Rakennusliike Kalevi Suntio Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hamina, rekisteröity vuonna 1981. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2024, liikevaihto oli 9,4 M€ ja liikevoitto 1,1 M€; omavaraisuusaste 91,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1,1 M€ ja tuloverot 223 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 481 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Tulli (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 18,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,0 % | -51,5 % | – |
| Käyttökate | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 3,6 M€ |
| Käyttökate-% | 12,0 % | 15,6 % | 19,4 % |
| Liikevoitto | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Liikevoitto-% | 11,1 % | 14,5 % | 19,1 % |
| Tilikauden tulos | 864 t€ | 992 t€ | 2,9 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Omavaraisuusaste | 91,9 % | 89,2 % | 86,8 % |
| Quick ratio | 7,21 | 2,90 | 6,13 |
| Current ratio | 7,49 | 3,43 | 6,20 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,4 % | 11,9 % | 7,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,3 % | 10,9 % | 32,6 % |
| Taseen loppusumma | 10,6 M€ | 12,5 M€ | 10,5 M€ |
| Oma pääoma | 9,3 M€ | 9,1 M€ | 8,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 3,2 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 18,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 50 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -5,4 M€ | -8,1 M€ | -10,3 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -81 t€ | -96 t€ | -61 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -380 t€ | -402 t€ | -424 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 33 t€ | -66 t€ | 33 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Tuloverot | -220 t€ | -262 t€ | -724 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 864 t€ | 992 t€ | 2,9 M€ |
Tase
| 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 910 t€ | 987 t€ | 209 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 357 t€ | 1,8 M€ | 115 t€ |
| Saamiset | 755 t€ | 1,0 M€ | 1,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 3,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 9,7 M€ | 11,5 M€ | 10,3 M€ |
| Vastaavaa | 10,6 M€ | 12,5 M€ | 10,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 9,3 M€ | 9,1 M€ | 8,8 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 3,4 M€ | 1,7 M€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 3,4 M€ | 1,7 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 18,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 50 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -5,4 M€ | -8,1 M€ | -10,3 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -81 t€ | -96 t€ | -61 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -380 t€ | -402 t€ | -424 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 33 t€ | -66 t€ | 33 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Tuloverot | -220 t€ | -262 t€ | -724 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 864 t€ | 992 t€ | 2,9 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 910 t€ | 987 t€ | 209 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 357 t€ | 1,8 M€ | 115 t€ |
| Saamiset | 755 t€ | 1,0 M€ | 1,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 3,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 9,7 M€ | 11,5 M€ | 10,3 M€ |
| Vastaavaa | 10,6 M€ | 12,5 M€ | 10,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 9,3 M€ | 9,1 M€ | 8,8 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 3,4 M€ | 1,7 M€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 3,4 M€ | 1,7 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 8,3 M€ | 8,1 M€ | 5,9 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 700 t€ | 777 t€ | 207 t€ |
| Sijoitukset | 210 t€ | 210 t€ | 2 040 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -12 t€ | -2 974 € | -2 665 € |
| Palkat ja palkkiot | -1,0 M€ | -931 t€ | -1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 99 € | 29 t€ | 44 t€ |
| Muut arvopaperit | 6,3 M€ | 5,9 M€ | 5,3 M€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 245 t€ | 1,7 M€ | 1 875 € |
| Vastattavaa | 10,6 M€ | 12,5 M€ | 10,5 M€ |
| Koneet ja kalusto | 109 t€ | 142 t€ | 174 t€ |
| Palvelujen ostot | -3,9 M€ | -5,6 M€ | -6,9 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 578 t€ | 867 t€ | 1,6 M€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -62 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 353 t€ | 587 t€ | 489 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | -1,4 M€ | 1,9 M€ | -3,0 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 164 t€ | 107 t€ | 20 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 210 t€ | 210 t€ | 2 040 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 498 t€ | 2,3 M€ | 348 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 333 t€ | 215 t€ | 699 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 755 t€ | 1,0 M€ | 1,7 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 591 t€ | 635 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 13 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 108 t€ | 275 t€ | 133 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 113 t€ | 113 t€ | 113 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -22 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 864 t€ | 992 t€ | 2,9 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 56 t€ | 11 t€ | 47 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -11 t€ | -12 t€ | -11 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 6,3 M€ | 5,9 M€ | 5,3 M€ |
| Muut pakolliset varaukset | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -1,5 M€ | -2,5 M€ | -3,4 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -81 t€ | -96 t€ | -61 t€ |
| Eläkekulut | -180 t€ | -191 t€ | -282 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Rakennusliike Kalevi Suntio Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen ylimpään 10 %:iin (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 68-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Hamina
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta