Eridan Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1982. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2023, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 205 t€; omavaraisuusaste 56,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 123 t€ ja tuloverot 25 t€.
Kotka: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | 31.1.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 879 t€ | 714 t€ | 776 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,4 % | 23,8 % | 23,2 % | -8,0 % | – |
| Käyttökate | 217 t€ | 195 t€ | 108 t€ | 66 t€ | 39 t€ |
| Käyttökate-% | 19,9 % | 17,9 % | 12,2 % | 9,2 % | 5,1 % |
| Liikevoitto | 205 t€ | 187 t€ | 99 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Liikevoitto-% | 18,8 % | 17,1 % | 11,2 % | 8,2 % | 4,4 % |
| Tilikauden tulos | 164 t€ | 148 t€ | 78 t€ | 47 t€ | 28 t€ |
| Henkilöstökulut | 600 t€ | 578 t€ | 472 t€ | 452 t€ | 478 t€ |
| Omavaraisuusaste | 56,1 % | 50,1 % | 38,4 % | 28,9 % | 28,9 % |
| Quick ratio | 2,16 | 1,92 | 1,51 | 1,32 | 1,34 |
| Current ratio | 2,16 | 1,92 | 1,51 | 1,32 | 1,34 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 25,5 % | 23,9 % | 27,8 % | 33,6 % | 28,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 46,1 % | 57,0 % | 51,6 % | 47,8 % | 30,3 % |
| Taseen loppusumma | 635 t€ | 520 t€ | 396 t€ | 337 t€ | 314 t€ |
| Oma pääoma | 356 t€ | 261 t€ | 152 t€ | 97 t€ | 91 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 193 t€ | 136 t€ | 65 t€ | 142 t€ | 104 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | 31.1.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 879 t€ | 714 t€ | 776 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -171 t€ | -193 t€ | -147 t€ | -42 t€ | -110 t€ |
| Henkilöstökulut | -600 t€ | -578 t€ | -472 t€ | -452 t€ | -478 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -12 t€ | -8 006 € | -8 817 € | -7 398 € | -4 913 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -104 t€ | -122 t€ | -153 t€ | -154 t€ | -148 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 205 t€ | 187 t€ | 99 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -48 € | -162 € | -307 € | -87 € | -30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 205 t€ | 186 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | -41 t€ | -38 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -6 934 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 164 t€ | 148 t€ | 78 t€ | 47 t€ | 28 t€ |
Tase
| 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | 31.1.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 34 t€ | 22 t€ | 27 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Saamiset | 407 t€ | 362 t€ | 305 t€ | 174 t€ | 195 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 193 t€ | 136 t€ | 65 t€ | 142 t€ | 104 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 601 t€ | 498 t€ | 370 t€ | 316 t€ | 299 t€ |
| Vastaavaa | 635 t€ | 520 t€ | 396 t€ | 337 t€ | 314 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 793 € | 4 793 € | 4 793 € | 4 793 € | – |
| Oma pääoma | 356 t€ | 261 t€ | 152 t€ | 97 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 278 t€ | 260 t€ | 244 t€ | 240 t€ | 223 t€ |
| Vieras pääoma | 278 t€ | 260 t€ | 244 t€ | 240 t€ | 223 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | 31.1.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 879 t€ | 714 t€ | 776 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -171 t€ | -193 t€ | -147 t€ | -42 t€ | -110 t€ |
| Henkilöstökulut | -600 t€ | -578 t€ | -472 t€ | -452 t€ | -478 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -12 t€ | -8 006 € | -8 817 € | -7 398 € | -4 913 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -104 t€ | -122 t€ | -153 t€ | -154 t€ | -148 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 205 t€ | 187 t€ | 99 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -48 € | -162 € | -307 € | -87 € | -30 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 205 t€ | 186 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | -41 t€ | -38 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -6 934 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 164 t€ | 148 t€ | 78 t€ | 47 t€ | 28 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 34 t€ | 22 t€ | 27 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Saamiset | 407 t€ | 362 t€ | 305 t€ | 174 t€ | 195 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 193 t€ | 136 t€ | 65 t€ | 142 t€ | 104 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 601 t€ | 498 t€ | 370 t€ | 316 t€ | 299 t€ |
| Vastaavaa | 635 t€ | 520 t€ | 396 t€ | 337 t€ | 314 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 4 793 € | 4 793 € | 4 793 € | 4 793 € | – |
| Oma pääoma | 356 t€ | 261 t€ | 152 t€ | 97 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 278 t€ | 260 t€ | 244 t€ | 240 t€ | 223 t€ |
| Vieras pääoma | 278 t€ | 260 t€ | 244 t€ | 240 t€ | 223 t€ |
| Palvelujen ostot | -171 t€ | -193 t€ | -147 t€ | -42 t€ | -110 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 183 t€ | 103 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 54 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 4 570 € | 4 570 € | 4 570 € | 4 570 € | 4 570 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 57 t€ | 66 t€ | 102 t€ | 116 t€ | 121 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 164 t€ | 148 t€ | 78 t€ | 47 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 413 € | 11 t€ | 4 662 € | 3 421 € | 13 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -12 t€ | -8 006 € | -8 817 € | -7 398 € | -4 913 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 74 t€ | 42 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 6 676 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -139 € | 0 € | -78 € | 14 € |
| Palkat ja palkkiot | -500 t€ | -486 t€ | -402 t€ | -380 t€ | -401 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 313 t€ | 307 t€ | 277 t€ | 134 t€ | 142 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -74 € | -182 € | -322 € | -113 € | -55 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 26 € | 20 € | 15 € | 27 € | 25 € |
| Muut henkilösivukulut | -11 t€ | -13 t€ | -8 522 € | -6 315 € | -6 919 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 389 € | 3 584 € | 5 300 € | 1 043 € | 1 564 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 148 t€ | 152 t€ | 107 t€ | 96 t€ | 95 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 407 t€ | 362 t€ | 305 t€ | 174 t€ | 195 t€ |
| Eläkekulut | -89 t€ | -79 t€ | -61 t€ | -65 t€ | -70 t€ |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | – | – | – | 0 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 57 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 2 389 € | 3 584 € | 5 300 € | 1 043 € | 1 564 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 32 t€ | 28 t€ | 7 525 € | 18 t€ | 16 t€ |
| Vastattavaa | 635 t€ | 520 t€ | 396 t€ | 337 t€ | 314 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Eridan Oy kuuluu toimialaluokassa kone- ja prosessisuunnittelu ylimpään neljännekseen (680 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 26 t€, 4,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.