Gasthaus Koskenniemi Oy är ett aktiebolag med hemort i Gustav Adolfs , registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 240 t€ och rörelseresultatet 18 t€; soliditet 76,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 38 t€ och inkomstskatterna 7 597 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 240 t€ | 255 t€ | 240 t€ | 244 t€ | 231 t€ | 221 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,8 % | 6,2 % | -1,7 % | 5,9 % | 4,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 9 876 € | 48 t€ | 42 t€ | 57 t€ | 75 t€ | 82 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,1 % | 19,0 % | 17,4 % | 23,2 % | 32,3 % | 37,2 % |
| Rörelseresultat | 18 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 48 t€ | 67 t€ | 73 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 15,7 % | 13,8 % | 19,8 % | 28,9 % | 33,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 53 t€ | 59 t€ |
| Personalkostnader | -79 t€ | 74 t€ | 63 t€ | 61 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Soliditet | 76,5 % | 78,8 % | 79,4 % | 77,8 % | 78,7 % | 77,8 % |
| Kassalikviditet | 2,20 | 2,45 | 2,40 | 2,42 | 2,42 | 2,17 |
| Current ratio | 2,24 | 2,48 | 2,44 | 2,45 | 2,45 | 2,19 |
| Relativ skuldsättning | 33,4 % | 29,9 % | 30,8 % | 33,9 % | 34,5 % | 36,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 % | 12,9 % | 10,7 % | 13,5 % | 18,2 % | 20,7 % |
| Balansomslutning | 342 t€ | 360 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 374 t€ | 365 t€ |
| Eget kapital | 262 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 290 t€ | 294 t€ | 284 t€ |
| Kassa och bank | 166 t€ | 180 t€ | 167 t€ | 189 t€ | 186 t€ | 169 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 240 t€ | 255 t€ | 240 t€ | 244 t€ | 231 t€ | 221 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 560 € | 7 835 € | 7 835 € | 8 110 € | 9 788 € | 16 t€ |
| Material och tjänster | 36 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -31 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Personalkostnader | 79 t€ | -74 t€ | -63 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 034 € | -8 311 € | -8 604 € | -8 135 € | -7 860 € | -8 750 € |
| Övriga rörelsekostnader | 107 t€ | -104 t€ | -110 t€ | -104 t€ | -94 t€ | -81 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 48 t€ | 67 t€ | 73 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 939 € | 5 581 € | 4 886 € | 380 € | 324 € | 170 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 46 t€ | 38 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 74 t€ |
| Inkomstskatt | 3 993 € | -9 126 € | -7 597 € | -9 777 € | -14 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 53 t€ | 59 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 163 t€ | 170 t€ | 179 t€ | 170 t€ | 178 t€ | 187 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 324 € | 2 097 € | 2 639 € | 2 711 € | 2 718 € | 2 188 € |
| Fordringar | 10 t€ | 6 842 € | 11 t€ | 11 t€ | 6 309 € | 6 258 € |
| Kassa och bank | 166 t€ | 180 t€ | 167 t€ | 189 t€ | 186 t€ | 169 t€ |
| Rörliga aktiva | 179 t€ | 189 t€ | 180 t€ | 203 t€ | 195 t€ | 178 t€ |
| Aktiva | 342 t€ | 360 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 374 t€ | 365 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 262 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 290 t€ | 294 t€ | 284 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 80 t€ | 76 t€ | 74 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Främmande kapital | 80 t€ | 76 t€ | 74 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 240 t€ | 255 t€ | 240 t€ | 244 t€ | 231 t€ | 221 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 560 € | 7 835 € | 7 835 € | 8 110 € | 9 788 € | 16 t€ |
| Material och tjänster | 36 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -31 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Personalkostnader | 79 t€ | -74 t€ | -63 t€ | -61 t€ | -44 t€ | -46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 034 € | -8 311 € | -8 604 € | -8 135 € | -7 860 € | -8 750 € |
| Övriga rörelsekostnader | 107 t€ | -104 t€ | -110 t€ | -104 t€ | -94 t€ | -81 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | 40 t€ | 33 t€ | 48 t€ | 67 t€ | 73 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 939 € | 5 581 € | 4 886 € | 380 € | 324 € | 170 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 46 t€ | 38 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 74 t€ |
| Inkomstskatt | 3 993 € | -9 126 € | -7 597 € | -9 777 € | -14 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 53 t€ | 59 t€ |
| Bestående aktiva | 163 t€ | 170 t€ | 179 t€ | 170 t€ | 178 t€ | 187 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 324 € | 2 097 € | 2 639 € | 2 711 € | 2 718 € | 2 188 € |
| Fordringar | 10 t€ | 6 842 € | 11 t€ | 11 t€ | 6 309 € | 6 258 € |
| Kassa och bank | 166 t€ | 180 t€ | 167 t€ | 189 t€ | 186 t€ | 169 t€ |
| Rörliga aktiva | 179 t€ | 189 t€ | 180 t€ | 203 t€ | 195 t€ | 178 t€ |
| Aktiva | 342 t€ | 360 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 374 t€ | 365 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 262 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 290 t€ | 294 t€ | 284 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 80 t€ | 76 t€ | 74 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Främmande kapital | 80 t€ | 76 t€ | 74 t€ | 83 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Köp av tjänster | 395 € | 0 € | -1 008 € | -168 € | -359 € | -290 € |
| Övriga materiella tillgångar | 13 t€ | 15 t€ | 17 t€ | 2 518 € | 3 019 € | 3 551 € |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 8 171 € | 8 171 € | 8 171 € | 8 171 € | 8 171 € | 8 171 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 237 t€ | 239 t€ | 246 t€ | 243 t€ | 232 t€ | 217 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 41 t€ | 40 t€ | 38 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 36 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 53 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 914 € | 2 582 € | 3 149 € | 918 € | 1 129 € | 1 149 € |
| Avskrivningar enligt plan | 8 034 € | -8 311 € | -8 604 € | -8 135 € | -7 860 € | -8 750 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 555 € | 2 862 € | 4 572 € | 3 477 € | 5 046 € | 3 704 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 36 t€ | -36 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 3 666 € | 3 666 € | 3 666 € | 3 666 € | 3 666 € | 3 666 € |
| Löner och arvoden | 59 t€ | -55 t€ | -45 t€ | -43 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 032 € | 3 034 € | 1 246 € | 4 157 € | 3 878 € | 4 305 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 227 € | -542 € | -72 € | -7 € | 530 € | -356 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -5 € | 0 € | -18 € | -43 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 939 € | 5 586 € | 4 886 € | 399 € | 367 € | 170 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 257 € | -3 098 € | -2 734 € | -2 616 € | -2 014 € | -2 095 € |
| Materiella tillgångar | 161 t€ | 169 t€ | 177 t€ | 169 t€ | 177 t€ | 186 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 1 843 € | 1 689 € | 1 450 € | 1 450 € | 1 450 € | 1 450 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 33 t€ | 34 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 10 t€ | 6 842 € | 11 t€ | 11 t€ | 6 309 € | 6 258 € |
| Pensionskostnader | 17 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 136 t€ | 142 t€ | 148 t€ | 154 t€ | 161 t€ | 168 t€ |
| Maskiner och inventarier | – | – | – | 0 € | 913 € | 2 507 € |
| Material och förnödenheter | 3 324 € | 2 097 € | 2 639 € | 2 711 € | 2 718 € | 2 188 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 433 € | 1 226 € | 6 621 € | 5 865 € | 1 303 € | 805 € |
| Placeringar | 1 843 € | 1 689 € | 1 450 € | 1 450 € | 1 450 € | 1 450 € |
| Passiva | 342 t€ | 360 t€ | 359 t€ | 373 t€ | 374 t€ | 365 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Gasthaus Koskenniemi Oy till den övre halvan inom näringsgrenen hotellverksamhet (308 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Gasthaus KoskenniemiKoskenniemi 66Anniskelu