Porin korjausrakennus Oy är ett aktiebolag med hemort i Björneborg, registrerat år 1975. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,7 M€ och rörelseresultatet 156 t€; soliditet 71,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 169 t€ och inkomstskatterna 34 t€. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Björneborg: 18 nya företag på 30 dagar
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ |
| Förändring i omsättning | 8,8 % | -38,9 % | 37,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 68 t€ | 255 t€ | 745 t€ | 420 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,5 % | 10,1 % | 18,1 % | 14,0 % |
| Rörelseresultat | 156 t€ | 163 t€ | 630 t€ | 378 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 6,5 % | 15,3 % | 12,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 127 t€ | 123 t€ | 503 t€ | 298 t€ |
| Personalkostnader | -460 t€ | 537 t€ | 695 t€ | 652 t€ |
| Soliditet | 71,8 % | 69,1 % | 72,4 % | 67,0 % |
| Kassalikviditet | 1,25 | 1,40 | 3,19 | 2,59 |
| Current ratio | 2,28 | 2,07 | 3,38 | 3,16 |
| Relativ skuldsättning | 25,1 % | 31,5 % | 16,2 % | 22,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 % | 6,9 % | 28,6 % | 21,9 % |
| Balansomslutning | 2,8 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Kassa och bank | 538 t€ | 1,1 M€ | 982 t€ | 592 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 400 € | 0 € | 1 080 € | 7 321 € |
| Material och tjänster | 1,7 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ | -1,6 M€ |
| Personalkostnader | 460 t€ | -537 t€ | -695 t€ | -652 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 88 t€ | -91 t€ | -115 t€ | -42 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 515 t€ | -394 t€ | -398 t€ | -361 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 156 t€ | 163 t€ | 630 t€ | 378 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 749 € | -3 184 € | -4 221 € | 16 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 163 t€ | 160 t€ | 626 t€ | 378 t€ |
| Inkomstskatt | 35 t€ | -38 t€ | -123 t€ | -80 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 127 t€ | 123 t€ | 503 t€ | 298 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 571 t€ | 582 t€ | 652 t€ | 433 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,0 M€ | 824 t€ | 97 t€ | 287 t€ |
| Fordringar | 532 t€ | 620 t€ | 694 t€ | 720 t€ |
| Kassa och bank | 538 t€ | 1,1 M€ | 982 t€ | 592 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Aktiva | 2,8 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 103 t€ | 123 t€ | 145 t€ | 165 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 000 t€ | 1,2 M€ | 524 t€ | 506 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 669 t€ | 671 t€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 400 € | 0 € | 1 080 € | 7 321 € |
| Material och tjänster | 1,7 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ | -1,6 M€ |
| Personalkostnader | 460 t€ | -537 t€ | -695 t€ | -652 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 88 t€ | -91 t€ | -115 t€ | -42 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 515 t€ | -394 t€ | -398 t€ | -361 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 156 t€ | 163 t€ | 630 t€ | 378 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -6 749 € | -3 184 € | -4 221 € | 16 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 163 t€ | 160 t€ | 626 t€ | 378 t€ |
| Inkomstskatt | 35 t€ | -38 t€ | -123 t€ | -80 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 127 t€ | 123 t€ | 503 t€ | 298 t€ |
| Bestående aktiva | 571 t€ | 582 t€ | 652 t€ | 433 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,0 M€ | 824 t€ | 97 t€ | 287 t€ |
| Fordringar | 532 t€ | 620 t€ | 694 t€ | 720 t€ |
| Kassa och bank | 538 t€ | 1,1 M€ | 982 t€ | 592 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ |
| Aktiva | 2,8 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 103 t€ | 123 t€ | 145 t€ | 165 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 000 t€ | 1,2 M€ | 524 t€ | 506 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 669 t€ | 671 t€ |
| Köp av tjänster | 897 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -748 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 56 t€ | 229 t€ | 96 t€ | 90 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 127 t€ | 123 t€ | 503 t€ | 298 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 802 € | 11 € | 7 € |
| Avskrivningar enligt plan | 88 t€ | -91 t€ | -115 t€ | -42 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 211 t€ | 345 t€ | 280 t€ | 305 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 340 € | 2 616 € | 4 648 € | 3 675 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 828 t€ | -956 t€ | -986 t€ | -1,1 M€ |
| Finansiella värdepapper | 184 t€ | 0 € | – | – |
| Förändring av produktlager + (-) | 201 t€ | 727 t€ | -189 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 372 t€ | -451 t€ | -567 t€ | -528 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 333 t€ | 515 t€ | 542 t€ | 686 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | 0 € | 237 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 7 737 € | -12 t€ | -10 t€ | -3 700 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 14 t€ | 5 724 € | 1 575 € | 41 € |
| Övriga lönebikostnader | 20 t€ | -18 t€ | -39 t€ | -35 t€ |
| Materiella tillgångar | 263 t€ | 274 t€ | 345 t€ | 126 t€ |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 0 € | 45 t€ | 0 € | – |
| Varor under tillverkning | 1,0 M€ | 824 t€ | 97 t€ | 287 t€ |
| Övriga värdepapper | 184 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga erhållna förskott | 416 t€ | 557 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 64 t€ | 49 t€ | 128 t€ | 91 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 532 t€ | 575 t€ | 694 t€ | 720 t€ |
| Pensionskostnader | 68 t€ | -68 t€ | -89 t€ | -89 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 233 t€ | 28 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 103 t€ | 123 t€ | 145 t€ | 165 t€ |
| Maskiner och inventarier | 263 t€ | 274 t€ | 345 t€ | 126 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 148 t€ | 25 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga lånefordringar | 34 t€ | 28 t€ | 36 t€ | 19 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 307 t€ | 307 t€ | 307 t€ | 307 t€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 45 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 780 € | 6 117 € | 116 t€ | 15 t€ |
| Placeringar | 307 t€ | 307 t€ | 307 t€ | 307 t€ |
| Passiva | 2,8 M€ | 3,1 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Porin korjausrakennus Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 10 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- Kiinteistönhoidon koneellinen talvikunnossapito 2025-2027Porin kaupunki / Tekninen toimiala329 t€