Hallvar & Söderström Ab är ett aktiebolag med hemort i Korsholm, registrerat år 1978. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 rörelseresultatet 14 t€; soliditet 65,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 8 209 € och inkomstskatterna 1 642 €.
Korsholm: 7 nya företag på 30 dagar
- Inhimity Solutions OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Högback Datacenter AbTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
- Kiinteistö Oy TuplakiinteistöMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 464 t€ | 358 t€ |
| Förändring i omsättning | 4,9 % | 4,5 % | -10,1 % | 29,6 % | – |
| Bruttoresultat | 247 t€ | 235 t€ | 225 t€ | 250 t€ | – |
| Rörelsebidrag | -5 753 € | 28 t€ | 30 t€ | 82 t€ | 45 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | – | 17,7 % | 12,5 % |
| Rörelseresultat | 14 t€ | 5 868 € | 227 € | 65 t€ | 25 t€ |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 14,1 % | 7,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 12 t€ | 8 191 € | -219 € | 53 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | -146 t€ | 142 t€ | 145 t€ | 114 t€ | 104 t€ |
| Soliditet | 65,1 % | 73,5 % | 63,2 % | 72,8 % | 59,8 % |
| Kassalikviditet | 1,92 | 2,18 | 1,30 | 2,55 | 1,22 |
| Current ratio | 1,92 | 2,18 | 1,30 | 2,55 | 1,22 |
| Relativ skuldsättning | – | – | – | 9,6 % | 13,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 % | 7,0 % | -0,2 % | 44,7 % | 28,6 % |
| Balansomslutning | 184 t€ | 159 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 119 t€ |
| Eget kapital | 120 t€ | 117 t€ | 109 t€ | 119 t€ | 71 t€ |
| Kassa och bank | 53 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 41 t€ | 9 077 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 464 t€ | 358 t€ |
| Bruttoresultat | 247 t€ | 235 t€ | 225 t€ | 250 t€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 262 € | 0 € |
| Material och tjänster | – | – | – | -214 t€ | -161 t€ |
| Personalkostnader | 146 t€ | -142 t€ | -145 t€ | -114 t€ | -104 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -22 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 67 t€ | -65 t€ | -51 t€ | -55 t€ | -49 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 5 868 € | 227 € | 65 t€ | 25 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -878 € | 2 341 € | 1 166 € | 868 € | 575 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 15 t€ | 8 209 € | 1 393 € | 66 t€ | 26 t€ |
| Inkomstskatt | 3 290 € | -17 € | -1 612 € | -13 t€ | -5 151 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 12 t€ | 8 191 € | -219 € | 53 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 61 t€ | 68 t€ | 90 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Fordringar | 71 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 53 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 41 t€ | 9 077 € |
| Rörliga aktiva | 123 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 113 t€ | 59 t€ |
| Aktiva | 184 t€ | 159 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 119 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 120 t€ | 117 t€ | 109 t€ | 119 t€ | 71 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 64 t€ | 42 t€ | 63 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 64 t€ | 42 t€ | 63 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 464 t€ | 358 t€ |
| Bruttoresultat | 247 t€ | 235 t€ | 225 t€ | 250 t€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 262 € | 0 € |
| Material och tjänster | – | – | – | -214 t€ | -161 t€ |
| Personalkostnader | 146 t€ | -142 t€ | -145 t€ | -114 t€ | -104 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -22 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 67 t€ | -65 t€ | -51 t€ | -55 t€ | -49 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 5 868 € | 227 € | 65 t€ | 25 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -878 € | 2 341 € | 1 166 € | 868 € | 575 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 15 t€ | 8 209 € | 1 393 € | 66 t€ | 26 t€ |
| Inkomstskatt | 3 290 € | -17 € | -1 612 € | -13 t€ | -5 151 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 12 t€ | 8 191 € | -219 € | 53 t€ | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 61 t€ | 68 t€ | 90 t€ | 50 t€ | 60 t€ |
| Fordringar | 71 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 53 t€ | 34 t€ | 21 t€ | 41 t€ | 9 077 € |
| Rörliga aktiva | 123 t€ | 92 t€ | 83 t€ | 113 t€ | 59 t€ |
| Aktiva | 184 t€ | 159 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 119 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 120 t€ | 117 t€ | 109 t€ | 119 t€ | 71 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 64 t€ | 42 t€ | 63 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 64 t€ | 42 t€ | 63 t€ | 44 t€ | 48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 12 t€ | 8 191 € | -219 € | 53 t€ | 20 t€ |
| Maskiner och inventarier | 60 t€ | 67 t€ | 89 t€ | 49 t€ | 60 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 737 € | 737 € | 737 € | 737 € | 737 € |
| Pensionskostnader | 25 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -21 t€ | -18 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 27 t€ | 10 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 985 € | 13 t€ | 14 t€ | 5 452 € | 4 568 € |
| Passiva | 184 t€ | 159 t€ | 172 t€ | 163 t€ | 119 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 24 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 65 t€ | 45 t€ | 47 t€ | 66 t€ | 31 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | -5 € | -10 € | -10 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 14 t€ | 26 t€ | 11 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 71 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 € | 1 € | 1 € | 0 € | 14 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 878 € | 2 341 € | 1 170 € | 878 € | 585 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 105 t€ | 107 t€ | 107 t€ | 63 t€ | 48 t€ |
| Placeringar | 737 € | 737 € | 737 € | 737 € | 737 € |
| Avskrivningar enligt plan | 20 t€ | -22 t€ | -30 t€ | -16 t€ | -20 t€ |
| Materiella tillgångar | 60 t€ | 67 t€ | 89 t€ | 49 t€ | 60 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | -50 € | -245 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | – | -214 t€ | -161 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 363 € | -7 487 € | -6 384 € | -3 490 € | -8 002 € |
| Löner och arvoden | 113 t€ | -111 t€ | -115 t€ | -89 t€ | -78 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hallvar & Söderström Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2781 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.