Rakennusliike Kalevi Suntio Oy är ett aktiebolag med hemort i Fredrikshamn, registrerat år 1981. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2024 var omsättningen 9,4 M€ och rörelseresultatet 1,1 M€; soliditet 91,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1,1 M€ och inkomstskatterna 223 t€. Offentliga köpare köpte för 1 481 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Tulli (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 18,7 M€ |
| Förändring i omsättning | 4,0 % | -51,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 3,6 M€ |
| Rörelsebidrag % | 12,0 % | 15,6 % | 19,4 % |
| Rörelseresultat | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | 14,5 % | 19,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 864 t€ | 992 t€ | 2,9 M€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Soliditet | 91,9 % | 89,2 % | 86,8 % |
| Kassalikviditet | 7,21 | 2,90 | 6,13 |
| Current ratio | 7,49 | 3,43 | 6,20 |
| Relativ skuldsättning | 8,4 % | 11,9 % | 7,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 10,9 % | 32,6 % |
| Balansomslutning | 10,6 M€ | 12,5 M€ | 10,5 M€ |
| Eget kapital | 9,3 M€ | 9,1 M€ | 8,8 M€ |
| Kassa och bank | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 3,2 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 18,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 50 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | -5,4 M€ | -8,1 M€ | -10,3 M€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -81 t€ | -96 t€ | -61 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -380 t€ | -402 t€ | -424 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 33 t€ | -66 t€ | 33 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Inkomstskatt | -220 t€ | -262 t€ | -724 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 864 t€ | 992 t€ | 2,9 M€ |
Balansräkning
| 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 910 t€ | 987 t€ | 209 t€ |
| Omsättningstillgångar | 357 t€ | 1,8 M€ | 115 t€ |
| Fordringar | 755 t€ | 1,0 M€ | 1,7 M€ |
| Kassa och bank | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 3,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 9,7 M€ | 11,5 M€ | 10,3 M€ |
| Aktiva | 10,6 M€ | 12,5 M€ | 10,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Eget kapital | 9,3 M€ | 9,1 M€ | 8,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 3,4 M€ | 1,7 M€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 3,4 M€ | 1,7 M€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 18,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 50 t€ | 35 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | -5,4 M€ | -8,1 M€ | -10,3 M€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -81 t€ | -96 t€ | -61 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -380 t€ | -402 t€ | -424 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 33 t€ | -66 t€ | 33 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 3,6 M€ |
| Inkomstskatt | -220 t€ | -262 t€ | -724 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 864 t€ | 992 t€ | 2,9 M€ |
| Bestående aktiva | 910 t€ | 987 t€ | 209 t€ |
| Omsättningstillgångar | 357 t€ | 1,8 M€ | 115 t€ |
| Fordringar | 755 t€ | 1,0 M€ | 1,7 M€ |
| Kassa och bank | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 3,2 M€ |
| Rörliga aktiva | 9,7 M€ | 11,5 M€ | 10,3 M€ |
| Aktiva | 10,6 M€ | 12,5 M€ | 10,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Eget kapital | 9,3 M€ | 9,1 M€ | 8,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 3,4 M€ | 1,7 M€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 3,4 M€ | 1,7 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -1,5 M€ | -2,5 M€ | -3,4 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | -81 t€ | -96 t€ | -61 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -1,4 M€ | 1,9 M€ | -3,0 M€ |
| Pensionskostnader | -180 t€ | -191 t€ | -282 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 578 t€ | 867 t€ | 1,6 M€ |
| Materiella tillgångar | 700 t€ | 777 t€ | 207 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 498 t€ | 2,3 M€ | 348 t€ |
| Löner och arvoden | -1,0 M€ | -931 t€ | -1,1 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 13 t€ | 20 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 99 € | 29 t€ | 44 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 210 t€ | 210 t€ | 2 040 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 864 t€ | 992 t€ | 2,9 M€ |
| Övriga lönebikostnader | -22 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Övriga avsättningar | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Övriga värdepapper | 6,3 M€ | 5,9 M€ | 5,3 M€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | -62 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 353 t€ | 587 t€ | 489 t€ |
| Maskiner och inventarier | 109 t€ | 142 t€ | 174 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 56 t€ | 11 t€ | 47 t€ |
| Passiva | 10,6 M€ | 12,5 M€ | 10,5 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 591 t€ | 635 t€ | 33 t€ |
| Köp av tjänster | -3,9 M€ | -5,6 M€ | -6,9 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 164 t€ | 107 t€ | 20 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 8,3 M€ | 8,1 M€ | 5,9 M€ |
| Finansiella värdepapper | 6,3 M€ | 5,9 M€ | 5,3 M€ |
| Varor under tillverkning | 245 t€ | 1,7 M€ | 1 875 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -12 t€ | -2 974 € | -2 665 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 333 t€ | 215 t€ | 699 t€ |
| Placeringar | 210 t€ | 210 t€ | 2 040 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 113 t€ | 113 t€ | 113 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 755 t€ | 1,0 M€ | 1,7 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 108 t€ | 275 t€ | 133 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -11 t€ | -12 t€ | -11 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennusliike Kalevi Suntio Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 68 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Fredrikshamn
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis