Porin korjausrakennus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pori, rekisteröity vuonna 1975. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,7 M€ ja liikevoitto 156 t€; omavaraisuusaste 71,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 169 t€ ja tuloverot 34 t€. Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 8,8 % | -38,9 % | 37,5 % | – |
| Käyttökate | 68 t€ | 255 t€ | 745 t€ | 420 t€ |
| Käyttökate-% | 2,5 % | 10,1 % | 18,1 % | 14,0 % |
| Liikevoitto | 156 t€ | 163 t€ | 630 t€ | 378 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,7 % | 6,5 % | 15,3 % | 12,6 % |
| Tilikauden tulos | 127 t€ | 123 t€ | 503 t€ | 298 t€ |
| Henkilöstökulut | -460 t€ | 537 t€ | 695 t€ | 652 t€ |
| Omavaraisuusaste | 71,8 % | 69,1 % | 72,4 % | 67,0 % |
| Quick ratio | 1,25 | 1,40 | 3,19 | 2,59 |
| Current ratio | 2,28 | 2,07 | 3,38 | 3,16 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 25,1 % | 31,5 % | 16,2 % | 22,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,3 % | 6,9 % | 28,6 % | 21,9 % |
| Taseen loppusumma | 2,8 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 538 t€ | 1,1 M€ | 982 t€ | 592 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 400 € | 0 € | 1 080 € | 7 321 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,7 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 460 t€ | -537 t€ | -695 t€ | -652 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 88 t€ | -91 t€ | -115 t€ | -42 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 515 t€ | -394 t€ | -398 t€ | -361 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 156 t€ | 163 t€ | 630 t€ | 378 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 749 € | -3 184 € | -4 221 € | 16 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 163 t€ | 160 t€ | 626 t€ | 378 t€ |
| Tuloverot | 35 t€ | -38 t€ | -123 t€ | -80 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 127 t€ | 123 t€ | 503 t€ | 298 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 571 t€ | 582 t€ | 652 t€ | 433 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,0 M€ | 824 t€ | 97 t€ | 287 t€ |
| Saamiset | 532 t€ | 620 t€ | 694 t€ | 720 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 538 t€ | 1,1 M€ | 982 t€ | 592 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 2,8 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 123 t€ | 145 t€ | 165 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 000 t€ | 1,2 M€ | 524 t€ | 506 t€ |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 669 t€ | 671 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 400 € | 0 € | 1 080 € | 7 321 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,7 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 460 t€ | -537 t€ | -695 t€ | -652 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 88 t€ | -91 t€ | -115 t€ | -42 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 515 t€ | -394 t€ | -398 t€ | -361 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 156 t€ | 163 t€ | 630 t€ | 378 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -6 749 € | -3 184 € | -4 221 € | 16 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 163 t€ | 160 t€ | 626 t€ | 378 t€ |
| Tuloverot | 35 t€ | -38 t€ | -123 t€ | -80 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 127 t€ | 123 t€ | 503 t€ | 298 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 571 t€ | 582 t€ | 652 t€ | 433 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,0 M€ | 824 t€ | 97 t€ | 287 t€ |
| Saamiset | 532 t€ | 620 t€ | 694 t€ | 720 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 538 t€ | 1,1 M€ | 982 t€ | 592 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 2,8 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 103 t€ | 123 t€ | 145 t€ | 165 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 000 t€ | 1,2 M€ | 524 t€ | 506 t€ |
| Vieras pääoma | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 669 t€ | 671 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 263 t€ | 274 t€ | 345 t€ | 126 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Sijoitukset | 307 t€ | 307 t€ | 307 t€ | 307 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 372 t€ | -451 t€ | -567 t€ | -528 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 802 € | 11 € | 7 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 45 t€ | 0 € | – |
| Muut arvopaperit | 184 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 233 t€ | 28 t€ | 0 € | – |
| Keskeneräiset tuotteet | 1,0 M€ | 824 t€ | 97 t€ | 287 t€ |
| Vastattavaa | 2,8 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | 0 € | 237 t€ |
| Koneet ja kalusto | 263 t€ | 274 t€ | 345 t€ | 126 t€ |
| Palvelujen ostot | 897 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -748 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 333 t€ | 515 t€ | 542 t€ | 686 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 211 t€ | 345 t€ | 280 t€ | 305 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 201 t€ | 727 t€ | -189 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 780 € | 6 117 € | 116 t€ | 15 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 307 t€ | 307 t€ | 307 t€ | 307 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 416 t€ | 557 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 64 t€ | 49 t€ | 128 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 532 t€ | 575 t€ | 694 t€ | 720 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 34 t€ | 28 t€ | 36 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 56 t€ | 229 t€ | 96 t€ | 90 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 20 t€ | -18 t€ | -39 t€ | -35 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 127 t€ | 123 t€ | 503 t€ | 298 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 t€ | 5 724 € | 1 575 € | 41 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 737 € | -12 t€ | -10 t€ | -3 700 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 148 t€ | 25 t€ | 0 € | – |
| Rahoitusarvopaperit | 184 t€ | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 45 t€ | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 828 t€ | -956 t€ | -986 t€ | -1,1 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 340 € | 2 616 € | 4 648 € | 3 675 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 88 t€ | -91 t€ | -115 t€ | -42 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 103 t€ | 123 t€ | 145 t€ | 165 t€ |
| Eläkekulut | 68 t€ | -68 t€ | -89 t€ | -89 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Porin korjausrakennus Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen ylimpään neljännekseen (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 10-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Voitetut julkiset hankinnat
- Kiinteistönhoidon koneellinen talvikunnossapito 2025-2027Porin kaupunki / Tekninen toimiala329 t€
Ilmainen kuukausilista: Pori
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta