Oy Kenkä Sko Ekstra Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mustasaari, rekisteröity vuonna 1984. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2026, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto 63 t€; omavaraisuusaste 86,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 150 t€ ja tuloverot 31 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 33 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 993 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -0,8 % | -5,7 % | 0,4 % | 5,6 % | 20,3 % | – |
| Käyttökate | 62 t€ | 55 t€ | 151 t€ | 164 t€ | 143 t€ | 102 t€ |
| Käyttökate-% | 5,3 % | 4,6 % | 11,9 % | 13,0 % | 12,0 % | 10,3 % |
| Liikevoitto | 63 t€ | 54 t€ | 150 t€ | 164 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,3 % | 4,6 % | 11,8 % | 13,0 % | 11,9 % | 10,2 % |
| Tilikauden tulos | 51 t€ | 45 t€ | 120 t€ | 131 t€ | 112 t€ | 80 t€ |
| Henkilöstökulut | -270 t€ | 269 t€ | 258 t€ | 263 t€ | 238 t€ | 215 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,2 % | 86,9 % | 89,0 % | 86,6 % | 79,0 % | 80,9 % |
| Quick ratio | 0,74 | 1,18 | 1,89 | 1,31 | 1,64 | 1,56 |
| Current ratio | 3,53 | 3,82 | 4,54 | 3,66 | 3,47 | 4,76 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,6 % | 12,0 % | 9,7 % | 11,5 % | 19,3 % | 19,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,5 % | 4,7 % | 12,2 % | 14,0 % | 12,9 % | 9,7 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Oma pääoma | 927 t€ | 955 t€ | 985 t€ | 935 t€ | 870 t€ | 823 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 93 t€ | 137 t€ | 217 t€ | 170 t€ | 241 t€ | 136 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 993 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 62 t€ | 37 t€ | 80 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 82 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 653 t€ | -648 t€ | -694 t€ | -691 t€ | -676 t€ | -556 t€ |
| Henkilöstökulut | 270 t€ | -269 t€ | -258 t€ | -263 t€ | -238 t€ | -215 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 607 € | -810 € | -1 080 € | -306 € | -408 € | -545 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 260 t€ | -259 t€ | -244 t€ | -220 t€ | -208 t€ | -202 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 63 t€ | 54 t€ | 150 t€ | 164 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -742 € | 1 871 € | 400 € | -1 290 € | -907 € | -1 464 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 64 t€ | 56 t€ | 150 t€ | 162 t€ | 142 t€ | 100 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -11 t€ | -30 t€ | -32 t€ | -29 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 51 t€ | 45 t€ | 120 t€ | 131 t€ | 112 t€ | 80 t€ |
Tase
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 550 t€ | 551 t€ | 553 t€ | 550 t€ | 551 t€ | 551 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 416 t€ | 378 t€ | 324 t€ | 339 t€ | 290 t€ | 313 t€ |
| Saamiset | 16 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 93 t€ | 137 t€ | 217 t€ | 170 t€ | 241 t€ | 136 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 526 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 529 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 927 t€ | 955 t€ | 985 t€ | 935 t€ | 870 t€ | 823 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 72 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 149 t€ | 143 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 159 t€ | 98 t€ |
| Vieras pääoma | 149 t€ | 143 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 231 t€ | 194 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 993 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 62 t€ | 37 t€ | 80 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 82 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 653 t€ | -648 t€ | -694 t€ | -691 t€ | -676 t€ | -556 t€ |
| Henkilöstökulut | 270 t€ | -269 t€ | -258 t€ | -263 t€ | -238 t€ | -215 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 607 € | -810 € | -1 080 € | -306 € | -408 € | -545 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 260 t€ | -259 t€ | -244 t€ | -220 t€ | -208 t€ | -202 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 63 t€ | 54 t€ | 150 t€ | 164 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -742 € | 1 871 € | 400 € | -1 290 € | -907 € | -1 464 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 64 t€ | 56 t€ | 150 t€ | 162 t€ | 142 t€ | 100 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -11 t€ | -30 t€ | -32 t€ | -29 t€ | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 51 t€ | 45 t€ | 120 t€ | 131 t€ | 112 t€ | 80 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 550 t€ | 551 t€ | 553 t€ | 550 t€ | 551 t€ | 551 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 416 t€ | 378 t€ | 324 t€ | 339 t€ | 290 t€ | 313 t€ |
| Saamiset | 16 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 93 t€ | 137 t€ | 217 t€ | 170 t€ | 241 t€ | 136 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 526 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 529 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 927 t€ | 955 t€ | 985 t€ | 935 t€ | 870 t€ | 823 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 72 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 149 t€ | 143 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 159 t€ | 98 t€ |
| Vieras pääoma | 149 t€ | 143 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 231 t€ | 194 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 6 819 € | -5 335 € | -4 936 € | -5 734 € | -5 395 € | -4 769 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 742 € | 0 € | – | 0 € | 360 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 27 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 23 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 824 € | 2 431 € | 3 241 € | 921 € | 1 227 € | 1 635 € |
| Eläkekulut | 39 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -40 t€ | -34 t€ | -31 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -38 t€ | 54 t€ | -15 t€ | 50 t€ | -23 t€ | -23 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 72 t€ | 96 t€ |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Koneet ja kalusto | 1 824 € | 2 431 € | 3 241 € | 921 € | 1 227 € | 1 635 € |
| Palkat ja palkkiot | 224 t€ | -226 t€ | -215 t€ | -218 t€ | -199 t€ | -179 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 380 € | 22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 691 t€ | -702 t€ | -679 t€ | -740 t€ | -653 t€ | -533 t€ |
| Sijoitukset | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 564 € | 11 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 51 t€ | 45 t€ | 120 t€ | 131 t€ | 112 t€ | 80 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 45 t€ | 43 t€ | 41 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 37 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | – | 0 € | -1 590 € | -1 557 € | -1 922 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 1 871 € | 400 € | 300 € | 290 € | 458 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 868 t€ | 902 t€ | 857 t€ | 796 t€ | 750 t€ | 734 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 416 t€ | 378 t€ | 324 t€ | 339 t€ | 290 t€ | 313 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 77 t€ | 76 t€ | 60 t€ | 64 t€ | 83 t€ | 38 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 607 € | -810 € | -1 080 € | -306 € | -408 € | -545 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 16 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Kenkä Sko Ekstra Ab kuuluu toimialaluokassa erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa suurempaan puoliskoon (763 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 94 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Mustasaari
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta