Huoltokeskus Ysiauto Oy är ett aktiebolag med hemort i Urjala, registrerat år 1984. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 96 t€; soliditet 52,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 7 258 € och inkomstskatterna 1 452 €. Offentliga köpare köpte för 126 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Ikäihmisten Ja Vammaisten Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 821 t€ | 1,0 M€ | 611 t€ | 158 t€ |
| Förändring i omsättning | 48,5 % | -19,5 % | 67,0 % | 287,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 102 t€ | 14 t€ | 71 t€ | 75 t€ | 11 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,3 % | 1,7 % | 6,9 % | 12,3 % | 7,0 % |
| Rörelseresultat | 96 t€ | 7 319 € | 63 t€ | 69 t€ | 7 647 € |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 0,9 % | 6,2 % | 11,4 % | 4,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 77 t€ | 5 617 € | 50 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | 479 t€ | 296 t€ | 360 t€ | 213 t€ | 65 t€ |
| Soliditet | 52,3 % | 45,9 % | 50,3 % | 47,1 % | 25,1 % |
| Kassalikviditet | 1,22 | 0,91 | 1,11 | 0,70 | 0,19 |
| Current ratio | 1,71 | 1,39 | 1,50 | 1,15 | 0,57 |
| Relativ skuldsättning | 15,7 % | 20,7 % | 14,6 % | 18,5 % | 85,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 36,6 % | 3,9 % | 33,2 % | 55,0 % | 67,1 % |
| Balansomslutning | 401 t€ | 315 t€ | 301 t€ | 214 t€ | 181 t€ |
| Eget kapital | 210 t€ | 145 t€ | 151 t€ | 101 t€ | 45 t€ |
| Kassa och bank | 161 t€ | 100 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 8 395 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 821 t€ | 1,0 M€ | 611 t€ | 158 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 650 € | 450 € | 8 450 € | 0 € | 90 € |
| Material och tjänster | -459 t€ | -385 t€ | -448 t€ | -226 t€ | -44 t€ |
| Personalkostnader | -479 t€ | -296 t€ | -360 t€ | -213 t€ | -65 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -6 112 € | -6 240 € | -7 543 € | -5 483 € | -3 360 € |
| Övriga rörelsekostnader | -181 t€ | -128 t€ | -151 t€ | -97 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 96 t€ | 7 319 € | 63 t€ | 69 t€ | 7 647 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 229 € | -237 € | -306 € | -121 € | -2 260 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 96 t€ | 7 082 € | 63 t€ | 69 t€ | 5 387 € |
| Inkomstskatt | -19 t€ | -1 466 € | -13 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 77 t€ | 5 617 € | 50 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 74 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 84 t€ | 108 t€ |
| Omsättningstillgångar | 94 t€ | 82 t€ | 58 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Fordringar | 71 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 37 t€ | 15 t€ |
| Kassa och bank | 161 t€ | 100 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 8 395 € |
| Rörliga aktiva | 327 t€ | 238 t€ | 224 t€ | 130 t€ | 73 t€ |
| Aktiva | 401 t€ | 315 t€ | 301 t€ | 214 t€ | 181 t€ |
| Eget kapital | 210 t€ | 145 t€ | 151 t€ | 101 t€ | 45 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 7 508 € |
| Korfristigt främmande kapital | 191 t€ | 170 t€ | 150 t€ | 113 t€ | 128 t€ |
| Främmande kapital | 191 t€ | 170 t€ | 150 t€ | 113 t€ | 135 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 821 t€ | 1,0 M€ | 611 t€ | 158 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 650 € | 450 € | 8 450 € | 0 € | 90 € |
| Material och tjänster | -459 t€ | -385 t€ | -448 t€ | -226 t€ | -44 t€ |
| Personalkostnader | -479 t€ | -296 t€ | -360 t€ | -213 t€ | -65 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -6 112 € | -6 240 € | -7 543 € | -5 483 € | -3 360 € |
| Övriga rörelsekostnader | -181 t€ | -128 t€ | -151 t€ | -97 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 96 t€ | 7 319 € | 63 t€ | 69 t€ | 7 647 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 229 € | -237 € | -306 € | -121 € | -2 260 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 96 t€ | 7 082 € | 63 t€ | 69 t€ | 5 387 € |
| Inkomstskatt | -19 t€ | -1 466 € | -13 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 77 t€ | 5 617 € | 50 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Bestående aktiva | 74 t€ | 77 t€ | 76 t€ | 84 t€ | 108 t€ |
| Omsättningstillgångar | 94 t€ | 82 t€ | 58 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Fordringar | 71 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 37 t€ | 15 t€ |
| Kassa och bank | 161 t€ | 100 t€ | 108 t€ | 42 t€ | 8 395 € |
| Rörliga aktiva | 327 t€ | 238 t€ | 224 t€ | 130 t€ | 73 t€ |
| Aktiva | 401 t€ | 315 t€ | 301 t€ | 214 t€ | 181 t€ |
| Eget kapital | 210 t€ | 145 t€ | 151 t€ | 101 t€ | 45 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 7 508 € |
| Korfristigt främmande kapital | 191 t€ | 170 t€ | 150 t€ | 113 t€ | 128 t€ |
| Främmande kapital | 191 t€ | 170 t€ | 150 t€ | 113 t€ | 135 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 0 € | 7 508 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 66 t€ | 37 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 9 922 € |
| Materiella tillgångar | 68 t€ | 74 t€ | 73 t€ | 80 t€ | 104 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -6 112 € | -6 240 € | -7 543 € | -5 483 € | -3 360 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 77 t€ | 5 617 € | 50 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 88 t€ | 94 t€ | 55 t€ | 0 € | – |
| Placeringar | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 340 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 791 € | 18 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 5 573 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 55 t€ | 60 t€ | 48 t€ | 25 t€ | 29 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € | 3 491 € |
| Ökning (minskning) av skattemässiga reserver | – | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 552 € | 0 € | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 140 € | 0 € | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 12 t€ | 25 t€ | 7 257 € | 1 741 € | -610 € |
| Kortfristiga fordringar | 71 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 37 t€ | 15 t€ |
| Maskiner och inventarier | 8 896 € | 11 t€ | 6 212 € | 8 283 € | 31 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -59 € | -237 € | -446 € | -121 € | -260 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | – | 0 € | -2 000 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -406 t€ | -350 t€ | -375 t€ | -218 t€ | -41 t€ |
| Löner och arvoden | -384 t€ | -241 t€ | -296 t€ | -174 t€ | -51 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1 850 € | 1 850 € | 1 850 € | 1 850 € | 1 850 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 288 € | 0 € | – | – | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 58 t€ | 61 t€ | 65 t€ | 70 t€ | 71 t€ |
| Köp av tjänster | -65 t€ | -60 t€ | -80 t€ | -10 t€ | -1 622 € |
| Pensionskostnader | -73 t€ | -46 t€ | -52 t€ | -33 t€ | -12 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -22 t€ | -9 009 € | -12 t€ | -6 387 € | -2 939 € |
| Färdiga produkter | 94 t€ | 82 t€ | 58 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 47 t€ | 32 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 17 t€ |
| Passiva | 401 t€ | 315 t€ | 301 t€ | 214 t€ | 181 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 89 t€ | 78 t€ | 75 t€ | 65 t€ | 82 t€ |
| Immateriella tillgångar | 2 340 € | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Huoltokeskus Ysiauto Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Urjala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis