Salon Konttorikone Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Salo, rekisteröity vuonna 1957. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevoitto -4 740 €; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 457 € ja tuloverot 1 291 €.
Salo: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 325 t€ | 99 € | 480 t€ |
| Liikevaihdon muutos | – | -100,0 % | 327587,0 % | -100,0 % | – |
| Käyttökate | -4 243 € | -3 891 € | 223 t€ | -3 415 € | 415 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | 68,5 % | -3443,1 % | 86,5 % |
| Liikevoitto | -4 740 € | -4 554 € | 222 t€ | -4 592 € | 414 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | 68,2 % | -4630,4 % | 86,2 % |
| Tilikauden tulos | 4 300 € | 5 056 € | 183 t€ | -4 657 € | 330 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 99,5 % | 91,1 % | 99,9 % | 85,1 % |
| Quick ratio | 951,79 | 167,42 | 9,79 | 467,57 | 4,93 |
| Current ratio | 1123,69 | 194,86 | 11,12 | 676,96 | 6,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 14,2 % | 708,3 % | 17,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,1 % | 1,2 % | 39,1 % | -1,0 % | 68,2 % |
| Taseen loppusumma | 401 t€ | 436 t€ | 514 t€ | 479 t€ | 567 t€ |
| Oma pääoma | 401 t€ | 434 t€ | 468 t€ | 478 t€ | 483 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 331 t€ | 366 t€ | 443 t€ | 328 t€ | 415 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 325 t€ | 99 € | 480 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -39 € | -65 € | -98 t€ | -231 € | -51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -497 € | -662 € | -883 € | -1 178 € | -1 570 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -4 204 € | -3 827 € | -4 844 € | -3 283 € | -14 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -4 740 € | -4 554 € | 222 t€ | -4 592 € | 414 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 t€ | 11 t€ | 7 110 € | -65 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 381 € | 6 345 € | 229 t€ | -4 657 € | 414 t€ |
| Tuloverot | -1 081 € | -1 288 € | -46 t€ | 0 € | -84 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 300 € | 5 056 € | 183 t€ | -4 657 € | 330 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 490 € | 1 987 € | 2 650 € | 3 533 € | 4 710 € |
| Vaihto-omaisuus | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 147 t€ | 147 t€ |
| Saamiset | 7 694 € | 6 857 € | 7 472 € | 193 € | 432 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 331 t€ | 366 t€ | 443 t€ | 328 t€ | 415 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 400 t€ | 434 t€ | 511 t€ | 476 t€ | 563 t€ |
| Vastaavaa | 401 t€ | 436 t€ | 514 t€ | 479 t€ | 567 t€ |
| Oma pääoma | 401 t€ | 434 t€ | 468 t€ | 478 t€ | 483 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 703 € | 84 t€ |
| Vieras pääoma | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 703 € | 84 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 325 t€ | 99 € | 480 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -39 € | -65 € | -98 t€ | -231 € | -51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -497 € | -662 € | -883 € | -1 178 € | -1 570 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -4 204 € | -3 827 € | -4 844 € | -3 283 € | -14 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -4 740 € | -4 554 € | 222 t€ | -4 592 € | 414 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 t€ | 11 t€ | 7 110 € | -65 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 381 € | 6 345 € | 229 t€ | -4 657 € | 414 t€ |
| Tuloverot | -1 081 € | -1 288 € | -46 t€ | 0 € | -84 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 300 € | 5 056 € | 183 t€ | -4 657 € | 330 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 490 € | 1 987 € | 2 650 € | 3 533 € | 4 710 € |
| Vaihto-omaisuus | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 147 t€ | 147 t€ |
| Saamiset | 7 694 € | 6 857 € | 7 472 € | 193 € | 432 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 331 t€ | 366 t€ | 443 t€ | 328 t€ | 415 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 400 t€ | 434 t€ | 511 t€ | 476 t€ | 563 t€ |
| Vastaavaa | 401 t€ | 436 t€ | 514 t€ | 479 t€ | 567 t€ |
| Oma pääoma | 401 t€ | 434 t€ | 468 t€ | 478 t€ | 483 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 703 € | 84 t€ |
| Vieras pääoma | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 703 € | 84 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 373 € | 318 € | 214 € | 46 € | 280 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | – | 0 € | 278 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 397 t€ | 429 t€ | 285 t€ | 330 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 321 € | 6 539 € | 7 258 € | 147 € | 152 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | – | 0 € | 153 t€ | 153 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -39 € | -65 € | -12 t€ | -231 € | -20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 300 € | 5 056 € | 183 t€ | -4 657 € | 330 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 694 € | 6 857 € | 7 472 € | 193 € | 432 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -15 € | -112 € | 0 € | -65 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 490 € | 1 987 € | 2 650 € | 3 533 € | 4 710 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 147 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 425 € | 84 t€ |
| Vastattavaa | 401 t€ | 436 t€ | 514 t€ | 479 t€ | 567 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 t€ | 11 t€ | 7 110 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 1 490 € | 1 987 € | 2 650 € | 3 533 € | 4 710 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -497 € | -662 € | -883 € | -1 178 € | -1 570 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | 0 € | -86 t€ | 0 € | -31 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Salon Konttorikone Oy kuuluu toimialaluokassa tieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa pienempään puoliskoon (271 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 58 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.