Salon Konttorikone Oy är ett aktiebolag med hemort i Salo, registrerat år 1957. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 rörelseresultatet -4 740 €; soliditet 99,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 457 € och inkomstskatterna 1 291 €.
Salo: 10 nya företag på 30 dagar
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 325 t€ | 99 € | 480 t€ |
| Förändring i omsättning | – | -100,0 % | 327587,0 % | -100,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -4 243 € | -3 891 € | 223 t€ | -3 415 € | 415 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | 68,5 % | -3443,1 % | 86,5 % |
| Rörelseresultat | -4 740 € | -4 554 € | 222 t€ | -4 592 € | 414 t€ |
| Rörelsemarginal | – | – | 68,2 % | -4630,4 % | 86,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 300 € | 5 056 € | 183 t€ | -4 657 € | 330 t€ |
| Soliditet | 99,9 % | 99,5 % | 91,1 % | 99,9 % | 85,1 % |
| Kassalikviditet | 951,79 | 167,42 | 9,79 | 467,57 | 4,93 |
| Current ratio | 1123,69 | 194,86 | 11,12 | 676,96 | 6,68 |
| Relativ skuldsättning | – | – | 14,2 % | 708,3 % | 17,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 1,2 % | 39,1 % | -1,0 % | 68,2 % |
| Balansomslutning | 401 t€ | 436 t€ | 514 t€ | 479 t€ | 567 t€ |
| Eget kapital | 401 t€ | 434 t€ | 468 t€ | 478 t€ | 483 t€ |
| Kassa och bank | 331 t€ | 366 t€ | 443 t€ | 328 t€ | 415 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 325 t€ | 99 € | 480 t€ |
| Material och tjänster | -39 € | -65 € | -98 t€ | -231 € | -51 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -497 € | -662 € | -883 € | -1 178 € | -1 570 € |
| Övriga rörelsekostnader | -4 204 € | -3 827 € | -4 844 € | -3 283 € | -14 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -4 740 € | -4 554 € | 222 t€ | -4 592 € | 414 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | 11 t€ | 7 110 € | -65 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 381 € | 6 345 € | 229 t€ | -4 657 € | 414 t€ |
| Inkomstskatt | -1 081 € | -1 288 € | -46 t€ | 0 € | -84 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 300 € | 5 056 € | 183 t€ | -4 657 € | 330 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 490 € | 1 987 € | 2 650 € | 3 533 € | 4 710 € |
| Omsättningstillgångar | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 147 t€ | 147 t€ |
| Fordringar | 7 694 € | 6 857 € | 7 472 € | 193 € | 432 € |
| Kassa och bank | 331 t€ | 366 t€ | 443 t€ | 328 t€ | 415 t€ |
| Rörliga aktiva | 400 t€ | 434 t€ | 511 t€ | 476 t€ | 563 t€ |
| Aktiva | 401 t€ | 436 t€ | 514 t€ | 479 t€ | 567 t€ |
| Eget kapital | 401 t€ | 434 t€ | 468 t€ | 478 t€ | 483 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 703 € | 84 t€ |
| Främmande kapital | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 703 € | 84 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 325 t€ | 99 € | 480 t€ |
| Material och tjänster | -39 € | -65 € | -98 t€ | -231 € | -51 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -497 € | -662 € | -883 € | -1 178 € | -1 570 € |
| Övriga rörelsekostnader | -4 204 € | -3 827 € | -4 844 € | -3 283 € | -14 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -4 740 € | -4 554 € | 222 t€ | -4 592 € | 414 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | 11 t€ | 7 110 € | -65 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 381 € | 6 345 € | 229 t€ | -4 657 € | 414 t€ |
| Inkomstskatt | -1 081 € | -1 288 € | -46 t€ | 0 € | -84 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 300 € | 5 056 € | 183 t€ | -4 657 € | 330 t€ |
| Bestående aktiva | 1 490 € | 1 987 € | 2 650 € | 3 533 € | 4 710 € |
| Omsättningstillgångar | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 147 t€ | 147 t€ |
| Fordringar | 7 694 € | 6 857 € | 7 472 € | 193 € | 432 € |
| Kassa och bank | 331 t€ | 366 t€ | 443 t€ | 328 t€ | 415 t€ |
| Rörliga aktiva | 400 t€ | 434 t€ | 511 t€ | 476 t€ | 563 t€ |
| Aktiva | 401 t€ | 436 t€ | 514 t€ | 479 t€ | 567 t€ |
| Eget kapital | 401 t€ | 434 t€ | 468 t€ | 478 t€ | 483 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 703 € | 84 t€ |
| Främmande kapital | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 703 € | 84 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 373 € | 318 € | 214 € | 46 € | 280 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 278 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 397 t€ | 429 t€ | 285 t€ | 330 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 321 € | 6 539 € | 7 258 € | 147 € | 152 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | – | 0 € | 153 t€ | 153 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -39 € | -65 € | -12 t€ | -231 € | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 300 € | 5 056 € | 183 t€ | -4 657 € | 330 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 7 694 € | 6 857 € | 7 472 € | 193 € | 432 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -15 € | -112 € | 0 € | -65 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 1 490 € | 1 987 € | 2 650 € | 3 533 € | 4 710 € |
| Material och förnödenheter | 61 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 147 t€ | 147 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 356 € | 2 229 € | 46 t€ | 425 € | 84 t€ |
| Passiva | 401 t€ | 436 t€ | 514 t€ | 479 t€ | 567 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | 11 t€ | 7 110 € | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 1 490 € | 1 987 € | 2 650 € | 3 533 € | 4 710 € |
| Avskrivningar enligt plan | -497 € | -662 € | -883 € | -1 178 € | -1 570 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | 0 € | -86 t€ | 0 € | -31 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Salon Konttorikone Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen partihandel med informations- och kommunikationsutrustning (271 företag med beskattningsbar inkomst; median 58 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.