Hallvar & Söderström Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mustasaari, rekisteröity vuonna 1978. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevoitto 14 t€; omavaraisuusaste 65,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 8 209 € ja tuloverot 1 642 €.
Mustasaari: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Inhimity Solutions OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Högback Datacenter AbTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
- Kiinteistö Oy TuplakiinteistöMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | – | 464 t€ | 358 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,9 % | 4,5 % | -10,1 % | 29,6 % | – |
| Bruttotulos | 247 t€ | 235 t€ | 225 t€ | 250 t€ | – |
| Käyttökate | -5 753 € | 28 t€ | 30 t€ | 82 t€ | 45 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | – | 17,7 % | 12,5 % |
| Liikevoitto | 14 t€ | 5 868 € | 227 € | 65 t€ | 25 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | – | 14,1 % | 7,0 % |
| Tilikauden tulos | 12 t€ | 8 191 € | -219 € | 53 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | -146 t€ | 142 t€ | 145 t€ | 114 t€ | 104 t€ |
| Omavaraisuusaste | 65,1 % | 73,5 % | 63,2 % | 72,8 % | 59,8 % |
| Quick ratio | 1,92 | 2,18 | 1,30 | 2,55 | 1,22 |
| Current ratio | 1,92 | 2,18 | 1,30 | 2,55 | 1,22 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | – | 9,6 % | 13,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,9 % | 7,0 % | -0,2 % | 44,7 % | 28,6 % |
| Taseen loppusumma | 184 t€ | 159 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 119 t€ |
| Oma pääoma | 120 t€ | 117 t€ | 109 t€ | 119 t€ | 71 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 53 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 41 t€ | 9 077 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | – | 464 t€ | 358 t€ |
| Bruttotulos | 247 t€ | 235 t€ | 225 t€ | 250 t€ | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 262 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | – | -214 t€ | -161 t€ |
| Henkilöstökulut | 146 t€ | -142 t€ | -145 t€ | -114 t€ | -104 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 20 t€ | -22 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 67 t€ | -65 t€ | -51 t€ | -55 t€ | -49 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | 5 868 € | 227 € | 65 t€ | 25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -878 € | 2 341 € | 1 166 € | 868 € | 575 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | 8 209 € | 1 393 € | 66 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 3 290 € | -17 € | -1 612 € | -13 t€ | -5 151 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 t€ | 8 191 € | -219 € | 53 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 61 t€ | 68 t€ | 90 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Saamiset | 71 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 53 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 41 t€ | 9 077 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 123 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 113 t€ | 59 t€ |
| Vastaavaa | 184 t€ | 159 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 119 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 120 t€ | 117 t€ | 109 t€ | 119 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 42 t€ | 63 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Vieras pääoma | 64 t€ | 42 t€ | 63 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | – | 464 t€ | 358 t€ |
| Bruttotulos | 247 t€ | 235 t€ | 225 t€ | 250 t€ | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 262 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | – | -214 t€ | -161 t€ |
| Henkilöstökulut | 146 t€ | -142 t€ | -145 t€ | -114 t€ | -104 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 20 t€ | -22 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 67 t€ | -65 t€ | -51 t€ | -55 t€ | -49 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | 5 868 € | 227 € | 65 t€ | 25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -878 € | 2 341 € | 1 166 € | 868 € | 575 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | 8 209 € | 1 393 € | 66 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 3 290 € | -17 € | -1 612 € | -13 t€ | -5 151 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 t€ | 8 191 € | -219 € | 53 t€ | 20 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 61 t€ | 68 t€ | 90 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Saamiset | 71 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 53 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 41 t€ | 9 077 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 123 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 113 t€ | 59 t€ |
| Vastaavaa | 184 t€ | 159 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 119 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 120 t€ | 117 t€ | 109 t€ | 119 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 42 t€ | 63 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Vieras pääoma | 64 t€ | 42 t€ | 63 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Sijoitukset | 737 € | 737 € | 737 € | 737 € | 737 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 € | 1 € | 1 € | 0 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 14 t€ | 26 t€ | 11 t€ | 23 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 105 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 63 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 985 € | 13 t€ | 14 t€ | 5 452 € | 4 568 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 27 t€ | 10 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 65 t€ | 45 t€ | 47 t€ | 66 t€ | 31 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | – | – | – | -214 t€ | -161 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 12 t€ | 8 191 € | -219 € | 53 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 71 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 50 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | 0 € | -5 € | -10 € | -10 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 60 t€ | 67 t€ | 89 t€ | 49 t€ | 60 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 113 t€ | -111 t€ | -115 t€ | -89 t€ | -78 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 24 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 10 t€ |
| Vastattavaa | 184 t€ | 159 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 119 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 7 363 € | -7 487 € | -6 384 € | -3 490 € | -8 002 € |
| Koneet ja kalusto | 60 t€ | 67 t€ | 89 t€ | 49 t€ | 60 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 20 t€ | -22 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -20 t€ |
| Palvelujen ostot | – | – | – | -50 € | -245 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 737 € | 737 € | 737 € | 737 € | 737 € |
| Eläkekulut | 25 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -21 t€ | -18 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 878 € | 2 341 € | 1 170 € | 878 € | 585 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hallvar & Söderström Ab kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus pienempään puoliskoon (2781 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.