Holopaisen Kukka ja Hautauspalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1979. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 335 t€ och rörelseresultatet 20 t€; soliditet 88,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 44 t€ och inkomstskatterna 8 888 €. Offentliga köpare köpte för 40 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Kouvola: 12 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 335 t€ | 341 t€ | 367 t€ |
| Förändring i omsättning | -1,5 % | -7,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 10 t€ | 46 t€ | 54 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,1 % | 13,5 % | 14,8 % |
| Rörelseresultat | 20 t€ | 43 t€ | 51 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 12,6 % | 13,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 16 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Personalkostnader | -155 t€ | 147 t€ | 157 t€ |
| Soliditet | 88,5 % | 87,5 % | 87,8 % |
| Kassalikviditet | 2,42 | 4,43 | 4,51 |
| Current ratio | 2,55 | 4,55 | 4,61 |
| Relativ skuldsättning | 13,4 % | 15,2 % | 13,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 9,9 % | 12,2 % |
| Balansomslutning | 391 t€ | 415 t€ | 409 t€ |
| Eget kapital | 347 t€ | 363 t€ | 359 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 165 t€ | 166 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 335 t€ | 341 t€ | 367 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 912 € | 1 869 € | 4 204 € |
| Material och tjänster | 99 t€ | -102 t€ | -117 t€ |
| Personalkostnader | 155 t€ | -147 t€ | -157 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 268 € | -3 141 € | -3 032 € |
| Övriga rörelsekostnader | 54 t€ | -48 t€ | -43 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 43 t€ | 51 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -560 € | 1 643 € | 3 048 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 45 t€ | 54 t€ |
| Inkomstskatt | 3 997 € | -8 659 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 277 t€ | 179 t€ | 178 t€ |
| Omsättningstillgångar | 6 058 € | 6 287 € | 5 020 € |
| Fordringar | 62 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 165 t€ | 166 t€ |
| Rörliga aktiva | 114 t€ | 236 t€ | 231 t€ |
| Aktiva | 391 t€ | 415 t€ | 409 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 347 t€ | 363 t€ | 359 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 45 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
| Främmande kapital | 45 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 335 t€ | 341 t€ | 367 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 912 € | 1 869 € | 4 204 € |
| Material och tjänster | 99 t€ | -102 t€ | -117 t€ |
| Personalkostnader | 155 t€ | -147 t€ | -157 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 268 € | -3 141 € | -3 032 € |
| Övriga rörelsekostnader | 54 t€ | -48 t€ | -43 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 20 t€ | 43 t€ | 51 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -560 € | 1 643 € | 3 048 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 45 t€ | 54 t€ |
| Inkomstskatt | 3 997 € | -8 659 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Bestående aktiva | 277 t€ | 179 t€ | 178 t€ |
| Omsättningstillgångar | 6 058 € | 6 287 € | 5 020 € |
| Fordringar | 62 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 165 t€ | 166 t€ |
| Rörliga aktiva | 114 t€ | 236 t€ | 231 t€ |
| Aktiva | 391 t€ | 415 t€ | 409 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 347 t€ | 363 t€ | 359 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 45 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
| Främmande kapital | 45 t€ | 52 t€ | 50 t€ |
| Placeringar | 249 t€ | 169 t€ | 169 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 098 € | 5 582 € | 948 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 31 t€ | 33 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 322 t€ | 318 t€ | 307 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 14 t€ | 14 t€ | 7 845 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 815 € | 8 337 € | 4 294 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 42 t€ | 42 t€ | 51 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 76 t€ | -80 t€ | -93 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 16 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 62 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 22 € | -36 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 28 t€ | 9 423 € | 9 097 € |
| Material och förnödenheter | 6 058 € | 6 287 € | 5 020 € |
| Löner och arvoden | 121 t€ | -111 t€ | -126 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 2 658 € | 0 € |
| Passiva | 391 t€ | 415 t€ | 409 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 581 € | 1 679 € | 3 048 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 510 € | -9 238 € | -5 409 € |
| Maskiner och inventarier | 28 t€ | 9 423 € | 9 097 € |
| Avskrivningar enligt plan | 9 268 € | -3 141 € | -3 032 € |
| Köp av tjänster | 23 t€ | -23 t€ | -23 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 229 € | 1 268 € | -795 € |
| Övriga aktier och andelar | 249 t€ | 169 t€ | 169 t€ |
| Pensionskostnader | 28 t€ | -26 t€ | -26 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Holopaisen Kukka ja Hautauspalvelu Oy till den övre halvan inom näringsgrenen begravningsverksamhet (150 företag med beskattningsbar inkomst; median 29 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.