Matin ja Liisan Asema Oy är ett aktiebolag med hemort i Lapinlahti, registrerat år 1983. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,8 M€ och rörelseresultatet 233 t€; soliditet 62,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 208 t€ och inkomstskatterna 42 t€. Det har 2 alkoholtillstånd. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 21.7.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 5,7 M€ | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -33,7 % | -7,2 % | 1,8 % | 12,9 % | 10,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 148 t€ | 333 t€ | 331 t€ | 255 t€ | 60 t€ | 230 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,9 % | 5,8 % | 5,4 % | 4,2 % | 1,1 % | 4,8 % |
| Rörelseresultat | 233 t€ | 223 t€ | 233 t€ | 161 t€ | -48 t€ | 113 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 3,9 % | 3,8 % | 2,7 % | -0,9 % | 2,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 179 t€ | 166 t€ | 175 t€ | 134 t€ | -57 t€ | 84 t€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 993 t€ | 1,1 M€ | 949 t€ |
| Soliditet | 62,9 % | 51,6 % | 42,2 % | 34,3 % | 26,2 % | 32,8 % |
| Kassalikviditet | 0,53 | 0,48 | 0,62 | 0,37 | 0,36 | 0,39 |
| Current ratio | 0,79 | 0,71 | 0,78 | 0,64 | 0,59 | 0,62 |
| Relativ skuldsättning | 11,2 % | 10,1 % | 11,5 % | 12,7 % | 17,2 % | 18,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,8 % | 27,2 % | 33,8 % | 33,3 % | -17,3 % | 18,9 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 721 t€ | 612 t€ | 516 t€ | 401 t€ | 328 t€ | 445 t€ |
| Kassa och bank | 136 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 73 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 5,7 M€ | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 38 t€ | 2 499 € | -14 t€ | -7 492 € | 33 t€ | 51 t€ |
| Material och tjänster | 1,9 M€ | -3,9 M€ | -4,4 M€ | -4,4 M€ | -3,8 M€ | -3,3 M€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -993 t€ | -1,1 M€ | -949 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 85 t€ | -110 t€ | -98 t€ | -94 t€ | -108 t€ | -116 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 445 t€ | -431 t€ | -397 t€ | -379 t€ | -423 t€ | -401 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 233 t€ | 223 t€ | 233 t€ | 161 t€ | -48 t€ | 113 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 273 € | -15 t€ | -15 t€ | -7 328 € | -8 571 € | -8 394 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 223 t€ | 208 t€ | 219 t€ | 154 t€ | -57 t€ | 105 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -42 t€ | -44 t€ | -20 t€ | 0 € | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 179 t€ | 166 t€ | 175 t€ | 134 t€ | -57 t€ | 84 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 837 t€ | 874 t€ | 814 t€ | 854 t€ | 956 t€ | 1,0 M€ |
| Omsättningstillgångar | 100 t€ | 103 t€ | 82 t€ | 132 t€ | 117 t€ | 117 t€ |
| Fordringar | 74 t€ | 90 t€ | 181 t€ | 164 t€ | 161 t€ | 120 t€ |
| Kassa och bank | 136 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 73 t€ |
| Rörliga aktiva | 309 t€ | 313 t€ | 409 t€ | 317 t€ | 293 t€ | 311 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Eget kapital | 721 t€ | 612 t€ | 516 t€ | 401 t€ | 328 t€ | 445 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 32 t€ | 135 t€ | 182 t€ | 272 t€ | 428 t€ | 407 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 393 t€ | 440 t€ | 525 t€ | 498 t€ | 494 t€ | 503 t€ |
| Främmande kapital | 425 t€ | 575 t€ | 707 t€ | 770 t€ | 921 t€ | 910 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 5,7 M€ | 6,2 M€ | 6,0 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 38 t€ | 2 499 € | -14 t€ | -7 492 € | 33 t€ | 51 t€ |
| Material och tjänster | 1,9 M€ | -3,9 M€ | -4,4 M€ | -4,4 M€ | -3,8 M€ | -3,3 M€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -993 t€ | -1,1 M€ | -949 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 85 t€ | -110 t€ | -98 t€ | -94 t€ | -108 t€ | -116 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 445 t€ | -431 t€ | -397 t€ | -379 t€ | -423 t€ | -401 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 233 t€ | 223 t€ | 233 t€ | 161 t€ | -48 t€ | 113 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 273 € | -15 t€ | -15 t€ | -7 328 € | -8 571 € | -8 394 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 223 t€ | 208 t€ | 219 t€ | 154 t€ | -57 t€ | 105 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -42 t€ | -44 t€ | -20 t€ | 0 € | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 179 t€ | 166 t€ | 175 t€ | 134 t€ | -57 t€ | 84 t€ |
| Bestående aktiva | 837 t€ | 874 t€ | 814 t€ | 854 t€ | 956 t€ | 1,0 M€ |
| Omsättningstillgångar | 100 t€ | 103 t€ | 82 t€ | 132 t€ | 117 t€ | 117 t€ |
| Fordringar | 74 t€ | 90 t€ | 181 t€ | 164 t€ | 161 t€ | 120 t€ |
| Kassa och bank | 136 t€ | 121 t€ | 146 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 73 t€ |
| Rörliga aktiva | 309 t€ | 313 t€ | 409 t€ | 317 t€ | 293 t€ | 311 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Eget kapital | 721 t€ | 612 t€ | 516 t€ | 401 t€ | 328 t€ | 445 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 32 t€ | 135 t€ | 182 t€ | 272 t€ | 428 t€ | 407 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 393 t€ | 440 t€ | 525 t€ | 498 t€ | 494 t€ | 503 t€ |
| Främmande kapital | 425 t€ | 575 t€ | 707 t€ | 770 t€ | 921 t€ | 910 t€ |
| Pensionskostnader | 170 t€ | -157 t€ | -158 t€ | -163 t€ | -163 t€ | -137 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 85 t€ | -110 t€ | -98 t€ | -94 t€ | -108 t€ | -116 t€ |
| Materiella tillgångar | 735 t€ | 799 t€ | 739 t€ | 780 t€ | 881 t€ | 968 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 521 t€ | 425 t€ | 320 t€ | 247 t€ | 363 t€ | 340 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 74 t€ | 90 t€ | 181 t€ | 164 t€ | 161 t€ | 120 t€ |
| Förskottsbetalningar | 1 200 € | 1 200 € | 1 200 € | 1 200 € | 1 200 € | 1 200 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 32 t€ | 40 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 33 t€ | 36 t€ | 26 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 63 t€ | 43 t€ | 141 t€ | 119 t€ | 89 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 874 € | 34 t€ | 17 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 24 € | 10 € | 1 735 € | 0 € | 2 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 273 € | -15 t€ | -15 t€ | -9 062 € | -8 571 € | -8 395 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 149 t€ | 163 t€ | 233 t€ | 251 t€ | 206 t€ | 206 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 480 € | 6 480 € | 6 480 € | 6 480 € | 6 480 € | 6 480 € |
| Material och förnödenheter | 99 t€ | 102 t€ | 56 t€ | 82 t€ | 65 t€ | 73 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | – | 0 € | 16 t€ | 37 t€ | 58 t€ | 79 t€ |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 25 t€ | 49 t€ | 51 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 166 t€ | 154 t€ | 178 t€ | 140 t€ | 181 t€ | 186 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 179 t€ | 166 t€ | 175 t€ | 134 t€ | -57 t€ | 84 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 203 € | 13 t€ | 20 t€ | 31 t€ | 43 t€ | 40 t€ |
| Placeringar | 102 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 67 t€ | -57 t€ | -46 t€ | -36 t€ | -39 t€ | -54 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,9 M€ | -3,9 M€ | -4,3 M€ | -4,4 M€ | -3,8 M€ | -3,3 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 0 € | 2 401 € | 2 401 € | 15 t€ | 2 401 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 95 t€ | 182 t€ | 272 t€ | 428 t€ | 407 t€ |
| Köp av tjänster | 6 397 € | -6 367 € | -5 707 € | -6 785 € | -5 450 € | -6 259 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 612 t€ | 659 t€ | 628 t€ | 668 t€ | 719 t€ | 773 t€ |
| Löner och arvoden | 916 t€ | -817 t€ | -818 t€ | -793 t€ | -862 t€ | -757 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 055 € | 21 t€ | -49 t€ | 14 t€ | 2 € | 28 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 102 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 75 t€ |
| Maskiner och inventarier | 116 t€ | 134 t€ | 88 t€ | 68 t€ | 98 t€ | 110 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 45 t€ | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ | 87 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Matin ja Liisan Asema Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen hotellverksamhet (308 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€, 5,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
Alkoholtillstånd
- Matin ja Liisan AsemaAsematieAnniskelu
- Matin Ja Liisan AsemaAsematieVähittäismyynti
Gratis månadslista: Lapinlahti
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis