Suomen Hopealinja Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1940. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,1 M€ och rörelseresultatet -143 t€; soliditet 8,8 %. Offentliga köpare köpte för 200 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Informaatioteknologia Ja Viestintä (Tampereen yliopisto). Det har 4 alkoholtillstånd.
Omsättning 20253,1 M€-0 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-143 t€-4,6 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-202 t€rörelsebidrag -302 t€
Soliditet8,8 %quick ratio 0,06
Verksamt86 årregistrerat 7.6.1940
Försäljning till offentliga köpare200 t€2022–2026
Alkoholtillstånd4senast 28.4.2018
Tammerfors: 66 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -0,5 % | -9,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -302 t€ | -77 t€ | -103 t€ |
| Rörelsebidrag % | -9,7 % | -2,5 % | -3,0 % |
| Rörelseresultat | -143 t€ | -230 t€ | -257 t€ |
| Rörelsemarginal | -4,6 % | -7,4 % | -7,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -202 t€ | -335 t€ | -538 t€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Soliditet | 8,8 % | 18,9 % | -64,6 % |
| Kassalikviditet | 0,06 | 0,06 | 0,21 |
| Current ratio | 0,07 | 0,07 | 0,27 |
| Relativ skuldsättning | 50,4 % | 48,8 % | 97,6 % |
| Avkastning på eget kapital | -660,2 % | -144,1 % | – |
| Balansomslutning | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 31 t€ | 232 t€ | -1,4 M€ |
| Kassa och bank | 89 € | 4 395 € | 7 548 € |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 84 t€ | 68 t€ | 168 t€ |
| Material och tjänster | 1,3 M€ | -1,4 M€ | -2,1 M€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 159 t€ | -153 t€ | -154 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 645 t€ | -677 t€ | -936 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -143 t€ | -230 t€ | -257 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 59 t€ | -105 t€ | -161 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -202 t€ | -335 t€ | -417 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -202 t€ | -335 t€ | -538 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 22 t€ | 47 t€ |
| Fordringar | 95 t€ | 82 t€ | 139 t€ |
| Kassa och bank | 89 € | 4 395 € | 7 548 € |
| Rörliga aktiva | 116 t€ | 109 t€ | 193 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 31 t€ | 232 t€ | -1,4 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 2,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 703 t€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 3,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (64)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 84 t€ | 68 t€ | 168 t€ |
| Material och tjänster | 1,3 M€ | -1,4 M€ | -2,1 M€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 159 t€ | -153 t€ | -154 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 645 t€ | -677 t€ | -936 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -143 t€ | -230 t€ | -257 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 59 t€ | -105 t€ | -161 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -202 t€ | -335 t€ | -417 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -202 t€ | -335 t€ | -538 t€ |
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 22 t€ | 47 t€ |
| Fordringar | 95 t€ | 82 t€ | 139 t€ |
| Kassa och bank | 89 € | 4 395 € | 7 548 € |
| Rörliga aktiva | 116 t€ | 109 t€ | 193 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 31 t€ | 232 t€ | -1,4 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 2,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 703 t€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 3,4 M€ |
| Köp av tjänster | 691 t€ | -717 t€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningsdifferens | 121 t€ | 121 t€ | 121 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -3,3 M€ | -3,0 M€ | -2,5 M€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 111 t€ | 98 t€ | 84 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -202 t€ | -335 t€ | -538 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 116 € | 16 t€ | 15 t€ |
| Färdiga produkter | 6 912 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 84 t€ | 189 t€ | 240 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 40 € |
| Avskrivningar enligt plan | 159 t€ | -153 t€ | -154 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 649 t€ | -655 t€ | -888 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 4 884 € | 4 884 € | 4 884 € |
| Långfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | 0 € | 850 t€ |
| Löner och arvoden | 977 t€ | -1,0 M€ | -850 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 38 t€ | 9 562 € | 39 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 414 € | -25 t€ | 19 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 59 t€ | -138 t€ | -164 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 156 € | 33 t€ | 3 180 € |
| Övriga lönebikostnader | 35 t€ | -30 t€ | -31 t€ |
| Immateriella tillgångar | 64 t€ | 88 t€ | 39 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Varor under tillverkning | 5 998 € | 4 131 € | 11 t€ |
| Tillverkning för eget bruk | 0 € | 49 t€ | 332 t€ |
| Förskottsbetalningar för immateriella tillgångar | 13 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 35 t€ | 23 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 186 t€ | 218 t€ | 186 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 95 t€ | 82 t€ | 139 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | – | 0 € | -121 t€ |
| Pensionskostnader | 169 t€ | -179 t€ | -139 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 1 030 € | 4 254 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 1,8 M€ |
| Maskiner och inventarier | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Goodwill | 8 221 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Material och förnödenheter | 8 105 € | 6 375 € | 20 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 43 t€ | 58 t€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 180 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 53 t€ | 57 t€ | 84 t€ |
| Fonder enligt bolagsordningen eller stadgarna | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Placeringar | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Passiva | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Ravintola ViikinsaariViikinsaariAnniskelu
- m/s Silver SkyLaukontorin satamaAnniskelu
- M/S TammerkoskiLaukontori 10 A 3Anniskelu
- m/s Silver MoonLaukontori 10 A 3Anniskelu