Kiinteistöyhtiö Villa-Viisari Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 1972. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 279 t€ ja liikevoitto 269 t€; omavaraisuusaste 99,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 285 t€ ja tuloverot 58 t€.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 279 t€ | 276 t€ | 265 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,1 % | 4,1 % | – |
| Käyttökate | 269 t€ | 267 t€ | 256 t€ |
| Käyttökate-% | 96,4 % | 96,7 % | 96,5 % |
| Liikevoitto | 269 t€ | 267 t€ | 256 t€ |
| Liikevoitto-% | 96,4 % | 96,7 % | 96,5 % |
| Tilikauden tulos | 245 t€ | 204 t€ | 202 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,7 % | 99,5 % | 99,4 % |
| Quick ratio | 109,13 | 64,75 | 47,99 |
| Current ratio | 109,13 | 64,75 | 47,99 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,1 % | 3,1 % | 3,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,3 % | 11,8 % | 12,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 139 t€ | 91 t€ | 176 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 279 t€ | 276 t€ | 265 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -9 038 € | -9 393 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 269 t€ | 267 t€ | 256 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -37 t€ | -5 713 € | 595 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 306 t€ | 261 t€ | 256 t€ |
| Tuloverot | 61 t€ | -57 t€ | -54 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 245 t€ | 204 t€ | 202 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 139 t€ | 91 t€ | 176 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 650 t€ | 545 t€ | 475 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 510 € | 510 € | 510 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 955 € | 8 424 € | 9 891 € |
| Vieras pääoma | 5 955 € | 8 424 € | 9 891 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (28)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 279 t€ | 276 t€ | 265 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -9 038 € | -9 393 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 269 t€ | 267 t€ | 256 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -37 t€ | -5 713 € | 595 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 306 t€ | 261 t€ | 256 t€ |
| Tuloverot | 61 t€ | -57 t€ | -54 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 245 t€ | 204 t€ | 202 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 139 t€ | 91 t€ | 176 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 650 t€ | 545 t€ | 475 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 510 € | 510 € | 510 € |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 955 € | 8 424 € | 9 891 € |
| Vieras pääoma | 5 955 € | 8 424 € | 9 891 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 955 € | 8 424 € | 2 160 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -5 856 € | -24 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 245 t€ | 204 t€ | 202 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 127 € | -6 € | -2 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 7 731 € |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 412 € | 3 544 € | 3 919 € |
| Muut arvopaperit | 511 t€ | 455 t€ | 298 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 511 t€ | 455 t€ | 298 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 28 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistöyhtiö Villa-Viisari Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään 10 %:iin (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 13-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.