Oy Botnia Holding Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 1974. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2025, liikevoitto 126 t€; omavaraisuusaste 59,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 112 t€ ja tuloverot 23 t€.
Pietarsaari: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 13,7 % | 6,6 % | 15,7 % | -55,8 % | 157,8 % | – |
| Bruttotulos | 174 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 124 t€ | 281 t€ | 109 t€ |
| Käyttökate | 131 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 90 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Liikevoitto | 126 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Tilikauden tulos | 100 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Henkilöstökulut | 5 000 € | 5 076 € | 5 067 € | 0 € | – | – |
| Omavaraisuusaste | 59,4 % | 62,4 % | 54,7 % | 57,2 % | 58,8 % | 59,6 % |
| Quick ratio | 0,61 | 0,54 | 0,73 | 0,73 | 0,73 | 0,67 |
| Current ratio | 1,72 | 1,78 | 1,56 | 1,63 | 1,67 | 1,60 |
| Oman pääoman tuotto | 9,3 % | 8,5 % | 7,9 % | 6,8 % | 16,7 % | 5,9 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 434 t€ | 341 t€ | 639 t€ | 572 t€ | 544 t€ | 423 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 174 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 124 t€ | 281 t€ | 109 t€ |
| Henkilöstökulut | -5 000 € | -5 076 € | -5 067 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | -5 395 € | -134 € | -178 € | -237 € | -317 € | -422 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -38 t€ | -36 t€ | -35 t€ | -35 t€ | -60 t€ | -39 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 126 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -576 € | 131 € | 23 € | 11 € | 60 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 125 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Tuloverot | -25 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -44 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 100 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
Tase
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 574 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 559 t€ | 559 t€ | 565 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 797 t€ | 791 t€ | 723 t€ | 710 t€ | 696 t€ | 605 t€ |
| Saamiset | – | – | 0 € | 1 173 € | 0 € | 7 709 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 434 t€ | 341 t€ | 639 t€ | 572 t€ | 544 t€ | 423 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 715 t€ | 635 t€ | 871 t€ | 789 t€ | 742 t€ | 646 t€ |
| Vieras pääoma | 733 t€ | 635 t€ | 871 t€ | 789 t€ | 742 t€ | 646 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 174 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 124 t€ | 281 t€ | 109 t€ |
| Henkilöstökulut | -5 000 € | -5 076 € | -5 067 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | -5 395 € | -134 € | -178 € | -237 € | -317 € | -422 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -38 t€ | -36 t€ | -35 t€ | -35 t€ | -60 t€ | -39 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 126 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -576 € | 131 € | 23 € | 11 € | 60 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 125 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Tuloverot | -25 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -44 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 100 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 574 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 559 t€ | 559 t€ | 565 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 797 t€ | 791 t€ | 723 t€ | 710 t€ | 696 t€ | 605 t€ |
| Saamiset | – | – | 0 € | 1 173 € | 0 € | 7 709 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 434 t€ | 341 t€ | 639 t€ | 572 t€ | 544 t€ | 423 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 715 t€ | 635 t€ | 871 t€ | 789 t€ | 742 t€ | 646 t€ |
| Vieras pääoma | 733 t€ | 635 t€ | 871 t€ | 789 t€ | 742 t€ | 646 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 797 t€ | 791 t€ | 723 t€ | 710 t€ | 696 t€ | 605 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 100 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Koneet ja kalusto | 16 t€ | 401 € | 534 € | 712 € | 950 € | 1 267 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 564 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 365 € | 1 365 € | 1 228 € | 1 183 € | 359 € | 1 936 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | – | – | 0 € | 7 709 € |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 101 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 382 € | 4 527 € | 6 717 € | 3 995 € | 27 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | 0 € | 1 173 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -606 € | 0 € | -7 € | -19 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 2 076 € | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 707 t€ | 629 t€ | 863 t€ | 784 t€ | 713 t€ | 644 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | – | – | 0 € | 1 173 € | 0 € | 7 709 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 955 t€ | 949 t€ | 951 t€ | 964 t€ | 863 t€ | 882 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 30 € | 30 € | 30 € | 30 € | 60 € | 0 € |
| Sijoitukset | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 564 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -5 395 € | -134 € | -178 € | -237 € | -317 € | -422 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 16 t€ | 401 € | 534 € | 712 € | 950 € | 1 267 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 18 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 179 € | 774 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | -76 € | -67 € | 0 € | – | – |
| Palkat ja palkkiot | -5 000 € | -5 000 € | -5 000 € | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Botnia Holding Ab kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 5,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.