Penser Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 1978. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 801 t€ ja liikevoitto 393 t€; omavaraisuusaste 62,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 459 t€ ja tuloverot 92 t€. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 30.10.2026.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 801 t€ | 1,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -40,3 % | – |
| Käyttökate | 393 t€ | 463 t€ |
| Käyttökate-% | 49,0 % | 34,5 % |
| Liikevoitto | 393 t€ | 464 t€ |
| Liikevoitto-% | 49,0 % | 34,6 % |
| Tilikauden tulos | 310 t€ | 418 t€ |
| Omavaraisuusaste | 62,7 % | 63,6 % |
| Quick ratio | 0,10 | 0,03 |
| Current ratio | 2,68 | 2,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 136,7 % | 67,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,9 % | 26,3 % |
| Taseen loppusumma | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 107 t€ | 23 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 801 t€ | 1,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 27 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 423 t€ | 878 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | 1 410 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 t€ | 10 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 393 t€ | 464 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 195 € | -58 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 390 t€ | 522 t€ |
| Tuloverot | 80 t€ | 105 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 310 t€ | 418 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 4 231 € |
| Vaihto-omaisuus | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Saamiset | 315 € | 1 551 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 107 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Vastaavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 907 t€ |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ | 907 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 801 t€ | 1,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 27 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 423 t€ | 878 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | 1 410 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 t€ | 10 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 393 t€ | 464 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 195 € | -58 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 390 t€ | 522 t€ |
| Tuloverot | 80 t€ | 105 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 310 t€ | 418 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 4 231 € |
| Vaihto-omaisuus | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Saamiset | 315 € | 1 551 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 107 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Vastaavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 907 t€ |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ | 907 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 310 t€ | 418 t€ |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 4 231 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 64 € | 795 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 315 € | 1 551 € |
| Vastattavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 29 t€ | 60 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 195 € | 9 304 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1,1 M€ | 846 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 315 € | 1 551 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 68 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -360 t€ | 307 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | 1 410 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 0 € | 4 231 € |
| Ostot tilikauden aikana | 783 t€ | 570 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Penser Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään 10 %:iin (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€, 16-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos