€ | -9 117 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 187 t€ | 197 t€ | 194 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 81 t€ | 89 t€ | 72 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 20 t€ | 39 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 291 t€ | 330 t€ | 414 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 501 t€ | 532 t€ | 594 t€ |
| Vastaavaa | 688 t€ | 728 t€ | 788 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 669 t€ | 708 t€ | 754 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (60)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 206 t€ | 238 t€ | 460 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 50 t€ | -37 t€ | -139 t€ |
| Henkilöstökulut | 80 t€ | -88 t€ | -205 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 25 t€ | -26 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 57 t€ | -67 t€ | -76 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -7 028 € | 21 t€ | -19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -25 t€ | 2 115 € | 9 966 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | 23 t€ | -9 117 € |
| Tuloverot | 1 248 € | -4 918 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 18 t€ | -9 117 € |
| Pysyvät vastaavat | 187 t€ | 197 t€ | 194 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 81 t€ | 89 t€ | 72 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 20 t€ | 39 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 291 t€ | 330 t€ | 414 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 501 t€ | 532 t€ | 594 t€ |
| Vastaavaa | 688 t€ | 728 t€ | 788 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 669 t€ | 708 t€ | 754 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ |
| Eläkekulut | 8 904 € | -8 627 € | -36 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 25 t€ | -26 t€ | -22 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 2 166 € | 2 166 € | 2 166 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 180 t€ | 189 t€ | 187 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 641 t€ | 680 t€ | 753 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 17 t€ | 37 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | – | 0 € | -37 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 516 € | 4 967 € | 9 017 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 750 € | 5 031 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 4 025 € | 1 986 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 25 t€ | 12 t€ | 8 283 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 9 032 € | -357 € | -159 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 980 € | 8 689 € | 15 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 5 000 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 116 t€ | 92 t€ | 69 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 3 006 € | 3 006 € | 3 006 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 81 t€ | 89 t€ | 72 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 520 € | 1 040 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 2 166 € | 2 166 € | 2 166 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -12 t€ | -11 t€ | -3 122 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 7 574 € | 6 256 € | 9 284 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 200 € | 2 120 € | 1 040 € |
| Rahoitusarvopaperit | 116 t€ | 92 t€ | 69 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 17 t€ | 18 t€ | -9 117 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 4 324 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 5 844 € | 12 t€ |
| Sijoitukset | 5 000 € | 5 524 € | 5 524 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 464 € | -2 322 € | -4 777 € |
| Ostot tilikauden aikana | 42 t€ | -54 t€ | -143 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 230 € | 2 471 € | 1 843 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -49 € | 0 € |
| Aineettomat oikeudet | 1 200 € | 1 600 € | 0 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 134 t€ | 144 t€ | 155 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 69 t€ | -77 t€ | -164 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 676 € | 1 600 € | 4 964 € |
| Vastattavaa | 688 t€ | 728 t€ | 788 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 7 980 € | 17 t€ | 4 277 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 260 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 0 € | 5 524 € | 5 524 € |
| Koneet ja kalusto | 43 t€ | 42 t€ | 29 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lahden Keskusvalmistus Oy kuuluu toimialaluokassa sähkönjakelu- ja valvontalaitteiden valmistus pienempään puoliskoon (39 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 184 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Lahti
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta