Lahden Keskusvalmistus Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 206 t€ och rörelseresultatet -7 028 €; soliditet 97,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 4 918 €.
Lahtis: 15 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 206 t€ | 238 t€ | 460 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,5 % | -48,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -33 t€ | 46 t€ | 2 910 € |
| Rörelsebidrag % | -15,8 % | 19,4 % | 0,6 % |
| Rörelseresultat | -7 028 € | 21 t€ | -19 t€ |
| Rörelsemarginal | -3,4 % | 8,6 % | -4,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 18 t€ | -9 117 € |
| Personalkostnader | -80 t€ | 88 t€ | 205 t€ |
| Soliditet | 97,2 % | 97,3 % | 95,7 % |
| Kassalikviditet | 21,73 | 22,21 | 15,57 |
| Current ratio | 25,93 | 26,69 | 17,72 |
| Relativ skuldsättning | 9,2 % | 8,4 % | 7,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 2,5 % | -1,2 % |
| Balansomslutning | 688 t€ | 728 t€ | 788 t€ |
| Eget kapital | 669 t€ | 708 t€ | 754 t€ |
| Kassa och bank | 291 t€ | 330 t€ | 414 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 206 t€ | 238 t€ | 460 t€ |
| Material och tjänster | 50 t€ | -37 t€ | -139 t€ |
| Personalkostnader | 80 t€ | -88 t€ | -205 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 25 t€ | -26 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 57 t€ | -67 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -7 028 € | 21 t€ | -19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -25 t€ | 2 115 € | 9 966 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | 23 t€ | -9 117 € |
| Inkomstskatt | 1 248 € | -4 918 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 18 t€ | -9 117 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 187 t€ | 197 t€ | 194 t€ |
| Omsättningstillgångar | 81 t€ | 89 t€ | 72 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 20 t€ | 39 t€ |
| Kassa och bank | 291 t€ | 330 t€ | 414 t€ |
| Rörliga aktiva | 501 t€ | 532 t€ | 594 t€ |
| Aktiva | 688 t€ | 728 t€ | 788 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 669 t€ | 708 t€ | 754 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ |
Alla poster i bokslutet (60)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 206 t€ | 238 t€ | 460 t€ |
| Material och tjänster | 50 t€ | -37 t€ | -139 t€ |
| Personalkostnader | 80 t€ | -88 t€ | -205 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 25 t€ | -26 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 57 t€ | -67 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -7 028 € | 21 t€ | -19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -25 t€ | 2 115 € | 9 966 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | 23 t€ | -9 117 € |
| Inkomstskatt | 1 248 € | -4 918 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 18 t€ | -9 117 € |
| Bestående aktiva | 187 t€ | 197 t€ | 194 t€ |
| Omsättningstillgångar | 81 t€ | 89 t€ | 72 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 20 t€ | 39 t€ |
| Kassa och bank | 291 t€ | 330 t€ | 414 t€ |
| Rörliga aktiva | 501 t€ | 532 t€ | 594 t€ |
| Aktiva | 688 t€ | 728 t€ | 788 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 669 t€ | 708 t€ | 754 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ | 20 t€ | 34 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -49 € | 0 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 4 324 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 641 t€ | 680 t€ | 753 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 516 € | 4 967 € | 9 017 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 18 t€ | -9 117 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 230 € | 2 471 € | 1 843 € |
| Avskrivningar enligt plan | 25 t€ | -26 t€ | -22 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 980 € | 8 689 € | 15 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 676 € | 1 600 € | 4 964 € |
| Finansiella värdepapper | 116 t€ | 92 t€ | 69 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 42 t€ | -54 t€ | -143 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 006 € | 3 006 € | 3 006 € |
| Förändring av produktlager + (-) | – | 0 € | -37 t€ |
| Löner och arvoden | 69 t€ | -77 t€ | -164 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 750 € | 5 031 € | 21 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 7 980 € | 17 t€ | 4 277 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 032 € | -357 € | -159 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 25 t€ | 12 t€ | 8 283 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 464 € | -2 322 € | -4 777 € |
| Immateriella tillgångar | 1 200 € | 2 120 € | 1 040 € |
| Materiella tillgångar | 180 t€ | 189 t€ | 187 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 166 € | 2 166 € | 2 166 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 260 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 574 € | 6 256 € | 9 284 € |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 17 t€ | 37 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 116 t€ | 92 t€ | 69 t€ |
| Pensionskostnader | 8 904 € | -8 627 € | -36 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 134 t€ | 144 t€ | 155 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -12 t€ | -11 t€ | -3 122 € |
| Maskiner och inventarier | 43 t€ | 42 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 5 844 € | 12 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 5 524 € | 5 524 € |
| Långfristiga fordringar | 2 166 € | 2 166 € | 2 166 € |
| Material och förnödenheter | 81 t€ | 89 t€ | 72 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 5 000 € | 0 € | – |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 520 € | 1 040 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 4 025 € | 1 986 € |
| Placeringar | 5 000 € | 5 524 € | 5 524 € |
| Immateriella rättigheter | 1 200 € | 1 600 € | 0 € |
| Passiva | 688 t€ | 728 t€ | 788 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lahden Keskusvalmistus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater (39 företag med beskattningsbar inkomst; median 184 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.