Ab Ainasoja Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 22 t€; omavaraisuusaste 20,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 586 € ja tuloverot 517 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 10,8 % | 8,9 % | 139,3 % | – |
| Bruttotulos | 57 t€ | 51 t€ | 47 t€ | 20 t€ |
| Käyttökate | 12 t€ | 26 t€ | 21 t€ | 7 485 € |
| Liikevoitto | 22 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 5 985 € |
| Tilikauden tulos | 6 764 € | 2 054 € | 45 € | 2 259 € |
| Omavaraisuusaste | 20,2 % | 17,9 % | 21,0 % | 25,8 % |
| Quick ratio | 0,13 | 0,06 | 0,40 | 0,89 |
| Current ratio | 0,13 | 0,06 | 0,40 | 0,89 |
| Oman pääoman tuotto | 9,5 % | 3,2 % | 0,1 % | 3,6 % |
| Taseen loppusumma | 352 t€ | 360 t€ | 297 t€ | 242 t€ |
| Oma pääoma | 71 t€ | 64 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 839 € | 4 484 € | 18 t€ | 23 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 57 t€ | 51 t€ | 47 t€ | 20 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 963 € | -10 t€ | -11 t€ | -1 500 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 26 t€ | -26 t€ | -27 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 22 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 5 985 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -3 162 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 455 € | 2 571 € | 45 € | 2 824 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 764 € | 2 054 € | 45 € | 2 259 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 346 t€ | 355 t€ | 279 t€ | 218 t€ |
| Saamiset | 540 € | 488 € | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 839 € | 4 484 € | 18 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 379 € | 4 972 € | 18 t€ | 23 t€ |
| Vastaavaa | 352 t€ | 360 t€ | 297 t€ | 242 t€ |
| Oma pääoma | 71 t€ | 64 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 233 t€ | 212 t€ | 189 t€ | 153 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 48 t€ | 83 t€ | 46 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 281 t€ | 296 t€ | 235 t€ | 179 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 57 t€ | 51 t€ | 47 t€ | 20 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 963 € | -10 t€ | -11 t€ | -1 500 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 26 t€ | -26 t€ | -27 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 22 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 5 985 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -3 162 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 455 € | 2 571 € | 45 € | 2 824 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 764 € | 2 054 € | 45 € | 2 259 € |
| Pysyvät vastaavat | 346 t€ | 355 t€ | 279 t€ | 218 t€ |
| Saamiset | 540 € | 488 € | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 839 € | 4 484 € | 18 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 6 379 € | 4 972 € | 18 t€ | 23 t€ |
| Vastaavaa | 352 t€ | 360 t€ | 297 t€ | 242 t€ |
| Oma pääoma | 71 t€ | 64 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 233 t€ | 212 t€ | 189 t€ | 153 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 48 t€ | 83 t€ | 46 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 281 t€ | 296 t€ | 235 t€ | 179 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 24 t€ | 62 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Vastattavaa | 352 t€ | 360 t€ | 297 t€ | 242 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 198 t€ | 212 t€ | 189 t€ | 153 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 540 € | 488 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 3 936 € | 5 248 € | 6 998 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4 358 € | 2 304 € | 2 259 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 612 € | 790 € | 1 972 € | 780 € |
| Välittömät verot | 1 691 € | -517 € | 0 € | -565 € |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 35 t€ | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 134 t€ | 134 t€ | 75 t€ | 74 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 764 € | 2 054 € | 45 € | 2 259 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 540 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 488 € | 0 € | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 208 t€ | 216 t€ | 196 t€ | 144 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 212 t€ | 221 t€ | 203 t€ | 144 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 20 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 982 € | 505 € | 690 € | 805 € |
| Sijoitukset | 134 t€ | 134 t€ | 75 t€ | 74 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab Ainasoja Invest Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus pienempään puoliskoon (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 263 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Pietarsaari
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta