Nummelan Keskuskenkä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vihti, rekisteröity vuonna 1976. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 978 t€ ja liikevoitto 118 t€; omavaraisuusaste 81,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 179 t€ ja tuloverot 36 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 978 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,0 % | -11,4 % | 13,8 % | – |
| Käyttökate | 113 t€ | 168 t€ | 209 t€ | 230 t€ |
| Käyttökate-% | 11,5 % | 16,3 % | 18,0 % | 22,5 % |
| Liikevoitto | 118 t€ | 162 t€ | 203 t€ | 223 t€ |
| Liikevoitto-% | 12,1 % | 15,8 % | 17,5 % | 21,8 % |
| Tilikauden tulos | 106 t€ | 142 t€ | 176 t€ | 189 t€ |
| Henkilöstökulut | -306 t€ | 310 t€ | 312 t€ | 293 t€ |
| Omavaraisuusaste | 81,3 % | 87,9 % | 81,9 % | 86,1 % |
| Quick ratio | 0,41 | 0,61 | 0,50 | 0,70 |
| Current ratio | 3,56 | 5,17 | 3,47 | 4,01 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,2 % | 14,6 % | 19,7 % | 14,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,7 % | 13,3 % | 17,5 % | 21,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 901 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 30 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 978 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 112 t€ | 120 t€ | 104 t€ | 106 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 490 t€ | -476 t€ | -557 t€ | -420 t€ |
| Henkilöstökulut | 306 t€ | -310 t€ | -312 t€ | -293 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 074 € | -5 586 € | -6 179 € | -6 875 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 171 t€ | -196 t€ | -188 t€ | -185 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 118 t€ | 162 t€ | 203 t€ | 223 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 132 t€ | 176 t€ | 219 t€ | 234 t€ |
| Tuloverot | 28 t€ | -36 t€ | -44 t€ | -47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 106 t€ | 142 t€ | 176 t€ | 189 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 461 t€ | 466 t€ | 471 t€ | 478 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 803 t€ | 688 t€ | 677 t€ | 499 t€ |
| Saamiset | 57 t€ | 61 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 30 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 908 t€ | 780 t€ | 792 t€ | 605 t€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 901 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 25 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 255 t€ | 151 t€ | 228 t€ | 151 t€ |
| Vieras pääoma | 256 t€ | 152 t€ | 229 t€ | 151 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 978 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 112 t€ | 120 t€ | 104 t€ | 106 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 490 t€ | -476 t€ | -557 t€ | -420 t€ |
| Henkilöstökulut | 306 t€ | -310 t€ | -312 t€ | -293 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 074 € | -5 586 € | -6 179 € | -6 875 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 171 t€ | -196 t€ | -188 t€ | -185 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 118 t€ | 162 t€ | 203 t€ | 223 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 132 t€ | 176 t€ | 219 t€ | 234 t€ |
| Tuloverot | 28 t€ | -36 t€ | -44 t€ | -47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 106 t€ | 142 t€ | 176 t€ | 189 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 461 t€ | 466 t€ | 471 t€ | 478 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 803 t€ | 688 t€ | 677 t€ | 499 t€ |
| Saamiset | 57 t€ | 61 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 30 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 908 t€ | 780 t€ | 792 t€ | 605 t€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 901 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 25 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 255 t€ | 151 t€ | 228 t€ | 151 t€ |
| Vieras pääoma | 256 t€ | 152 t€ | 229 t€ | 151 t€ |
| Pitkäaikaiset saadut ennakot | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 605 t€ | -488 t€ | -735 t€ | -566 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 074 € | -5 586 € | -6 179 € | -6 875 € |
| Eläkekulut | 44 t€ | -44 t€ | -45 t€ | -35 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 674 € | 8 498 € | 4 330 € | 10 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 255 t€ | 260 t€ | 266 t€ | 272 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 179 € | 1 839 € | 795 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 255 t€ | -260 t€ | -261 t€ | -251 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 41 € | 41 € | 41 € | 41 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 205 t€ | 205 t€ | 205 t€ | 205 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 192 t€ | 192 t€ | 192 t€ | 192 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 106 t€ | 142 t€ | 176 t€ | 189 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 6 755 € | -5 043 € | -6 017 € | -6 609 € |
| Poistoero | 25 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 28 t€ | 25 t€ | 69 t€ | 80 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 507 € | 2 010 € | 2 679 € | 3 573 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 310 € | 70 € | 145 € | 38 € |
| Vastattavaa | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 61 t€ | 65 t€ | 70 t€ | 76 t€ |
| Palvelujen ostot | 276 € | -104 € | -48 € | -768 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 40 t€ | 44 t€ | 42 t€ | 37 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 972 t€ | 915 t€ | 819 t€ | 702 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 13 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | -1 649 € | 1 773 € | 1 907 € | 2 050 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -114 t€ | 11 t€ | 178 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 117 t€ | 38 t€ | 70 t€ | 67 t€ |
| Valmiit tuotteet | 803 t€ | 688 t€ | 677 t€ | 499 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 202 € | 1 202 € | 1 202 € | 1 202 € |
| Sijoitukset | 205 t€ | 205 t€ | 205 t€ | 205 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 57 t€ | 61 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 110 t€ | 86 t€ | 88 t€ | 4 144 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 25 € | -1 134 € | -162 € | -420 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Nummelan Keskuskenkä Oy kuuluu toimialaluokassa jalkineiden vähittäiskauppa ylimpään neljännekseen (52 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 51 t€, 3,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Vihti
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta