Matin ja Liisan Asema Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapinlahti, rekisteröity vuonna 1983. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,8 M€ ja liikevoitto 233 t€; omavaraisuusaste 62,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 208 t€ ja tuloverot 42 t€. Sillä on 2 alkoholilupaa. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 21.7.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 5,7 M€ | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -33,7 % | -7,2 % | 1,8 % | 12,9 % | 10,8 % | – |
| Käyttökate | 148 t€ | 333 t€ | 331 t€ | 255 t€ | 60 t€ | 230 t€ |
| Käyttökate-% | 3,9 % | 5,8 % | 5,4 % | 4,2 % | 1,1 % | 4,8 % |
| Liikevoitto | 233 t€ | 223 t€ | 233 t€ | 161 t€ | -48 t€ | 113 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,1 % | 3,9 % | 3,8 % | 2,7 % | -0,9 % | 2,3 % |
| Tilikauden tulos | 179 t€ | 166 t€ | 175 t€ | 134 t€ | -57 t€ | 84 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 993 t€ | 1,1 M€ | 949 t€ |
| Omavaraisuusaste | 62,9 % | 51,6 % | 42,2 % | 34,3 % | 26,2 % | 32,8 % |
| Quick ratio | 0,53 | 0,48 | 0,62 | 0,37 | 0,36 | 0,39 |
| Current ratio | 0,79 | 0,71 | 0,78 | 0,64 | 0,59 | 0,62 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,2 % | 10,1 % | 11,5 % | 12,7 % | 17,2 % | 18,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 24,8 % | 27,2 % | 33,8 % | 33,3 % | -17,3 % | 18,9 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Oma pääoma | 721 t€ | 612 t€ | 516 t€ | 401 t€ | 328 t€ | 445 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 136 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 73 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 5,7 M€ | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 38 t€ | 2 499 € | -14 t€ | -7 492 € | 33 t€ | 51 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,9 M€ | -3,9 M€ | -4,4 M€ | -4,4 M€ | -3,8 M€ | -3,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -993 t€ | -1,1 M€ | -949 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 85 t€ | -110 t€ | -98 t€ | -94 t€ | -108 t€ | -116 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 445 t€ | -431 t€ | -397 t€ | -379 t€ | -423 t€ | -401 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 233 t€ | 223 t€ | 233 t€ | 161 t€ | -48 t€ | 113 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 9 273 € | -15 t€ | -15 t€ | -7 328 € | -8 571 € | -8 394 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 223 t€ | 208 t€ | 219 t€ | 154 t€ | -57 t€ | 105 t€ |
| Tuloverot | 45 t€ | -42 t€ | -44 t€ | -20 t€ | 0 € | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 179 t€ | 166 t€ | 175 t€ | 134 t€ | -57 t€ | 84 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 837 t€ | 874 t€ | 814 t€ | 854 t€ | 956 t€ | 1,0 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 100 t€ | 103 t€ | 82 t€ | 132 t€ | 117 t€ | 117 t€ |
| Saamiset | 74 t€ | 90 t€ | 181 t€ | 164 t€ | 161 t€ | 120 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 136 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 73 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 309 t€ | 313 t€ | 409 t€ | 317 t€ | 293 t€ | 311 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Oma pääoma | 721 t€ | 612 t€ | 516 t€ | 401 t€ | 328 t€ | 445 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 135 t€ | 182 t€ | 272 t€ | 428 t€ | 407 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 393 t€ | 440 t€ | 525 t€ | 498 t€ | 494 t€ | 503 t€ |
| Vieras pääoma | 425 t€ | 575 t€ | 707 t€ | 770 t€ | 921 t€ | 910 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,8 M€ | 5,7 M€ | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 38 t€ | 2 499 € | -14 t€ | -7 492 € | 33 t€ | 51 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,9 M€ | -3,9 M€ | -4,4 M€ | -4,4 M€ | -3,8 M€ | -3,3 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -993 t€ | -1,1 M€ | -949 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 85 t€ | -110 t€ | -98 t€ | -94 t€ | -108 t€ | -116 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 445 t€ | -431 t€ | -397 t€ | -379 t€ | -423 t€ | -401 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 233 t€ | 223 t€ | 233 t€ | 161 t€ | -48 t€ | 113 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 9 273 € | -15 t€ | -15 t€ | -7 328 € | -8 571 € | -8 394 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 223 t€ | 208 t€ | 219 t€ | 154 t€ | -57 t€ | 105 t€ |
| Tuloverot | 45 t€ | -42 t€ | -44 t€ | -20 t€ | 0 € | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 179 t€ | 166 t€ | 175 t€ | 134 t€ | -57 t€ | 84 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 837 t€ | 874 t€ | 814 t€ | 854 t€ | 956 t€ | 1,0 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 100 t€ | 103 t€ | 82 t€ | 132 t€ | 117 t€ | 117 t€ |
| Saamiset | 74 t€ | 90 t€ | 181 t€ | 164 t€ | 161 t€ | 120 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 136 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 73 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 309 t€ | 313 t€ | 409 t€ | 317 t€ | 293 t€ | 311 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Oma pääoma | 721 t€ | 612 t€ | 516 t€ | 401 t€ | 328 t€ | 445 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 135 t€ | 182 t€ | 272 t€ | 428 t€ | 407 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 393 t€ | 440 t€ | 525 t€ | 498 t€ | 494 t€ | 503 t€ |
| Vieras pääoma | 425 t€ | 575 t€ | 707 t€ | 770 t€ | 921 t€ | 910 t€ |
| Eläkekulut | 170 t€ | -157 t€ | -158 t€ | -163 t€ | -163 t€ | -137 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 85 t€ | -110 t€ | -98 t€ | -94 t€ | -108 t€ | -116 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 735 t€ | 799 t€ | 739 t€ | 780 t€ | 881 t€ | 968 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 521 t€ | 425 t€ | 320 t€ | 247 t€ | 363 t€ | 340 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 74 t€ | 90 t€ | 181 t€ | 164 t€ | 161 t€ | 120 t€ |
| Ennakkomaksut | 1 200 € | 1 200 € | 1 200 € | 1 200 € | 1 200 € | 1 200 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 32 t€ | 40 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 33 t€ | 36 t€ | 26 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 63 t€ | 43 t€ | 141 t€ | 119 t€ | 89 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 874 € | 34 t€ | 17 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 24 € | 10 € | 1 735 € | 0 € | 2 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 9 273 € | -15 t€ | -15 t€ | -9 062 € | -8 571 € | -8 395 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 149 t€ | 163 t€ | 233 t€ | 251 t€ | 206 t€ | 206 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 6 480 € | 6 480 € | 6 480 € | 6 480 € | 6 480 € | 6 480 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 99 t€ | 102 t€ | 56 t€ | 82 t€ | 65 t€ | 73 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | – | 0 € | 16 t€ | 37 t€ | 58 t€ | 79 t€ |
| Valmiit tuotteet | – | 0 € | 25 t€ | 49 t€ | 51 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 166 t€ | 154 t€ | 178 t€ | 140 t€ | 181 t€ | 186 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 179 t€ | 166 t€ | 175 t€ | 134 t€ | -57 t€ | 84 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 203 € | 13 t€ | 20 t€ | 31 t€ | 43 t€ | 40 t€ |
| Sijoitukset | 102 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 67 t€ | -57 t€ | -46 t€ | -36 t€ | -39 t€ | -54 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,9 M€ | -3,9 M€ | -4,3 M€ | -4,4 M€ | -3,8 M€ | -3,3 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 0 € | 2 401 € | 2 401 € | 15 t€ | 2 401 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 95 t€ | 182 t€ | 272 t€ | 428 t€ | 407 t€ |
| Palvelujen ostot | 6 397 € | -6 367 € | -5 707 € | -6 785 € | -5 450 € | -6 259 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 612 t€ | 659 t€ | 628 t€ | 668 t€ | 719 t€ | 773 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 916 t€ | -817 t€ | -818 t€ | -793 t€ | -862 t€ | -757 t€ |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 3 055 € | 21 t€ | -49 t€ | 14 t€ | 2 € | 28 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 102 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ |
| Koneet ja kalusto | 116 t€ | 134 t€ | 88 t€ | 68 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 45 t€ | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Matin ja Liisan Asema Oy kuuluu toimialaluokassa hotellit ja vastaava majoitustoiminta ylimpään neljännekseen (308 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 38 t€, 5,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui
Alkoholiluvat
- Matin ja Liisan AsemaAsematieAnniskelu
- Matin Ja Liisan AsemaAsematieVähittäismyynti
Ilmainen kuukausilista: Lapinlahti
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta