Oy Botnia Holding Ab är ett aktiebolag med hemort i Jakobstad, registrerat år 1974. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 rörelseresultatet 126 t€; soliditet 59,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 112 t€ och inkomstskatterna 23 t€.
Jakobstad: 4 nya företag på 30 dagar
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 13,7 % | 6,6 % | 15,7 % | -55,8 % | 157,8 % | – |
| Bruttoresultat | 174 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 124 t€ | 281 t€ | 109 t€ |
| Rörelsebidrag | 131 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 90 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Rörelseresultat | 126 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 100 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Personalkostnader | 5 000 € | 5 076 € | 5 067 € | 0 € | – | – |
| Soliditet | 59,4 % | 62,4 % | 54,7 % | 57,2 % | 58,8 % | 59,6 % |
| Kassalikviditet | 0,61 | 0,54 | 0,73 | 0,73 | 0,73 | 0,67 |
| Current ratio | 1,72 | 1,78 | 1,56 | 1,63 | 1,67 | 1,60 |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 8,5 % | 7,9 % | 6,8 % | 16,7 % | 5,9 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Kassa och bank | 434 t€ | 341 t€ | 639 t€ | 572 t€ | 544 t€ | 423 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 174 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 124 t€ | 281 t€ | 109 t€ |
| Personalkostnader | -5 000 € | -5 076 € | -5 067 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -5 395 € | -134 € | -178 € | -237 € | -317 € | -422 € |
| Övriga rörelsekostnader | -38 t€ | -36 t€ | -35 t€ | -35 t€ | -60 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 126 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -576 € | 131 € | 23 € | 11 € | 60 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 125 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Inkomstskatt | -25 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -44 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 100 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 574 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 559 t€ | 559 t€ | 565 t€ |
| Omsättningstillgångar | 797 t€ | 791 t€ | 723 t€ | 710 t€ | 696 t€ | 605 t€ |
| Fordringar | – | – | 0 € | 1 173 € | 0 € | 7 709 € |
| Kassa och bank | 434 t€ | 341 t€ | 639 t€ | 572 t€ | 544 t€ | 423 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 18 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 715 t€ | 635 t€ | 871 t€ | 789 t€ | 742 t€ | 646 t€ |
| Främmande kapital | 733 t€ | 635 t€ | 871 t€ | 789 t€ | 742 t€ | 646 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 174 t€ | 153 t€ | 144 t€ | 124 t€ | 281 t€ | 109 t€ |
| Personalkostnader | -5 000 € | -5 076 € | -5 067 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -5 395 € | -134 € | -178 € | -237 € | -317 € | -422 € |
| Övriga rörelsekostnader | -38 t€ | -36 t€ | -35 t€ | -35 t€ | -60 t€ | -39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 126 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -576 € | 131 € | 23 € | 11 € | 60 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 125 t€ | 112 t€ | 103 t€ | 89 t€ | 221 t€ | 70 t€ |
| Inkomstskatt | -25 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -44 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 100 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Bestående aktiva | 574 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 559 t€ | 559 t€ | 565 t€ |
| Omsättningstillgångar | 797 t€ | 791 t€ | 723 t€ | 710 t€ | 696 t€ | 605 t€ |
| Fordringar | – | – | 0 € | 1 173 € | 0 € | 7 709 € |
| Kassa och bank | 434 t€ | 341 t€ | 639 t€ | 572 t€ | 544 t€ | 423 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 18 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 715 t€ | 635 t€ | 871 t€ | 789 t€ | 742 t€ | 646 t€ |
| Främmande kapital | 733 t€ | 635 t€ | 871 t€ | 789 t€ | 742 t€ | 646 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 797 t€ | 791 t€ | 723 t€ | 710 t€ | 696 t€ | 605 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 100 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 177 t€ | 56 t€ |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 401 € | 534 € | 712 € | 950 € | 1 267 € |
| Övriga aktier och andelar | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 564 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 365 € | 1 365 € | 1 228 € | 1 183 € | 359 € | 1 936 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | – | – | 0 € | 7 709 € |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 101 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 382 € | 4 527 € | 6 717 € | 3 995 € | 27 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | 0 € | 1 173 € | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -606 € | 0 € | -7 € | -19 € | 0 € | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 2 076 € | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 707 t€ | 629 t€ | 863 t€ | 784 t€ | 713 t€ | 644 t€ |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 € | 1 173 € | 0 € | 7 709 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 955 t€ | 949 t€ | 951 t€ | 964 t€ | 863 t€ | 882 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 30 € | 30 € | 30 € | 30 € | 60 € | 0 € |
| Placeringar | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 558 t€ | 564 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -5 395 € | -134 € | -178 € | -237 € | -317 € | -422 € |
| Materiella tillgångar | 16 t€ | 401 € | 534 € | 712 € | 950 € | 1 267 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 18 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 179 € | 774 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 0 € | -76 € | -67 € | 0 € | – | – |
| Löner och arvoden | -5 000 € | -5 000 € | -5 000 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Botnia Holding Ab till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 5,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.