Oy Kenkä Sko Ekstra Ab är ett aktiebolag med hemort i Korsholm, registrerat år 1984. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2026 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 63 t€; soliditet 86,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 150 t€ och inkomstskatterna 31 t€. Offentliga köpare köpte för 33 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 993 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,8 % | -5,7 % | 0,4 % | 5,6 % | 20,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 62 t€ | 55 t€ | 151 t€ | 164 t€ | 143 t€ | 102 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,3 % | 4,6 % | 11,9 % | 13,0 % | 12,0 % | 10,3 % |
| Rörelseresultat | 63 t€ | 54 t€ | 150 t€ | 164 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,3 % | 4,6 % | 11,8 % | 13,0 % | 11,9 % | 10,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 51 t€ | 45 t€ | 120 t€ | 131 t€ | 112 t€ | 80 t€ |
| Personalkostnader | -270 t€ | 269 t€ | 258 t€ | 263 t€ | 238 t€ | 215 t€ |
| Soliditet | 86,2 % | 86,9 % | 89,0 % | 86,6 % | 79,0 % | 80,9 % |
| Kassalikviditet | 0,74 | 1,18 | 1,89 | 1,31 | 1,64 | 1,56 |
| Current ratio | 3,53 | 3,82 | 4,54 | 3,66 | 3,47 | 4,76 |
| Relativ skuldsättning | 12,6 % | 12,0 % | 9,7 % | 11,5 % | 19,3 % | 19,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 % | 4,7 % | 12,2 % | 14,0 % | 12,9 % | 9,7 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Eget kapital | 927 t€ | 955 t€ | 985 t€ | 935 t€ | 870 t€ | 823 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 137 t€ | 217 t€ | 170 t€ | 241 t€ | 136 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 993 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 62 t€ | 37 t€ | 80 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 82 t€ |
| Material och tjänster | 653 t€ | -648 t€ | -694 t€ | -691 t€ | -676 t€ | -556 t€ |
| Personalkostnader | 270 t€ | -269 t€ | -258 t€ | -263 t€ | -238 t€ | -215 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 607 € | -810 € | -1 080 € | -306 € | -408 € | -545 € |
| Övriga rörelsekostnader | 260 t€ | -259 t€ | -244 t€ | -220 t€ | -208 t€ | -202 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 63 t€ | 54 t€ | 150 t€ | 164 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -742 € | 1 871 € | 400 € | -1 290 € | -907 € | -1 464 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 64 t€ | 56 t€ | 150 t€ | 162 t€ | 142 t€ | 100 t€ |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -11 t€ | -30 t€ | -32 t€ | -29 t€ | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 51 t€ | 45 t€ | 120 t€ | 131 t€ | 112 t€ | 80 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 550 t€ | 551 t€ | 553 t€ | 550 t€ | 551 t€ | 551 t€ |
| Omsättningstillgångar | 416 t€ | 378 t€ | 324 t€ | 339 t€ | 290 t€ | 313 t€ |
| Fordringar | 16 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 137 t€ | 217 t€ | 170 t€ | 241 t€ | 136 t€ |
| Rörliga aktiva | 526 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 529 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 927 t€ | 955 t€ | 985 t€ | 935 t€ | 870 t€ | 823 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 72 t€ | 96 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 149 t€ | 143 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 159 t€ | 98 t€ |
| Främmande kapital | 149 t€ | 143 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 231 t€ | 194 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.7.2026 | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 993 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 62 t€ | 37 t€ | 80 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 82 t€ |
| Material och tjänster | 653 t€ | -648 t€ | -694 t€ | -691 t€ | -676 t€ | -556 t€ |
| Personalkostnader | 270 t€ | -269 t€ | -258 t€ | -263 t€ | -238 t€ | -215 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 607 € | -810 € | -1 080 € | -306 € | -408 € | -545 € |
| Övriga rörelsekostnader | 260 t€ | -259 t€ | -244 t€ | -220 t€ | -208 t€ | -202 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 63 t€ | 54 t€ | 150 t€ | 164 t€ | 143 t€ | 101 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -742 € | 1 871 € | 400 € | -1 290 € | -907 € | -1 464 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 64 t€ | 56 t€ | 150 t€ | 162 t€ | 142 t€ | 100 t€ |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -11 t€ | -30 t€ | -32 t€ | -29 t€ | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 51 t€ | 45 t€ | 120 t€ | 131 t€ | 112 t€ | 80 t€ |
| Bestående aktiva | 550 t€ | 551 t€ | 553 t€ | 550 t€ | 551 t€ | 551 t€ |
| Omsättningstillgångar | 416 t€ | 378 t€ | 324 t€ | 339 t€ | 290 t€ | 313 t€ |
| Fordringar | 16 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 93 t€ | 137 t€ | 217 t€ | 170 t€ | 241 t€ | 136 t€ |
| Rörliga aktiva | 526 t€ | 547 t€ | 555 t€ | 529 t€ | 550 t€ | 465 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 927 t€ | 955 t€ | 985 t€ | 935 t€ | 870 t€ | 823 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 72 t€ | 96 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 149 t€ | 143 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 159 t€ | 98 t€ |
| Främmande kapital | 149 t€ | 143 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 231 t€ | 194 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 45 t€ | 43 t€ | 41 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 37 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 72 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 16 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 380 € | 22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 742 € | 0 € | – | 0 € | 360 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 1 824 € | 2 431 € | 3 241 € | 921 € | 1 227 € | 1 635 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 868 t€ | 902 t€ | 857 t€ | 796 t€ | 750 t€ | 734 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 77 t€ | 76 t€ | 60 t€ | 64 t€ | 83 t€ | 38 t€ |
| Löner och arvoden | 224 t€ | -226 t€ | -215 t€ | -218 t€ | -199 t€ | -179 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 564 € | 11 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 51 t€ | 45 t€ | 120 t€ | 131 t€ | 112 t€ | 80 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | – | 0 € | -1 590 € | -1 557 € | -1 922 € |
| Pensionskostnader | 39 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -40 t€ | -34 t€ | -31 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 819 € | -5 335 € | -4 936 € | -5 734 € | -5 395 € | -4 769 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 1 871 € | 400 € | 300 € | 290 € | 458 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 691 t€ | -702 t€ | -679 t€ | -740 t€ | -653 t€ | -533 t€ |
| Materiella tillgångar | 1 824 € | 2 431 € | 3 241 € | 921 € | 1 227 € | 1 635 € |
| Material och förnödenheter | 416 t€ | 378 t€ | 324 t€ | 339 t€ | 290 t€ | 313 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 607 € | -810 € | -1 080 € | -306 € | -408 € | -545 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 27 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 35 t€ | 36 t€ | 23 t€ |
| Placeringar | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ | 549 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -38 t€ | 54 t€ | -15 t€ | 50 t€ | -23 t€ | -23 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Kenkä Sko Ekstra Ab till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Korsholm
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis