Rauta-Market Haaranen Oy är ett aktiebolag med hemort i Hyvinge, registrerat år 1956. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -56 t€. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 226 t€ och inkomstskatterna 46 t€. Offentliga köpare köpte för 615 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -75,7 % | -99,7 % | – |
| Bruttoresultat | 1 900 € | 7 805 € | 2,8 M€ |
| Rörelsebidrag | -56 t€ | -33 t€ | 615 t€ |
| Rörelseresultat | -56 t€ | -53 t€ | 546 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 140 t€ | 189 t€ | 547 t€ |
| Personalkostnader | -45 t€ | 30 t€ | 1,1 M€ |
| Balansomslutning | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 233 t€ | 469 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1 900 € | 7 805 € | 2,8 M€ |
| Personalkostnader | 45 t€ | -30 t€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -20 t€ | -69 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 13 t€ | -11 t€ | -1,2 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -56 t€ | -53 t€ | 546 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -231 t€ | 213 t€ | 45 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 175 t€ | 159 t€ | 591 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 140 t€ | 189 t€ | 547 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Fordringar | 0 € | 223 € | 539 t€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 233 t€ | 469 t€ |
| Aktiva | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 € | 75 t€ |
Alla poster i bokslutet (18)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1 900 € | 7 805 € | 2,8 M€ |
| Personalkostnader | 45 t€ | -30 t€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -20 t€ | -69 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 13 t€ | -11 t€ | -1,2 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -56 t€ | -53 t€ | 546 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -231 t€ | 213 t€ | 45 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 175 t€ | 159 t€ | 591 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 140 t€ | 189 t€ | 547 t€ |
| Fordringar | 0 € | 223 € | 539 t€ |
| Kassa och bank | 90 t€ | 233 t€ | 469 t€ |
| Aktiva | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 € | 75 t€ |
| Materiella tillgångar | – | 0 € | 77 t€ |
| Placeringar | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 22 t€ |
| Passiva | 3,9 M€ | 3,9 M€ | 4,3 M€ |
| Bokslutsdispositioner + (-) | 0 € | 75 t€ | 95 t€ |
| Direkta skatter | 35 t€ | -45 t€ | -139 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | 0 € | 3,2 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rauta-Market Haaranen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med bygg- och järnvaror utan specialisering på en viss produktgrupp (219 företag med beskattningsbar inkomst; median 64 t€, 3,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Hyvinge
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis