Eridan Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 1982. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2023 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 205 t€; soliditet 56,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 123 t€ och inkomstskatterna 25 t€.
Kotka: 8 nya företag på 30 dagar
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | 31.1.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 879 t€ | 714 t€ | 776 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,4 % | 23,8 % | 23,2 % | -8,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 217 t€ | 195 t€ | 108 t€ | 66 t€ | 39 t€ |
| Rörelsebidrag % | 19,9 % | 17,9 % | 12,2 % | 9,2 % | 5,1 % |
| Rörelseresultat | 205 t€ | 187 t€ | 99 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,8 % | 17,1 % | 11,2 % | 8,2 % | 4,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 164 t€ | 148 t€ | 78 t€ | 47 t€ | 28 t€ |
| Personalkostnader | 600 t€ | 578 t€ | 472 t€ | 452 t€ | 478 t€ |
| Soliditet | 56,1 % | 50,1 % | 38,4 % | 28,9 % | 28,9 % |
| Kassalikviditet | 2,16 | 1,92 | 1,51 | 1,32 | 1,34 |
| Current ratio | 2,16 | 1,92 | 1,51 | 1,32 | 1,34 |
| Relativ skuldsättning | 25,5 % | 23,9 % | 27,8 % | 33,6 % | 28,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,1 % | 57,0 % | 51,6 % | 47,8 % | 30,3 % |
| Balansomslutning | 635 t€ | 520 t€ | 396 t€ | 337 t€ | 314 t€ |
| Eget kapital | 356 t€ | 261 t€ | 152 t€ | 97 t€ | 91 t€ |
| Kassa och bank | 193 t€ | 136 t€ | 65 t€ | 142 t€ | 104 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | 31.1.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 879 t€ | 714 t€ | 776 t€ |
| Material och tjänster | -171 t€ | -193 t€ | -147 t€ | -42 t€ | -110 t€ |
| Personalkostnader | -600 t€ | -578 t€ | -472 t€ | -452 t€ | -478 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 t€ | -8 006 € | -8 817 € | -7 398 € | -4 913 € |
| Övriga rörelsekostnader | -104 t€ | -122 t€ | -153 t€ | -154 t€ | -148 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 205 t€ | 187 t€ | 99 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -48 € | -162 € | -307 € | -87 € | -30 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 205 t€ | 186 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | -41 t€ | -38 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -6 934 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 164 t€ | 148 t€ | 78 t€ | 47 t€ | 28 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | 31.1.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 34 t€ | 22 t€ | 27 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 407 t€ | 362 t€ | 305 t€ | 174 t€ | 195 t€ |
| Kassa och bank | 193 t€ | 136 t€ | 65 t€ | 142 t€ | 104 t€ |
| Rörliga aktiva | 601 t€ | 498 t€ | 370 t€ | 316 t€ | 299 t€ |
| Aktiva | 635 t€ | 520 t€ | 396 t€ | 337 t€ | 314 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 793 € | 4 793 € | 4 793 € | 4 793 € | – |
| Eget kapital | 356 t€ | 261 t€ | 152 t€ | 97 t€ | 91 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 278 t€ | 260 t€ | 244 t€ | 240 t€ | 223 t€ |
| Främmande kapital | 278 t€ | 260 t€ | 244 t€ | 240 t€ | 223 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | 31.1.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 879 t€ | 714 t€ | 776 t€ |
| Material och tjänster | -171 t€ | -193 t€ | -147 t€ | -42 t€ | -110 t€ |
| Personalkostnader | -600 t€ | -578 t€ | -472 t€ | -452 t€ | -478 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 t€ | -8 006 € | -8 817 € | -7 398 € | -4 913 € |
| Övriga rörelsekostnader | -104 t€ | -122 t€ | -153 t€ | -154 t€ | -148 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 205 t€ | 187 t€ | 99 t€ | 58 t€ | 35 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -48 € | -162 € | -307 € | -87 € | -30 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 205 t€ | 186 t€ | 98 t€ | 58 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | -41 t€ | -38 t€ | -20 t€ | -12 t€ | -6 934 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 164 t€ | 148 t€ | 78 t€ | 47 t€ | 28 t€ |
| Bestående aktiva | 34 t€ | 22 t€ | 27 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 407 t€ | 362 t€ | 305 t€ | 174 t€ | 195 t€ |
| Kassa och bank | 193 t€ | 136 t€ | 65 t€ | 142 t€ | 104 t€ |
| Rörliga aktiva | 601 t€ | 498 t€ | 370 t€ | 316 t€ | 299 t€ |
| Aktiva | 635 t€ | 520 t€ | 396 t€ | 337 t€ | 314 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 793 € | 4 793 € | 4 793 € | 4 793 € | – |
| Eget kapital | 356 t€ | 261 t€ | 152 t€ | 97 t€ | 91 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 278 t€ | 260 t€ | 244 t€ | 240 t€ | 223 t€ |
| Främmande kapital | 278 t€ | 260 t€ | 244 t€ | 240 t€ | 223 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 74 t€ | 42 t€ | 35 t€ | 28 t€ | 6 676 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 32 t€ | 28 t€ | 7 525 € | 18 t€ | 16 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -12 t€ | -8 006 € | -8 817 € | -7 398 € | -4 913 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 183 t€ | 103 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 54 t€ |
| Passiva | 635 t€ | 520 t€ | 396 t€ | 337 t€ | 314 t€ |
| Immateriella tillgångar | 2 389 € | 3 584 € | 5 300 € | 1 043 € | 1 564 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 26 € | 20 € | 15 € | 27 € | 25 € |
| Kortfristiga fordringar | 407 t€ | 362 t€ | 305 t€ | 174 t€ | 195 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 148 t€ | 152 t€ | 107 t€ | 96 t€ | 95 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 57 t€ | 17 t€ | 15 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -139 € | 0 € | -78 € | 14 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 313 t€ | 307 t€ | 277 t€ | 134 t€ | 142 t€ |
| Pensionskostnader | -89 t€ | -79 t€ | -61 t€ | -65 t€ | -70 t€ |
| Köp av tjänster | -171 t€ | -193 t€ | -147 t€ | -42 t€ | -110 t€ |
| Maskiner och inventarier | 31 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 57 t€ | 66 t€ | 102 t€ | 116 t€ | 121 t€ |
| Materiella tillgångar | 31 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 389 € | 3 584 € | 5 300 € | 1 043 € | 1 564 € |
| Övriga lönebikostnader | -11 t€ | -13 t€ | -8 522 € | -6 315 € | -6 919 € |
| Löner och arvoden | -500 t€ | -486 t€ | -402 t€ | -380 t€ | -401 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 413 € | 11 t€ | 4 662 € | 3 421 € | 13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 164 t€ | 148 t€ | 78 t€ | 47 t€ | 28 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 4 570 € | 4 570 € | 4 570 € | 4 570 € | 4 570 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -74 € | -182 € | -322 € | -113 € | -55 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Eridan Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen maskin- och processplanering (680 företag med beskattningsbar inkomst; median 26 t€, 4,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.