K.-E. Enlund OY AB är ett aktiebolag med hemort i Jakobstad, registrerat år 1986. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 13 t€. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 18 t€ och inkomstskatterna 3 546 €.
Jakobstad: 5 nya företag på 30 dagar
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -15,7 % | -15,6 % | 23,6 % | -40,6 % | 57,6 % | – |
| Bruttoresultat | 32 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 60 t€ | 38 t€ |
| Rörelsebidrag | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Rörelseresultat | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 11 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 40 t€ | 23 t€ |
| Balansomslutning | 390 t€ | 393 t€ | 412 t€ | 498 t€ | 485 t€ | 445 t€ |
| Kassa och bank | 6 413 € | 36 t€ | 29 t€ | 91 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 32 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 60 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -20 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -62 € | 579 € | 44 € | 47 € | 96 € | 59 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 40 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 2 055 € | 101 € | 3 870 € | 0 € | 0 € | 7 178 € |
| Kassa och bank | 6 413 € | 36 t€ | 29 t€ | 91 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
| Aktiva | 390 t€ | 393 t€ | 412 t€ | 498 t€ | 485 t€ | 445 t€ |
Alla poster i bokslutet (12)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 32 t€ | 37 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 60 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -20 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -62 € | 579 € | 44 € | 47 € | 96 € | 59 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 40 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 2 055 € | 101 € | 3 870 € | 0 € | 0 € | 7 178 € |
| Kassa och bank | 6 413 € | 36 t€ | 29 t€ | 91 t€ | 78 t€ | 34 t€ |
| Aktiva | 390 t€ | 393 t€ | 412 t€ | 498 t€ | 485 t€ | 445 t€ |
| Direkta skatter | 2 637 € | -3 546 € | -4 690 € | -3 645 € | -2 815 € | -833 € |
| Passiva | 390 t€ | 393 t€ | 412 t€ | 498 t€ | 485 t€ | 445 t€ |
| Placeringar | 382 t€ | 357 t€ | 379 t€ | 407 t€ | 407 t€ | 404 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör K.-E. Enlund OY AB till den övre halvan inom näringsgrenen uthyrning av bostäder (1362 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 246 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.