Maansiirto Veljekset Holm Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Laukaa, rekisteröity vuonna 1983. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 229 t€ ja liikevoitto 72 t€; omavaraisuusaste 99,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 63 t€ ja tuloverot 13 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 196 € vuosina 2026–2026; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 229 t€ | 244 t€ | 257 t€ | 277 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,1 % | -5,1 % | -7,2 % | – |
| Käyttökate | 65 t€ | 84 t€ | 74 t€ | 212 t€ |
| Käyttökate-% | 28,3 % | 34,5 % | 28,7 % | 76,7 % |
| Liikevoitto | 72 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Liikevoitto-% | 31,6 % | 30,9 % | 24,1 % | 71,2 % |
| Tilikauden tulos | 59 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 158 t€ |
| Henkilöstökulut | -14 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,3 % | 91,6 % | 91,3 % | 90,7 % |
| Quick ratio | 140,76 | 11,21 | 10,74 | 9,98 |
| Current ratio | 140,76 | 11,21 | 10,74 | 9,98 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,3 % | 30,1 % | 30,2 % | 30,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,6 % | 7,6 % | 6,2 % | 19,1 % |
| Taseen loppusumma | 781 t€ | 871 t€ | 889 t€ | 911 t€ |
| Oma pääoma | 776 t€ | 797 t€ | 811 t€ | 826 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 716 t€ | 798 t€ | 787 t€ | 804 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 229 t€ | 244 t€ | 257 t€ | 277 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 97 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 106 t€ | -106 t€ | -133 t€ | -105 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -20 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 425 € | -8 895 € | -12 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -33 t€ | -31 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 72 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 186 € | 1 118 € | 1 250 € | 1 083 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 74 t€ | 76 t€ | 63 t€ | 198 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 158 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 47 t€ | 56 t€ | 68 t€ |
| Saamiset | 23 t€ | 26 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 716 t€ | 798 t€ | 787 t€ | 804 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 739 t€ | 823 t€ | 833 t€ | 843 t€ |
| Vastaavaa | 781 t€ | 871 t€ | 889 t€ | 911 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 776 t€ | 797 t€ | 811 t€ | 826 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 249 € | 73 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
| Vieras pääoma | 5 249 € | 73 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 229 t€ | 244 t€ | 257 t€ | 277 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 97 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 106 t€ | -106 t€ | -133 t€ | -105 t€ |
| Henkilöstökulut | 14 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -20 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 425 € | -8 895 € | -12 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -33 t€ | -31 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 72 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 186 € | 1 118 € | 1 250 € | 1 083 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 74 t€ | 76 t€ | 63 t€ | 198 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 158 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 47 t€ | 56 t€ | 68 t€ |
| Saamiset | 23 t€ | 26 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 716 t€ | 798 t€ | 787 t€ | 804 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 739 t€ | 823 t€ | 833 t€ | 843 t€ |
| Vastaavaa | 781 t€ | 871 t€ | 889 t€ | 911 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 776 t€ | 797 t€ | 811 t€ | 826 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 249 € | 73 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
| Vieras pääoma | 5 249 € | 73 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 179 € | 69 t€ | 68 t€ | 81 t€ |
| Vastattavaa | 781 t€ | 871 t€ | 889 t€ | 911 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 23 t€ | 26 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 208 € | 2 102 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 12 t€ | 12 t€ | 7 373 € | 7 373 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 316 € | 1 188 € | 1 264 € | 1 087 € |
| Koneet ja kalusto | 20 t€ | 24 t€ | 32 t€ | 43 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 709 t€ | 728 t€ | 753 t€ | 660 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 071 € | 3 231 € | 9 525 € | 3 244 € |
| Palkat ja palkkiot | 3 000 € | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | 0 € | 4 433 € | 4 433 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 3 696 € | 32 t€ | 20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 59 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 158 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 129 € | -70 € | -15 € | -4 € |
| Eläkekulut | 8 307 € | -17 t€ | -17 t€ | -17 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 11 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 19 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 2 706 € | -3 534 € | -2 658 € | -3 231 € |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -683 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 42 t€ | 47 t€ | 52 t€ | 63 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 106 t€ | -106 t€ | -133 t€ | -104 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 425 € | -8 895 € | -12 t€ | -15 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 745 € | 100 € | 100 € |
| Sijoitukset | – | 0 € | 4 433 € | 4 433 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maansiirto Veljekset Holm Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt suurempaan puoliskoon (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Laukaa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta