Maansiirto Veljekset Holm Oy är ett aktiebolag med hemort i Laukas, registrerat år 1983. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 229 t€ och rörelseresultatet 72 t€; soliditet 99,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 63 t€ och inkomstskatterna 13 t€. Offentliga köpare köpte för 196 € av företaget åren 2026–2026; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 229 t€ | 244 t€ | 257 t€ | 277 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,1 % | -5,1 % | -7,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 65 t€ | 84 t€ | 74 t€ | 212 t€ |
| Rörelsebidrag % | 28,3 % | 34,5 % | 28,7 % | 76,7 % |
| Rörelseresultat | 72 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Rörelsemarginal | 31,6 % | 30,9 % | 24,1 % | 71,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 59 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 158 t€ |
| Personalkostnader | -14 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Soliditet | 99,3 % | 91,6 % | 91,3 % | 90,7 % |
| Kassalikviditet | 140,76 | 11,21 | 10,74 | 9,98 |
| Current ratio | 140,76 | 11,21 | 10,74 | 9,98 |
| Relativ skuldsättning | 2,3 % | 30,1 % | 30,2 % | 30,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 % | 7,6 % | 6,2 % | 19,1 % |
| Balansomslutning | 781 t€ | 871 t€ | 889 t€ | 911 t€ |
| Eget kapital | 776 t€ | 797 t€ | 811 t€ | 826 t€ |
| Kassa och bank | 716 t€ | 798 t€ | 787 t€ | 804 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 229 t€ | 244 t€ | 257 t€ | 277 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 97 t€ |
| Material och tjänster | 106 t€ | -106 t€ | -133 t€ | -105 t€ |
| Personalkostnader | 14 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -20 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 425 € | -8 895 € | -12 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -33 t€ | -31 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 72 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 186 € | 1 118 € | 1 250 € | 1 083 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 76 t€ | 63 t€ | 198 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -40 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 158 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 42 t€ | 47 t€ | 56 t€ | 68 t€ |
| Fordringar | 23 t€ | 26 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Kassa och bank | 716 t€ | 798 t€ | 787 t€ | 804 t€ |
| Rörliga aktiva | 739 t€ | 823 t€ | 833 t€ | 843 t€ |
| Aktiva | 781 t€ | 871 t€ | 889 t€ | 911 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 776 t€ | 797 t€ | 811 t€ | 826 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 5 249 € | 73 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
| Främmande kapital | 5 249 € | 73 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 229 t€ | 244 t€ | 257 t€ | 277 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 97 t€ |
| Material och tjänster | 106 t€ | -106 t€ | -133 t€ | -105 t€ |
| Personalkostnader | 14 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -20 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 425 € | -8 895 € | -12 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -33 t€ | -31 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 72 t€ | 75 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 186 € | 1 118 € | 1 250 € | 1 083 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 76 t€ | 63 t€ | 198 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -40 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 158 t€ |
| Bestående aktiva | 42 t€ | 47 t€ | 56 t€ | 68 t€ |
| Fordringar | 23 t€ | 26 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Kassa och bank | 716 t€ | 798 t€ | 787 t€ | 804 t€ |
| Rörliga aktiva | 739 t€ | 823 t€ | 833 t€ | 843 t€ |
| Aktiva | 781 t€ | 871 t€ | 889 t€ | 911 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 776 t€ | 797 t€ | 811 t€ | 826 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 5 249 € | 73 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
| Främmande kapital | 5 249 € | 73 t€ | 78 t€ | 84 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 106 t€ | -106 t€ | -133 t€ | -104 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 7 425 € | -8 895 € | -12 t€ | -15 t€ |
| Pensionskostnader | 8 307 € | -17 t€ | -17 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 12 t€ | 3 696 € | 32 t€ | 20 t€ |
| Materiella tillgångar | 42 t€ | 47 t€ | 52 t€ | 63 t€ |
| Löner och arvoden | 3 000 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 208 € | 2 102 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | – | 0 € | 4 433 € | 4 433 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 12 t€ | 12 t€ | 7 373 € | 7 373 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 59 t€ | 61 t€ | 50 t€ | 158 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 706 € | -3 534 € | -2 658 € | -3 231 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 071 € | 3 231 € | 9 525 € | 3 244 € |
| Maskiner och inventarier | 20 t€ | 24 t€ | 32 t€ | 43 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 316 € | 1 188 € | 1 264 € | 1 087 € |
| Passiva | 781 t€ | 871 t€ | 889 t€ | 911 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | 0 € | -683 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 19 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 709 t€ | 728 t€ | 753 t€ | 660 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 745 € | 100 € | 100 € |
| Placeringar | – | 0 € | 4 433 € | 4 433 € |
| Kortfristiga fordringar | 23 t€ | 26 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 179 € | 69 t€ | 68 t€ | 81 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 129 € | -70 € | -15 € | -4 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maansiirto Veljekset Holm Oy till den övre halvan inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Laukas
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis