Kiinteistöyhtiö Villa-Viisari Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 1972. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 279 t€ och rörelseresultatet 269 t€; soliditet 99,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 285 t€ och inkomstskatterna 58 t€.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 276 t€ | 265 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,1 % | 4,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 269 t€ | 267 t€ | 256 t€ |
| Rörelsebidrag % | 96,4 % | 96,7 % | 96,5 % |
| Rörelseresultat | 269 t€ | 267 t€ | 256 t€ |
| Rörelsemarginal | 96,4 % | 96,7 % | 96,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 245 t€ | 204 t€ | 202 t€ |
| Soliditet | 99,7 % | 99,5 % | 99,4 % |
| Kassalikviditet | 109,13 | 64,75 | 47,99 |
| Current ratio | 109,13 | 64,75 | 47,99 |
| Relativ skuldsättning | 2,1 % | 3,1 % | 3,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 % | 11,8 % | 12,1 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Kassa och bank | 139 t€ | 91 t€ | 176 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 276 t€ | 265 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 10 t€ | -9 038 € | -9 393 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 269 t€ | 267 t€ | 256 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -37 t€ | -5 713 € | 595 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 306 t€ | 261 t€ | 256 t€ |
| Inkomstskatt | 61 t€ | -57 t€ | -54 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 245 t€ | 204 t€ | 202 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 139 t€ | 91 t€ | 176 t€ |
| Rörliga aktiva | 650 t€ | 545 t€ | 475 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 510 € | 510 € | 510 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 5 955 € | 8 424 € | 9 891 € |
| Främmande kapital | 5 955 € | 8 424 € | 9 891 € |
Alla poster i bokslutet (28)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 279 t€ | 276 t€ | 265 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 10 t€ | -9 038 € | -9 393 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 269 t€ | 267 t€ | 256 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -37 t€ | -5 713 € | 595 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 306 t€ | 261 t€ | 256 t€ |
| Inkomstskatt | 61 t€ | -57 t€ | -54 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 245 t€ | 204 t€ | 202 t€ |
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 139 t€ | 91 t€ | 176 t€ |
| Rörliga aktiva | 650 t€ | 545 t€ | 475 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 510 € | 510 € | 510 € |
| Eget kapital | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 5 955 € | 8 424 € | 9 891 € |
| Främmande kapital | 5 955 € | 8 424 € | 9 891 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 955 € | 8 424 € | 2 160 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -5 856 € | -24 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 245 t€ | 204 t€ | 202 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 127 € | -6 € | -2 € |
| Materiella tillgångar | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 7 731 € |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 412 € | 3 544 € | 3 919 € |
| Övriga värdepapper | 511 t€ | 455 t€ | 298 t€ |
| Finansiella värdepapper | 511 t€ | 455 t€ | 298 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 28 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistöyhtiö Villa-Viisari Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 13 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.