Gasthaus Koskenniemi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hartola, rekisteröity vuonna 1998. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 240 t€ ja liikevoitto 18 t€; omavaraisuusaste 76,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 38 t€ ja tuloverot 7 597 €. Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 240 t€ | 255 t€ | 240 t€ | 244 t€ | 231 t€ | 221 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,8 % | 6,2 % | -1,7 % | 5,9 % | 4,2 % | – |
| Käyttökate | 9 876 € | 48 t€ | 42 t€ | 57 t€ | 75 t€ | 82 t€ |
| Käyttökate-% | 4,1 % | 19,0 % | 17,4 % | 23,2 % | 32,3 % | 37,2 % |
| Liikevoitto | 18 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 48 t€ | 67 t€ | 73 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,5 % | 15,7 % | 13,8 % | 19,8 % | 28,9 % | 33,2 % |
| Tilikauden tulos | 17 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 53 t€ | 59 t€ |
| Henkilöstökulut | -79 t€ | 74 t€ | 63 t€ | 61 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Omavaraisuusaste | 76,5 % | 78,8 % | 79,4 % | 77,8 % | 78,7 % | 77,8 % |
| Quick ratio | 2,20 | 2,45 | 2,40 | 2,42 | 2,42 | 2,17 |
| Current ratio | 2,24 | 2,48 | 2,44 | 2,45 | 2,45 | 2,19 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 33,4 % | 29,9 % | 30,8 % | 33,9 % | 34,5 % | 36,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,4 % | 12,9 % | 10,7 % | 13,5 % | 18,2 % | 20,7 % |
| Taseen loppusumma | 342 t€ | 360 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 374 t€ | 365 t€ |
| Oma pääoma | 262 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 290 t€ | 294 t€ | 284 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 166 t€ | 180 t€ | 167 t€ | 189 t€ | 186 t€ | 169 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 240 t€ | 255 t€ | 240 t€ | 244 t€ | 231 t€ | 221 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 560 € | 7 835 € | 7 835 € | 8 110 € | 9 788 € | 16 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 36 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -31 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Henkilöstökulut | 79 t€ | -74 t€ | -63 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 034 € | -8 311 € | -8 604 € | -8 135 € | -7 860 € | -8 750 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | -104 t€ | -110 t€ | -104 t€ | -94 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 48 t€ | 67 t€ | 73 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 939 € | 5 581 € | 4 886 € | 380 € | 324 € | 170 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 46 t€ | 38 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 74 t€ |
| Tuloverot | 3 993 € | -9 126 € | -7 597 € | -9 777 € | -14 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 53 t€ | 59 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 163 t€ | 170 t€ | 179 t€ | 170 t€ | 178 t€ | 187 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 324 € | 2 097 € | 2 639 € | 2 711 € | 2 718 € | 2 188 € |
| Saamiset | 10 t€ | 6 842 € | 11 t€ | 11 t€ | 6 309 € | 6 258 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 166 t€ | 180 t€ | 167 t€ | 189 t€ | 186 t€ | 169 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 179 t€ | 189 t€ | 180 t€ | 203 t€ | 195 t€ | 178 t€ |
| Vastaavaa | 342 t€ | 360 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 374 t€ | 365 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 262 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 290 t€ | 294 t€ | 284 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 80 t€ | 76 t€ | 74 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Vieras pääoma | 80 t€ | 76 t€ | 74 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 240 t€ | 255 t€ | 240 t€ | 244 t€ | 231 t€ | 221 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 560 € | 7 835 € | 7 835 € | 8 110 € | 9 788 € | 16 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 36 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -31 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Henkilöstökulut | 79 t€ | -74 t€ | -63 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 034 € | -8 311 € | -8 604 € | -8 135 € | -7 860 € | -8 750 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | -104 t€ | -110 t€ | -104 t€ | -94 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 48 t€ | 67 t€ | 73 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 939 € | 5 581 € | 4 886 € | 380 € | 324 € | 170 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 46 t€ | 38 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 74 t€ |
| Tuloverot | 3 993 € | -9 126 € | -7 597 € | -9 777 € | -14 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 53 t€ | 59 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 163 t€ | 170 t€ | 179 t€ | 170 t€ | 178 t€ | 187 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 324 € | 2 097 € | 2 639 € | 2 711 € | 2 718 € | 2 188 € |
| Saamiset | 10 t€ | 6 842 € | 11 t€ | 11 t€ | 6 309 € | 6 258 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 166 t€ | 180 t€ | 167 t€ | 189 t€ | 186 t€ | 169 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 179 t€ | 189 t€ | 180 t€ | 203 t€ | 195 t€ | 178 t€ |
| Vastaavaa | 342 t€ | 360 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 374 t€ | 365 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 262 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 290 t€ | 294 t€ | 284 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 80 t€ | 76 t€ | 74 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Vieras pääoma | 80 t€ | 76 t€ | 74 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Palvelujen ostot | 395 € | 0 € | -1 008 € | -168 € | -359 € | -290 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 13 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 2 518 € | 3 019 € | 3 551 € |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 8 171 € | 8 171 € | 8 171 € | 8 171 € | 8 171 € | 8 171 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 237 t€ | 239 t€ | 246 t€ | 243 t€ | 232 t€ | 217 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 41 t€ | 40 t€ | 38 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 17 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 53 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 914 € | 2 582 € | 3 149 € | 918 € | 1 129 € | 1 149 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 034 € | -8 311 € | -8 604 € | -8 135 € | -7 860 € | -8 750 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 555 € | 2 862 € | 4 572 € | 3 477 € | 5 046 € | 3 704 € |
| Ostot tilikauden aikana | 36 t€ | -36 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 3 666 € | 3 666 € | 3 666 € | 3 666 € | 3 666 € | 3 666 € |
| Palkat ja palkkiot | 59 t€ | -55 t€ | -45 t€ | -43 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 032 € | 3 034 € | 1 246 € | 4 157 € | 3 878 € | 4 305 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1 227 € | -542 € | -72 € | -7 € | 530 € | -356 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -5 € | 0 € | -18 € | -43 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 939 € | 5 586 € | 4 886 € | 399 € | 367 € | 170 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 257 € | -3 098 € | -2 734 € | -2 616 € | -2 014 € | -2 095 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 161 t€ | 169 t€ | 177 t€ | 169 t€ | 177 t€ | 186 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 1 843 € | 1 689 € | 1 450 € | 1 450 € | 1 450 € | 1 450 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 10 t€ | 6 842 € | 11 t€ | 11 t€ | 6 309 € | 6 258 € |
| Eläkekulut | 17 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 136 t€ | 142 t€ | 148 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 168 t€ |
| Koneet ja kalusto | – | – | – | 0 € | 913 € | 2 507 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 3 324 € | 2 097 € | 2 639 € | 2 711 € | 2 718 € | 2 188 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 433 € | 1 226 € | 6 621 € | 5 865 € | 1 303 € | 805 € |
| Sijoitukset | 1 843 € | 1 689 € | 1 450 € | 1 450 € | 1 450 € | 1 450 € |
| Vastattavaa | 342 t€ | 360 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 374 t€ | 365 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Gasthaus Koskenniemi Oy kuuluu toimialaluokassa hotellit ja vastaava majoitustoiminta suurempaan puoliskoon (308 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 38 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Alkoholiluvat
- Gasthaus KoskenniemiKoskenniemi 66Anniskelu