Muovi Team S & H Kontinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Savonlinna, rekisteröity vuonna 1986. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 612 t€; omavaraisuusaste 90,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 541 t€ ja tuloverot 110 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 144 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Museovirasto (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 956 t€ | 953 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 10,8 % | 0,3 % | – |
| Käyttökate | 601 t€ | 507 t€ | 517 t€ |
| Käyttökate-% | 56,7 % | 53,1 % | 54,2 % |
| Liikevoitto | 612 t€ | 493 t€ | 497 t€ |
| Liikevoitto-% | 57,8 % | 51,5 % | 52,1 % |
| Tilikauden tulos | 510 t€ | 427 t€ | 413 t€ |
| Henkilöstökulut | -267 t€ | 283 t€ | 285 t€ |
| Omavaraisuusaste | 90,3 % | 90,8 % | 86,6 % |
| Quick ratio | 8,16 | 12,74 | 5,38 |
| Current ratio | 8,55 | 13,58 | 5,79 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,4 % | 12,6 % | 18,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 31,4 % | 35,9 % | 37,2 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,3 M€ | 828 t€ | 777 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 956 t€ | 953 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 17 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 95 t€ | -86 t€ | -97 t€ |
| Henkilöstökulut | 267 t€ | -283 t€ | -285 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 74 t€ | -80 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 612 t€ | 493 t€ | 497 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -25 t€ | 45 t€ | 20 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 637 t€ | 537 t€ | 517 t€ |
| Tuloverot | 127 t€ | -110 t€ | -103 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 510 t€ | 427 t€ | 413 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 311 t€ | 322 t€ | 285 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 67 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Saamiset | 149 t€ | 100 t€ | 152 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,3 M€ | 828 t€ | 777 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,5 M€ | 989 t€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Oma pääoma | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 48 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 174 t€ | 73 t€ | 173 t€ |
| Vieras pääoma | 174 t€ | 120 t€ | 173 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 956 t€ | 953 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 17 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 95 t€ | -86 t€ | -97 t€ |
| Henkilöstökulut | 267 t€ | -283 t€ | -285 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 74 t€ | -80 t€ | -71 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 612 t€ | 493 t€ | 497 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -25 t€ | 45 t€ | 20 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 637 t€ | 537 t€ | 517 t€ |
| Tuloverot | 127 t€ | -110 t€ | -103 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 510 t€ | 427 t€ | 413 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 311 t€ | 322 t€ | 285 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 67 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Saamiset | 149 t€ | 100 t€ | 152 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,3 M€ | 828 t€ | 777 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,5 M€ | 989 t€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Oma pääoma | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 48 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 174 t€ | 73 t€ | 173 t€ |
| Vieras pääoma | 174 t€ | 120 t€ | 173 t€ |
| Sijoitukset | 277 t€ | 277 t€ | 226 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 11 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 89 t€ | 82 t€ | 152 t€ |
| Eläkekulut | 40 t€ | -45 t€ | -48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 510 t€ | 427 t€ | 413 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 14 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 235 € | -2 843 € | -2 801 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 277 t€ | 277 t€ | 226 t€ |
| Valmiit tuotteet | 67 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 149 t€ | 100 t€ | 152 t€ |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -5 885 € | -10 t€ | -9 858 € |
| Palkat ja palkkiot | 216 t€ | -229 t€ | -226 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -252 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | -9 132 € | -11 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 33 t€ | 45 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 52 t€ | 13 t€ | 102 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 76 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 17 t€ | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 26 t€ | 48 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 46 t€ | 24 t€ | 33 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -7 647 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 48 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 101 t€ | -75 t€ | -87 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 557 € | 29 € |
| Koneet ja kalusto | 33 t€ | 45 t€ | 59 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 755 t€ | 691 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 60 t€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Muovi Team S & H Kontinen Oy kuuluu toimialaluokassa muiden muovituotteiden valmistus ylimpään neljännekseen (136 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 77 t€, 7,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Savonlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta