Rauta-Market Haaranen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hyvinkää, rekisteröity vuonna 1956. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -56 t€. Verotettava tulo oli vuonna 2024 226 t€ ja tuloverot 46 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 615 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -75,7 % | -99,7 % | – |
| Bruttotulos | 1 900 € | 7 805 € | 2,8 M€ |
| Käyttökate | -56 t€ | -33 t€ | 615 t€ |
| Liikevoitto | -56 t€ | -53 t€ | 546 t€ |
| Tilikauden tulos | 140 t€ | 189 t€ | 547 t€ |
| Henkilöstökulut | -45 t€ | 30 t€ | 1,1 M€ |
| Taseen loppusumma | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 233 t€ | 469 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1 900 € | 7 805 € | 2,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 45 t€ | -30 t€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -20 t€ | -69 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 13 t€ | -11 t€ | -1,2 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -56 t€ | -53 t€ | 546 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -231 t€ | 213 t€ | 45 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 175 t€ | 159 t€ | 591 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 140 t€ | 189 t€ | 547 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Saamiset | 0 € | 223 € | 539 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 233 t€ | 469 t€ |
| Vastaavaa | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | – | 0 € | 75 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (18)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1 900 € | 7 805 € | 2,8 M€ |
| Henkilöstökulut | 45 t€ | -30 t€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -20 t€ | -69 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 13 t€ | -11 t€ | -1,2 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -56 t€ | -53 t€ | 546 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -231 t€ | 213 t€ | 45 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 175 t€ | 159 t€ | 591 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 140 t€ | 189 t€ | 547 t€ |
| Saamiset | 0 € | 223 € | 539 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 233 t€ | 469 t€ |
| Vastaavaa | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | – | 0 € | 75 t€ |
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 0 € | 75 t€ | 95 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 3,2 M€ |
| Välittömät verot | 35 t€ | -45 t€ | -139 t€ |
| Vastattavaa | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ |
| Sijoitukset | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 22 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | – | 0 € | 77 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Rauta-Market Haaranen Oy kuuluu toimialaluokassa rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään ylimpään neljännekseen (219 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 64 t€, 3,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Hyvinkää
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta