Inkalowa Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 1977. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 105 t€ och rörelseresultatet 69 t€; soliditet 92,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 20 t€ och inkomstskatterna 3 923 €.
Åbo: 44 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Förändring i omsättning | 141,0 % | 184,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 68 t€ | 11 t€ | 7 323 € |
| Rörelsebidrag % | 65,5 % | 26,0 % | 47,9 % |
| Rörelseresultat | 69 t€ | 10 t€ | 6 622 € |
| Rörelsemarginal | 66,1 % | 23,9 % | 43,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 56 t€ | 6 296 € | 5 150 € |
| Personalkostnader | 0 € | 1 601 € | 2 135 € |
| Soliditet | 92,4 % | 85,0 % | 99,1 % |
| Kassalikviditet | 2,56 | 2,73 | 31,77 |
| Current ratio | 2,56 | 2,73 | 31,77 |
| Relativ skuldsättning | 7,7 % | 18,3 % | 2,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 57,7 % | 14,0 % | 12,3 % |
| Balansomslutning | 106 t€ | 53 t€ | 42 t€ |
| Eget kapital | 98 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 20 t€ | 9 572 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 2 172 € |
| Material och tjänster | 201 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 0 € | -1 601 € | -2 135 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 689 € | -918 € | -700 € |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | -31 t€ | -7 994 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 69 t€ | 10 t€ | 6 622 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 241 € | -139 € | 3 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 71 t€ | 10 t€ | 6 626 € |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -3 923 € | -1 476 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 56 t€ | 6 296 € | 5 150 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 85 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 0 € | 1 882 € | 2 253 € |
| Kassa och bank | 21 t€ | 20 t€ | 9 572 € |
| Rörliga aktiva | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 106 t€ | 53 t€ | 42 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 98 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 8 038 € | 7 958 € | 372 € |
| Främmande kapital | 8 038 € | 7 958 € | 372 € |
Alla poster i bokslutet (42)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 t€ | 43 t€ | 15 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 2 172 € |
| Material och tjänster | 201 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 0 € | -1 601 € | -2 135 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 689 € | -918 € | -700 € |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | -31 t€ | -7 994 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 69 t€ | 10 t€ | 6 622 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 241 € | -139 € | 3 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 71 t€ | 10 t€ | 6 626 € |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -3 923 € | -1 476 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 56 t€ | 6 296 € | 5 150 € |
| Bestående aktiva | 85 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 0 € | 1 882 € | 2 253 € |
| Kassa och bank | 21 t€ | 20 t€ | 9 572 € |
| Rörliga aktiva | 21 t€ | 22 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 106 t€ | 53 t€ | 42 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 98 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 8 038 € | 7 958 € | 372 € |
| Främmande kapital | 8 038 € | 7 958 € | 372 € |
| Placeringar | 80 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 81 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 670 € | 3 866 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 33 t€ | 31 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 2 172 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 240 € | 169 € | 188 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 1 882 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 201 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 56 t€ | 6 296 € | 5 150 € |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 1 882 € | 2 253 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 127 € | -140 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 5 516 € | 6 205 € | 5 550 € |
| Löner och arvoden | – | 0 € | -480 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 128 € | 3 923 € | 184 € |
| Passiva | 106 t€ | 53 t€ | 42 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 1 € | 3 € |
| Övriga lönebikostnader | 0 € | -1 601 € | -1 655 € |
| Övriga materiella tillgångar | 3 450 € | 3 450 € | 3 450 € |
| Maskiner och inventarier | 2 066 € | 2 755 € | 2 100 € |
| Avskrivningar enligt plan | 689 € | -918 € | -700 € |
| Övriga aktier och andelar | 80 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 2 367 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Inkalowa Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med optiska medicinska artiklar (164 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.