Piikki ja Pora Rautiainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1985. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 3,8 M€ och rörelseresultatet 375 t€; soliditet 93,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 371 t€ och inkomstskatterna 75 t€. Offentliga köpare köpte för 118 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 4,0 M€ | 5,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -4,4 % | -23,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 296 t€ | 474 t€ | 1,1 M€ |
| Rörelsebidrag % | 7,8 % | 12,0 % | 20,6 % |
| Rörelseresultat | 375 t€ | 373 t€ | 946 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 9,4 % | 18,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 331 t€ | 503 t€ | 929 t€ |
| Personalkostnader | -1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Soliditet | 93,7 % | 89,8 % | 88,7 % |
| Kassalikviditet | 6,91 | 4,06 | 7,76 |
| Current ratio | 6,91 | 4,06 | 7,76 |
| Relativ skuldsättning | 6,2 % | 10,1 % | 9,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,6 % | 14,3 % | 25,6 % |
| Balansomslutning | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Eget kapital | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Kassa och bank | 449 t€ | 291 t€ | 1,0 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 4,0 M€ | 5,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 18 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 1,6 M€ | -1,4 M€ | -1,8 M€ |
| Personalkostnader | 1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 78 t€ | -101 t€ | -110 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 464 t€ | -643 t€ | -610 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 375 t€ | 373 t€ | 946 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -33 t€ | 205 t€ | 197 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 408 t€ | 578 t€ | 1,1 M€ |
| Inkomstskatt | 77 t€ | -74 t€ | -213 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 331 t€ | 503 t€ | 929 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 511 t€ |
| Fordringar | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 449 t€ | 291 t€ | 1,0 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 3,6 M€ |
| Aktiva | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 190 € | 8 190 € | 8 190 € |
| Eget kapital | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € |
| Korfristigt främmande kapital | 233 t€ | 398 t€ | 462 t€ |
| Främmande kapital | 234 t€ | 399 t€ | 463 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 4,0 M€ | 5,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 18 t€ | 13 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 1,6 M€ | -1,4 M€ | -1,8 M€ |
| Personalkostnader | 1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 78 t€ | -101 t€ | -110 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 464 t€ | -643 t€ | -610 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 375 t€ | 373 t€ | 946 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -33 t€ | 205 t€ | 197 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 408 t€ | 578 t€ | 1,1 M€ |
| Inkomstskatt | 77 t€ | -74 t€ | -213 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 331 t€ | 503 t€ | 929 t€ |
| Bestående aktiva | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 511 t€ |
| Fordringar | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 449 t€ | 291 t€ | 1,0 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 3,6 M€ |
| Aktiva | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 190 € | 8 190 € | 8 190 € |
| Eget kapital | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € |
| Korfristigt främmande kapital | 233 t€ | 398 t€ | 462 t€ |
| Främmande kapital | 234 t€ | 399 t€ | 463 t€ |
| Köp av tjänster | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,7 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 30 t€ | 76 t€ | 84 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 331 t€ | 503 t€ | 929 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 31 t€ | 106 t€ | 111 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 78 t€ | -101 t€ | -110 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 82 t€ | 166 t€ | 65 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | 0 € | 1,3 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 334 t€ | -215 t€ | -191 t€ |
| Löner och arvoden | 1,0 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 592 t€ | 775 t€ | 783 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 42 t€ | -42 t€ | -1 586 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 75 t€ | 34 t€ | 118 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 25 t€ | -39 t€ | -46 t€ |
| Materiella tillgångar | 235 t€ | 329 t€ | 331 t€ |
| Fordringar hos företag inom samma koncern (investeringar) | 301 t€ | 0 € | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | 874 t€ | 718 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 121 t€ | 156 t€ | 313 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Pensionskostnader | 193 t€ | -249 t€ | -249 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 1 100 € | 1 100 € | 1 100 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | 213 t€ | 80 t€ |
| Maskiner och inventarier | 235 t€ | 329 t€ | 331 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 403 t€ | 324 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 676 t€ | 1,3 M€ | 180 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 136 t€ | 443 t€ | 321 t€ |
| Placeringar | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 180 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | – | 0 € | 1,3 M€ |
| Passiva | 3,7 M€ | 3,9 M€ | 4,1 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Piikki ja Pora Rautiainen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1420 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 19 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.