Nummelan Keskuskenkä Oy är ett aktiebolag med hemort i Vichtis, registrerat år 1976. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 978 t€ och rörelseresultatet 118 t€; soliditet 81,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 179 t€ och inkomstskatterna 36 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 978 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -5,0 % | -11,4 % | 13,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 113 t€ | 168 t€ | 209 t€ | 230 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,5 % | 16,3 % | 18,0 % | 22,5 % |
| Rörelseresultat | 118 t€ | 162 t€ | 203 t€ | 223 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,1 % | 15,8 % | 17,5 % | 21,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 106 t€ | 142 t€ | 176 t€ | 189 t€ |
| Personalkostnader | -306 t€ | 310 t€ | 312 t€ | 293 t€ |
| Soliditet | 81,3 % | 87,9 % | 81,9 % | 86,1 % |
| Kassalikviditet | 0,41 | 0,61 | 0,50 | 0,70 |
| Current ratio | 3,56 | 5,17 | 3,47 | 4,01 |
| Relativ skuldsättning | 26,2 % | 14,6 % | 19,7 % | 14,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,7 % | 13,3 % | 17,5 % | 21,0 % |
| Balansomslutning | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 901 t€ |
| Kassa och bank | 48 t€ | 30 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 978 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 112 t€ | 120 t€ | 104 t€ | 106 t€ |
| Material och tjänster | 490 t€ | -476 t€ | -557 t€ | -420 t€ |
| Personalkostnader | 306 t€ | -310 t€ | -312 t€ | -293 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 074 € | -5 586 € | -6 179 € | -6 875 € |
| Övriga rörelsekostnader | 171 t€ | -196 t€ | -188 t€ | -185 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 118 t€ | 162 t€ | 203 t€ | 223 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 132 t€ | 176 t€ | 219 t€ | 234 t€ |
| Inkomstskatt | 28 t€ | -36 t€ | -44 t€ | -47 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 106 t€ | 142 t€ | 176 t€ | 189 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 461 t€ | 466 t€ | 471 t€ | 478 t€ |
| Omsättningstillgångar | 803 t€ | 688 t€ | 677 t€ | 499 t€ |
| Fordringar | 57 t€ | 61 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 48 t€ | 30 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
| Rörliga aktiva | 908 t€ | 780 t€ | 792 t€ | 605 t€ |
| Aktiva | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 901 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 25 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 255 t€ | 151 t€ | 228 t€ | 151 t€ |
| Främmande kapital | 256 t€ | 152 t€ | 229 t€ | 151 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 978 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 112 t€ | 120 t€ | 104 t€ | 106 t€ |
| Material och tjänster | 490 t€ | -476 t€ | -557 t€ | -420 t€ |
| Personalkostnader | 306 t€ | -310 t€ | -312 t€ | -293 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 074 € | -5 586 € | -6 179 € | -6 875 € |
| Övriga rörelsekostnader | 171 t€ | -196 t€ | -188 t€ | -185 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 118 t€ | 162 t€ | 203 t€ | 223 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 132 t€ | 176 t€ | 219 t€ | 234 t€ |
| Inkomstskatt | 28 t€ | -36 t€ | -44 t€ | -47 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 106 t€ | 142 t€ | 176 t€ | 189 t€ |
| Bestående aktiva | 461 t€ | 466 t€ | 471 t€ | 478 t€ |
| Omsättningstillgångar | 803 t€ | 688 t€ | 677 t€ | 499 t€ |
| Fordringar | 57 t€ | 61 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 48 t€ | 30 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
| Rörliga aktiva | 908 t€ | 780 t€ | 792 t€ | 605 t€ |
| Aktiva | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 901 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 25 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 255 t€ | 151 t€ | 228 t€ | 151 t€ |
| Främmande kapital | 256 t€ | 152 t€ | 229 t€ | 151 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -1 649 € | 1 773 € | 1 907 € | 2 050 € |
| Övriga materiella tillgångar | 1 202 € | 1 202 € | 1 202 € | 1 202 € |
| Placeringar | 205 t€ | 205 t€ | 205 t€ | 205 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 074 € | -5 586 € | -6 179 € | -6 875 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 674 € | 8 498 € | 4 330 € | 10 t€ |
| Pensionskostnader | 44 t€ | -44 t€ | -45 t€ | -35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 106 t€ | 142 t€ | 176 t€ | 189 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 13 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 25 € | -1 134 € | -162 € | -420 € |
| Övriga aktier och andelar | 205 t€ | 205 t€ | 205 t€ | 205 t€ |
| Färdiga produkter | 803 t€ | 688 t€ | 677 t€ | 499 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 57 t€ | 61 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Avskrivningsdifferens | 25 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Passiva | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -114 t€ | 11 t€ | 178 t€ | 147 t€ |
| Löner och arvoden | 255 t€ | -260 t€ | -261 t€ | -251 t€ |
| Köp av tjänster | 276 € | -104 € | -48 € | -768 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 179 € | 1 839 € | 795 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 755 € | -5 043 € | -6 017 € | -6 609 € |
| Materiella tillgångar | 255 t€ | 260 t€ | 266 t€ | 272 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 28 t€ | 25 t€ | 69 t€ | 80 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 117 t€ | 38 t€ | 70 t€ | 67 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 310 € | 70 € | 145 € | 38 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 110 t€ | 86 t€ | 88 t€ | 4 144 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 605 t€ | -488 t€ | -735 t€ | -566 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 40 t€ | 44 t€ | 42 t€ | 37 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 507 € | 2 010 € | 2 679 € | 3 573 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 61 t€ | 65 t€ | 70 t€ | 76 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 972 t€ | 915 t€ | 819 t€ | 702 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 41 € | 41 € | 41 € | 41 € |
| Långfristiga erhållna förskott | 1 300 € | 1 300 € | 1 300 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 192 t€ | 192 t€ | 192 t€ | 192 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nummelan Keskuskenkä Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med skodon (52 företag med beskattningsbar inkomst; median 51 t€, 3,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vichtis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis