Holopaisen Kukka ja Hautauspalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 1979. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 335 t€ ja liikevoitto 20 t€; omavaraisuusaste 88,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 44 t€ ja tuloverot 8 888 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 40 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 335 t€ | 341 t€ | 367 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -1,5 % | -7,2 % | – |
| Käyttökate | 10 t€ | 46 t€ | 54 t€ |
| Käyttökate-% | 3,1 % | 13,5 % | 14,8 % |
| Liikevoitto | 20 t€ | 43 t€ | 51 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,9 % | 12,6 % | 13,9 % |
| Tilikauden tulos | 16 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Henkilöstökulut | -155 t€ | 147 t€ | 157 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,5 % | 87,5 % | 87,8 % |
| Quick ratio | 2,42 | 4,43 | 4,51 |
| Current ratio | 2,55 | 4,55 | 4,61 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,4 % | 15,2 % | 13,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,7 % | 9,9 % | 12,2 % |
| Taseen loppusumma | 391 t€ | 415 t€ | 409 t€ |
| Oma pääoma | 347 t€ | 363 t€ | 359 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 165 t€ | 166 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 335 t€ | 341 t€ | 367 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 912 € | 1 869 € | 4 204 € |
| Materiaalit ja palvelut | 99 t€ | -102 t€ | -117 t€ |
| Henkilöstökulut | 155 t€ | -147 t€ | -157 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 268 € | -3 141 € | -3 032 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 54 t€ | -48 t€ | -43 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 20 t€ | 43 t€ | 51 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -560 € | 1 643 € | 3 048 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 45 t€ | 54 t€ |
| Tuloverot | 3 997 € | -8 659 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 277 t€ | 179 t€ | 178 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 058 € | 6 287 € | 5 020 € |
| Saamiset | 62 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 165 t€ | 166 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 114 t€ | 236 t€ | 231 t€ |
| Vastaavaa | 391 t€ | 415 t€ | 409 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 347 t€ | 363 t€ | 359 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
| Vieras pääoma | 45 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 335 t€ | 341 t€ | 367 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 912 € | 1 869 € | 4 204 € |
| Materiaalit ja palvelut | 99 t€ | -102 t€ | -117 t€ |
| Henkilöstökulut | 155 t€ | -147 t€ | -157 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 268 € | -3 141 € | -3 032 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 54 t€ | -48 t€ | -43 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 20 t€ | 43 t€ | 51 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -560 € | 1 643 € | 3 048 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 45 t€ | 54 t€ |
| Tuloverot | 3 997 € | -8 659 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 277 t€ | 179 t€ | 178 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 058 € | 6 287 € | 5 020 € |
| Saamiset | 62 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 165 t€ | 166 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 114 t€ | 236 t€ | 231 t€ |
| Vastaavaa | 391 t€ | 415 t€ | 409 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 347 t€ | 363 t€ | 359 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
| Vieras pääoma | 45 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 815 € | 8 337 € | 4 294 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 14 t€ | 14 t€ | 7 845 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 268 € | -3 141 € | -3 032 € |
| Sijoitukset | 249 t€ | 169 t€ | 169 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 322 t€ | 318 t€ | 307 t€ |
| Vastattavaa | 391 t€ | 415 t€ | 409 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 581 € | 1 679 € | 3 048 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 62 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 2 658 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 76 t€ | -80 t€ | -93 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 42 t€ | 42 t€ | 51 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 229 € | 1 268 € | -795 € |
| Eläkekulut | 28 t€ | -26 t€ | -26 t€ |
| Palvelujen ostot | 23 t€ | -23 t€ | -23 t€ |
| Koneet ja kalusto | 28 t€ | 9 423 € | 9 097 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 29 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 28 t€ | 9 423 € | 9 097 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 510 € | -9 238 € | -5 409 € |
| Palkat ja palkkiot | 121 t€ | -111 t€ | -126 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 098 € | 5 582 € | 948 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 249 t€ | 169 t€ | 169 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 16 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 6 058 € | 6 287 € | 5 020 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 22 € | -36 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Holopaisen Kukka ja Hautauspalvelu Oy kuuluu toimialaluokassa hautaustoimistojen palvelut suurempaan puoliskoon (150 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 29 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.