K.-E. Enlund OY AB on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 1986. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 13 t€. Verotettava tulo oli vuonna 2024 18 t€ ja tuloverot 3 546 €.
Pietarsaari: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -15,7 % | -15,6 % | 23,6 % | -40,6 % | 57,6 % | – |
| Bruttotulos | 32 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 60 t€ | 38 t€ |
| Käyttökate | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Liikevoitto | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 40 t€ | 23 t€ |
| Taseen loppusumma | 390 t€ | 393 t€ | 412 t€ | 498 t€ | 485 t€ | 445 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 413 € | 36 t€ | 29 t€ | 91 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 32 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 60 t€ | 38 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -20 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -62 € | 579 € | 44 € | 47 € | 96 € | 59 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 40 t€ | 23 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 2 055 € | 101 € | 3 870 € | 0 € | 0 € | 7 178 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 413 € | 36 t€ | 29 t€ | 91 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
| Vastaavaa | 390 t€ | 393 t€ | 412 t€ | 498 t€ | 485 t€ | 445 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (12)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 32 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 60 t€ | 38 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -20 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -62 € | 579 € | 44 € | 47 € | 96 € | 59 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 40 t€ | 23 t€ |
| Saamiset | 2 055 € | 101 € | 3 870 € | 0 € | 0 € | 7 178 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 413 € | 36 t€ | 29 t€ | 91 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
| Vastaavaa | 390 t€ | 393 t€ | 412 t€ | 498 t€ | 485 t€ | 445 t€ |
| Välittömät verot | 2 637 € | -3 546 € | -4 690 € | -3 645 € | -2 815 € | -833 € |
| Vastattavaa | 390 t€ | 393 t€ | 412 t€ | 498 t€ | 485 t€ | 445 t€ |
| Sijoitukset | 382 t€ | 357 t€ | 379 t€ | 407 t€ | 407 t€ | 404 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna K.-E. Enlund OY AB kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus suurempaan puoliskoon (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 246 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.