Inkalowa Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 1977. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 105 t€ ja liikevoitto 69 t€; omavaraisuusaste 92,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 20 t€ ja tuloverot 3 923 €.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 141,0 % | 184,0 % | – |
| Käyttökate | 68 t€ | 11 t€ | 7 323 € |
| Käyttökate-% | 65,5 % | 26,0 % | 47,9 % |
| Liikevoitto | 69 t€ | 10 t€ | 6 622 € |
| Liikevoitto-% | 66,1 % | 23,9 % | 43,3 % |
| Tilikauden tulos | 56 t€ | 6 296 € | 5 150 € |
| Henkilöstökulut | 0 € | 1 601 € | 2 135 € |
| Omavaraisuusaste | 92,4 % | 85,0 % | 99,1 % |
| Quick ratio | 2,56 | 2,73 | 31,77 |
| Current ratio | 2,56 | 2,73 | 31,77 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,7 % | 18,3 % | 2,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 57,7 % | 14,0 % | 12,3 % |
| Taseen loppusumma | 106 t€ | 53 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 98 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 20 t€ | 9 572 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 2 172 € |
| Materiaalit ja palvelut | 201 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 0 € | -1 601 € | -2 135 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 689 € | -918 € | -700 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -31 t€ | -7 994 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 69 t€ | 10 t€ | 6 622 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 241 € | -139 € | 3 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 71 t€ | 10 t€ | 6 626 € |
| Tuloverot | 15 t€ | -3 923 € | -1 476 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 56 t€ | 6 296 € | 5 150 € |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 85 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 882 € | 2 253 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 20 t€ | 9 572 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Vastaavaa | 106 t€ | 53 t€ | 42 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 98 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 038 € | 7 958 € | 372 € |
| Vieras pääoma | 8 038 € | 7 958 € | 372 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 2 172 € |
| Materiaalit ja palvelut | 201 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 0 € | -1 601 € | -2 135 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 689 € | -918 € | -700 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -31 t€ | -7 994 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 69 t€ | 10 t€ | 6 622 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 241 € | -139 € | 3 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 71 t€ | 10 t€ | 6 626 € |
| Tuloverot | 15 t€ | -3 923 € | -1 476 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 56 t€ | 6 296 € | 5 150 € |
| Pysyvät vastaavat | 85 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 882 € | 2 253 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 20 t€ | 9 572 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Vastaavaa | 106 t€ | 53 t€ | 42 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 98 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 038 € | 7 958 € | 372 € |
| Vieras pääoma | 8 038 € | 7 958 € | 372 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 56 t€ | 6 296 € | 5 150 € |
| Koneet ja kalusto | 2 066 € | 2 755 € | 2 100 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 80 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 240 € | 169 € | 188 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 2 172 € |
| Vastattavaa | 106 t€ | 53 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 128 € | 3 923 € | 184 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 1 882 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 127 € | -140 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 670 € | 3 866 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 1 882 € | 2 253 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 81 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 33 t€ | 31 t€ | 29 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 367 € | 0 € | – |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 3 450 € | 3 450 € | 3 450 € |
| Sijoitukset | 80 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 689 € | -918 € | -700 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 516 € | 6 205 € | 5 550 € |
| Ostot tilikauden aikana | 201 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 € | 3 € |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | -1 601 € | -1 655 € |
| Palkat ja palkkiot | – | 0 € | -480 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Inkalowa Oy kuuluu toimialaluokassa optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa pienempään puoliskoon (164 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 42 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.