Muovi Team S & H Kontinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 1986. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 612 t€; soliditet 90,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 541 t€ och inkomstskatterna 110 t€. Offentliga köpare köpte för 144 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Museovirasto (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 956 t€ | 953 t€ |
| Förändring i omsättning | 10,8 % | 0,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 601 t€ | 507 t€ | 517 t€ |
| Rörelsebidrag % | 56,7 % | 53,1 % | 54,2 % |
| Rörelseresultat | 612 t€ | 493 t€ | 497 t€ |
| Rörelsemarginal | 57,8 % | 51,5 % | 52,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 510 t€ | 427 t€ | 413 t€ |
| Personalkostnader | -267 t€ | 283 t€ | 285 t€ |
| Soliditet | 90,3 % | 90,8 % | 86,6 % |
| Kassalikviditet | 8,16 | 12,74 | 5,38 |
| Current ratio | 8,55 | 13,58 | 5,79 |
| Relativ skuldsättning | 16,4 % | 12,6 % | 18,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,4 % | 35,9 % | 37,2 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 828 t€ | 777 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 956 t€ | 953 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 17 t€ |
| Material och tjänster | 95 t€ | -86 t€ | -97 t€ |
| Personalkostnader | 267 t€ | -283 t€ | -285 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -80 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 612 t€ | 493 t€ | 497 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -25 t€ | 45 t€ | 20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 637 t€ | 537 t€ | 517 t€ |
| Inkomstskatt | 127 t€ | -110 t€ | -103 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 510 t€ | 427 t€ | 413 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 311 t€ | 322 t€ | 285 t€ |
| Omsättningstillgångar | 67 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Fordringar | 149 t€ | 100 t€ | 152 t€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 828 t€ | 777 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 989 t€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 48 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 174 t€ | 73 t€ | 173 t€ |
| Främmande kapital | 174 t€ | 120 t€ | 173 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 956 t€ | 953 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 17 t€ |
| Material och tjänster | 95 t€ | -86 t€ | -97 t€ |
| Personalkostnader | 267 t€ | -283 t€ | -285 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 74 t€ | -80 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 612 t€ | 493 t€ | 497 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -25 t€ | 45 t€ | 20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 637 t€ | 537 t€ | 517 t€ |
| Inkomstskatt | 127 t€ | -110 t€ | -103 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 510 t€ | 427 t€ | 413 t€ |
| Bestående aktiva | 311 t€ | 322 t€ | 285 t€ |
| Omsättningstillgångar | 67 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Fordringar | 149 t€ | 100 t€ | 152 t€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 828 t€ | 777 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 989 t€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 100 € | 8 100 € | 8 100 € |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 48 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 174 t€ | 73 t€ | 173 t€ |
| Främmande kapital | 174 t€ | 120 t€ | 173 t€ |
| Placeringar | 277 t€ | 277 t€ | 226 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 11 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 89 t€ | 82 t€ | 152 t€ |
| Pensionskostnader | 40 t€ | -45 t€ | -48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 510 t€ | 427 t€ | 413 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 14 € | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 235 € | -2 843 € | -2 801 € |
| Övriga aktier och andelar | 277 t€ | 277 t€ | 226 t€ |
| Färdiga produkter | 67 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 149 t€ | 100 t€ | 152 t€ |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -5 885 € | -10 t€ | -9 858 € |
| Löner och arvoden | 216 t€ | -229 t€ | -226 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -252 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -9 132 € | -11 t€ |
| Materiella tillgångar | 33 t€ | 45 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 52 t€ | 13 t€ | 102 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 76 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 17 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 26 t€ | 48 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 46 t€ | 24 t€ | 33 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -7 647 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 48 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 101 t€ | -75 t€ | -87 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 557 € | 29 € |
| Maskiner och inventarier | 33 t€ | 45 t€ | 59 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 755 t€ | 691 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 60 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Muovi Team S & H Kontinen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen annan plastvarutillverkning (136 företag med beskattningsbar inkomst; median 77 t€, 7,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis