Piikki ja Pora Rautiainen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1985. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 3,8 M€ ja liikevoitto 375 t€; omavaraisuusaste 93,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 371 t€ ja tuloverot 75 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 118 t€ vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Helsinki: 341 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 4,0 M€ | 5,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,4 % | -23,0 % | – |
| Käyttökate | 296 t€ | 474 t€ | 1,1 M€ |
| Käyttökate-% | 7,8 % | 12,0 % | 20,6 % |
| Liikevoitto | 375 t€ | 373 t€ | 946 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,9 % | 9,4 % | 18,4 % |
| Tilikauden tulos | 331 t€ | 503 t€ | 929 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Omavaraisuusaste | 93,7 % | 89,8 % | 88,7 % |
| Quick ratio | 6,91 | 4,06 | 7,76 |
| Current ratio | 6,91 | 4,06 | 7,76 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,2 % | 10,1 % | 9,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,6 % | 14,3 % | 25,6 % |
| Taseen loppusumma | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Oma pääoma | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 449 t€ | 291 t€ | 1,0 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 4,0 M€ | 5,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 18 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,6 M€ | -1,4 M€ | -1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 78 t€ | -101 t€ | -110 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 464 t€ | -643 t€ | -610 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 375 t€ | 373 t€ | 946 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -33 t€ | 205 t€ | 197 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 408 t€ | 578 t€ | 1,1 M€ |
| Tuloverot | 77 t€ | -74 t€ | -213 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 331 t€ | 503 t€ | 929 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 511 t€ |
| Saamiset | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 449 t€ | 291 t€ | 1,0 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 3,6 M€ |
| Vastaavaa | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 190 € | 8 190 € | 8 190 € |
| Oma pääoma | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 233 t€ | 398 t€ | 462 t€ |
| Vieras pääoma | 234 t€ | 399 t€ | 463 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 4,0 M€ | 5,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 18 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,6 M€ | -1,4 M€ | -1,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 78 t€ | -101 t€ | -110 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 464 t€ | -643 t€ | -610 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 375 t€ | 373 t€ | 946 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -33 t€ | 205 t€ | 197 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 408 t€ | 578 t€ | 1,1 M€ |
| Tuloverot | 77 t€ | -74 t€ | -213 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 331 t€ | 503 t€ | 929 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 511 t€ |
| Saamiset | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 449 t€ | 291 t€ | 1,0 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 3,6 M€ |
| Vastaavaa | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 190 € | 8 190 € | 8 190 € |
| Oma pääoma | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 233 t€ | 398 t€ | 462 t€ |
| Vieras pääoma | 234 t€ | 399 t€ | 463 t€ |
| Palvelujen ostot | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,7 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 30 t€ | 76 t€ | 84 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 331 t€ | 503 t€ | 929 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 31 t€ | 106 t€ | 111 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 78 t€ | -101 t€ | -110 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 82 t€ | 166 t€ | 65 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 1,3 M€ |
| Ostot tilikauden aikana | 334 t€ | -215 t€ | -191 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,0 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 592 t€ | 775 t€ | 783 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 42 t€ | -42 t€ | -1 586 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 75 t€ | 34 t€ | 118 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 25 t€ | -39 t€ | -46 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 235 t€ | 329 t€ | 331 t€ |
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä (sijoitukset) | 301 t€ | 0 € | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 874 t€ | 718 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 121 t€ | 156 t€ | 313 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Eläkekulut | 193 t€ | -249 t€ | -249 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | 213 t€ | 80 t€ |
| Koneet ja kalusto | 235 t€ | 329 t€ | 331 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 403 t€ | 324 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 676 t€ | 1,3 M€ | 180 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 136 t€ | 443 t€ | 321 t€ |
| Sijoitukset | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 180 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 1,3 M€ |
| Vastattavaa | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Piikki ja Pora Rautiainen Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta ylimpään 10 %:iin (1420 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 19-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.