Huoltokeskus Ysiauto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Urjala, rekisteröity vuonna 1984. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto 96 t€; omavaraisuusaste 52,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 7 258 € ja tuloverot 1 452 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 126 € vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 821 t€ | 1,0 M€ | 611 t€ | 158 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 48,5 % | -19,5 % | 67,0 % | 287,7 % | – |
| Käyttökate | 102 t€ | 14 t€ | 71 t€ | 75 t€ | 11 t€ |
| Käyttökate-% | 8,3 % | 1,7 % | 6,9 % | 12,3 % | 7,0 % |
| Liikevoitto | 96 t€ | 7 319 € | 63 t€ | 69 t€ | 7 647 € |
| Liikevoitto-% | 7,8 % | 0,9 % | 6,2 % | 11,4 % | 4,8 % |
| Tilikauden tulos | 77 t€ | 5 617 € | 50 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Henkilöstökulut | 479 t€ | 296 t€ | 360 t€ | 213 t€ | 65 t€ |
| Omavaraisuusaste | 52,3 % | 45,9 % | 50,3 % | 47,1 % | 25,1 % |
| Quick ratio | 1,22 | 0,91 | 1,11 | 0,70 | 0,19 |
| Current ratio | 1,71 | 1,39 | 1,50 | 1,15 | 0,57 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 15,7 % | 20,7 % | 14,6 % | 18,5 % | 85,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 36,6 % | 3,9 % | 33,2 % | 55,0 % | 67,1 % |
| Taseen loppusumma | 401 t€ | 315 t€ | 301 t€ | 214 t€ | 181 t€ |
| Oma pääoma | 210 t€ | 145 t€ | 151 t€ | 101 t€ | 45 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 161 t€ | 100 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 8 395 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 821 t€ | 1,0 M€ | 611 t€ | 158 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 650 € | 450 € | 8 450 € | 0 € | 90 € |
| Materiaalit ja palvelut | -459 t€ | -385 t€ | -448 t€ | -226 t€ | -44 t€ |
| Henkilöstökulut | -479 t€ | -296 t€ | -360 t€ | -213 t€ | -65 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -6 112 € | -6 240 € | -7 543 € | -5 483 € | -3 360 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -181 t€ | -128 t€ | -151 t€ | -97 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 96 t€ | 7 319 € | 63 t€ | 69 t€ | 7 647 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 229 € | -237 € | -306 € | -121 € | -2 260 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 96 t€ | 7 082 € | 63 t€ | 69 t€ | 5 387 € |
| Tuloverot | -19 t€ | -1 466 € | -13 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 77 t€ | 5 617 € | 50 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 74 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 84 t€ | 108 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 94 t€ | 82 t€ | 58 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Saamiset | 71 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 37 t€ | 15 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 161 t€ | 100 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 8 395 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 327 t€ | 238 t€ | 224 t€ | 130 t€ | 73 t€ |
| Vastaavaa | 401 t€ | 315 t€ | 301 t€ | 214 t€ | 181 t€ |
| Oma pääoma | 210 t€ | 145 t€ | 151 t€ | 101 t€ | 45 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 7 508 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 191 t€ | 170 t€ | 150 t€ | 113 t€ | 128 t€ |
| Vieras pääoma | 191 t€ | 170 t€ | 150 t€ | 113 t€ | 135 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (55)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 821 t€ | 1,0 M€ | 611 t€ | 158 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 650 € | 450 € | 8 450 € | 0 € | 90 € |
| Materiaalit ja palvelut | -459 t€ | -385 t€ | -448 t€ | -226 t€ | -44 t€ |
| Henkilöstökulut | -479 t€ | -296 t€ | -360 t€ | -213 t€ | -65 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -6 112 € | -6 240 € | -7 543 € | -5 483 € | -3 360 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -181 t€ | -128 t€ | -151 t€ | -97 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 96 t€ | 7 319 € | 63 t€ | 69 t€ | 7 647 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 229 € | -237 € | -306 € | -121 € | -2 260 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 96 t€ | 7 082 € | 63 t€ | 69 t€ | 5 387 € |
| Tuloverot | -19 t€ | -1 466 € | -13 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 77 t€ | 5 617 € | 50 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 74 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 84 t€ | 108 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 94 t€ | 82 t€ | 58 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Saamiset | 71 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 37 t€ | 15 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 161 t€ | 100 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 8 395 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 327 t€ | 238 t€ | 224 t€ | 130 t€ | 73 t€ |
| Vastaavaa | 401 t€ | 315 t€ | 301 t€ | 214 t€ | 181 t€ |
| Oma pääoma | 210 t€ | 145 t€ | 151 t€ | 101 t€ | 45 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 7 508 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 191 t€ | 170 t€ | 150 t€ | 113 t€ | 128 t€ |
| Vieras pääoma | 191 t€ | 170 t€ | 150 t€ | 113 t€ | 135 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 47 t€ | 32 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 552 € | 0 € | – |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 2 340 € | 0 € | – | – | – |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | – | – | 0 € | -2 000 € |
| Vastattavaa | 401 t€ | 315 t€ | 301 t€ | 214 t€ | 181 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 71 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 37 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1 850 € | 1 850 € | 1 850 € | 1 850 € | 1 850 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 288 € | 0 € | – | – | – |
| Valmiit tuotteet | 94 t€ | 82 t€ | 58 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Verotusperusteisten varausten lisäys (vähennys) | – | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | – | 0 € | 7 508 € |
| Koneet ja kalusto | 8 896 € | 11 t€ | 6 212 € | 8 283 € | 31 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 88 t€ | 94 t€ | 55 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 55 t€ | 60 t€ | 48 t€ | 25 t€ | 29 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -384 t€ | -241 t€ | -296 t€ | -174 t€ | -51 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 340 € | 0 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 66 t€ | 37 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 9 922 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 77 t€ | 5 617 € | 50 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -59 € | -237 € | -446 € | -121 € | -260 € |
| Eläkekulut | -73 t€ | -46 t€ | -52 t€ | -33 t€ | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 791 € | 18 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 5 573 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 58 t€ | 61 t€ | 65 t€ | 70 t€ | 71 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -22 t€ | -9 009 € | -12 t€ | -6 387 € | -2 939 € |
| Palvelujen ostot | -65 t€ | -60 t€ | -80 t€ | -10 t€ | -1 622 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 68 t€ | 74 t€ | 73 t€ | 80 t€ | 104 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -406 t€ | -350 t€ | -375 t€ | -218 t€ | -41 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | 0 € | 140 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -6 112 € | -6 240 € | -7 543 € | -5 483 € | -3 360 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 89 t€ | 78 t€ | 75 t€ | 65 t€ | 82 t€ |
| Sijoitukset | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 12 t€ | 25 t€ | 7 257 € | 1 741 € | -610 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Huoltokeskus Ysiauto Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1947 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Urjala
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta