Penser Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 1978. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 801 t€ och rörelseresultatet 393 t€; soliditet 62,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 459 t€ och inkomstskatterna 92 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 30.10.2026.
Åbo: 44 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 801 t€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -40,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 393 t€ | 463 t€ |
| Rörelsebidrag % | 49,0 % | 34,5 % |
| Rörelseresultat | 393 t€ | 464 t€ |
| Rörelsemarginal | 49,0 % | 34,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 310 t€ | 418 t€ |
| Soliditet | 62,7 % | 63,6 % |
| Kassalikviditet | 0,10 | 0,03 |
| Current ratio | 2,68 | 2,75 |
| Relativ skuldsättning | 136,7 % | 67,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 % | 26,3 % |
| Balansomslutning | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 107 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 801 t€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 27 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 423 t€ | 878 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | 1 410 € |
| Övriga rörelsekostnader | 12 t€ | 10 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 393 t€ | 464 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 195 € | -58 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 390 t€ | 522 t€ |
| Inkomstskatt | 80 t€ | 105 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 310 t€ | 418 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 0 € | 4 231 € |
| Omsättningstillgångar | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Fordringar | 315 € | 1 551 € |
| Kassa och bank | 107 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 907 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 907 t€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 801 t€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 27 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 423 t€ | 878 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | 1 410 € |
| Övriga rörelsekostnader | 12 t€ | 10 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 393 t€ | 464 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 195 € | -58 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 390 t€ | 522 t€ |
| Inkomstskatt | 80 t€ | 105 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 310 t€ | 418 t€ |
| Bestående aktiva | 0 € | 4 231 € |
| Omsättningstillgångar | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Fordringar | 315 € | 1 551 € |
| Kassa och bank | 107 t€ | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 907 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 907 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1,1 M€ | 846 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 315 € | 1 551 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 64 € | 795 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 783 t€ | 570 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 310 t€ | 418 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 315 € | 1 551 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 195 € | 9 304 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 4 231 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 29 t€ | 60 t€ |
| Passiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 4 231 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 2,8 M€ | 2,5 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | 1 410 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -360 t€ | 307 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 68 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Penser Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (934 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€, 16 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör