Suomen Hopealinja Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 1940. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,1 M€ ja liikevoitto -143 t€; omavaraisuusaste 8,8 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 200 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Informaatioteknologia Ja Viestintä (Tampereen yliopisto). Sillä on 4 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -0,5 % | -9,1 % | – |
| Käyttökate | -302 t€ | -77 t€ | -103 t€ |
| Käyttökate-% | -9,7 % | -2,5 % | -3,0 % |
| Liikevoitto | -143 t€ | -230 t€ | -257 t€ |
| Liikevoitto-% | -4,6 % | -7,4 % | -7,5 % |
| Tilikauden tulos | -202 t€ | -335 t€ | -538 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Omavaraisuusaste | 8,8 % | 18,9 % | -64,6 % |
| Quick ratio | 0,06 | 0,06 | 0,21 |
| Current ratio | 0,07 | 0,07 | 0,27 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 50,4 % | 48,8 % | 97,6 % |
| Oman pääoman tuotto | -660,2 % | -144,1 % | – |
| Taseen loppusumma | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Oma pääoma | 31 t€ | 232 t€ | -1,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 € | 4 395 € | 7 548 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 84 t€ | 68 t€ | 168 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,3 M€ | -1,4 M€ | -2,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 159 t€ | -153 t€ | -154 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 645 t€ | -677 t€ | -936 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -143 t€ | -230 t€ | -257 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 59 t€ | -105 t€ | -161 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -202 t€ | -335 t€ | -417 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -202 t€ | -335 t€ | -538 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 21 t€ | 22 t€ | 47 t€ |
| Saamiset | 95 t€ | 82 t€ | 139 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 € | 4 395 € | 7 548 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 109 t€ | 193 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Oma pääoma | 31 t€ | 232 t€ | -1,4 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 2,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 703 t€ |
| Vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 3,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (64)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 84 t€ | 68 t€ | 168 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,3 M€ | -1,4 M€ | -2,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 159 t€ | -153 t€ | -154 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 645 t€ | -677 t€ | -936 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -143 t€ | -230 t€ | -257 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 59 t€ | -105 t€ | -161 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -202 t€ | -335 t€ | -417 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -202 t€ | -335 t€ | -538 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 21 t€ | 22 t€ | 47 t€ |
| Saamiset | 95 t€ | 82 t€ | 139 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 € | 4 395 € | 7 548 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 109 t€ | 193 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Oma pääoma | 31 t€ | 232 t€ | -1,4 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 2,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 703 t€ |
| Vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 3,4 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 111 t€ | 98 t€ | 84 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 35 t€ | 23 t€ | 13 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 5 998 € | 4 131 € | 11 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 43 t€ | 58 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 1,8 M€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 0 € |
| Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä | 13 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 95 t€ | 82 t€ | 139 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 116 € | 16 t€ | 15 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 4 884 € | 4 884 € | 4 884 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 156 € | 33 t€ | 3 180 € |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | – | 0 € | 850 t€ |
| Valmiit tuotteet | 6 912 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | – | 0 € | -121 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -3,3 M€ | -3,0 M€ | -2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 1 030 € | 4 254 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 84 t€ | 189 t€ | 240 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 977 t€ | -1,0 M€ | -850 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 64 t€ | 88 t€ | 39 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 38 t€ | 9 562 € | 39 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -202 t€ | -335 t€ | -538 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 59 t€ | -138 t€ | -164 t€ |
| Eläkekulut | 169 t€ | -179 t€ | -139 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 53 t€ | 57 t€ | 84 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 35 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Palvelujen ostot | 691 t€ | -717 t€ | -1,2 M€ |
| Poistoero | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
| Liikearvo | 8 221 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | 0 € | 40 € |
| Ostot tilikauden aikana | 649 t€ | -655 t€ | -888 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 8 105 € | 6 375 € | 20 t€ |
| Valmistus omaan käyttöön | 0 € | 49 t€ | 332 t€ |
| Yhtiöjärjestyksen tai sääntöjen mukaiset rahastot | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 180 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 159 t€ | -153 t€ | -154 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 186 t€ | 218 t€ | 186 t€ |
| Sijoitukset | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 414 € | -25 t€ | 19 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Ravintola ViikinsaariViikinsaariAnniskelu
- m/s Silver SkyLaukontorin satamaAnniskelu
- M/S TammerkoskiLaukontori 10 A 3Anniskelu
- m/s Silver MoonLaukontori 10 A 3Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Tampere
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta